273
274
226
269
Strefa ekspertów HVACR

jaki rekuperator

Witam forumowiczów.
Proszę o poradę, jaki dobrać rekuperator do domu o powierzchni 130 m2 w jednym poziomie, strop drewniany poddasze nie użytkowe.
Trochę czytałem i jest dość duży wybór ale czy warto płacić 10 tyś za rekuperator który robi tą samą robotę co tańsze urządzenie o połowę ???

No niby kazdy rekuperator działa w ten sam sposób i składa się z podobnych elementów. Dwa wentylatory, wymiennik, automatyka, obudowa itp.
To na co nie warto zwracać uwagi to odzysk ciepła bo czy jeden producent napisze że ma 98% a drugi że ma 95% to i tak w normalnym użytkowaniu nie odczujesz różnicy. Prawie wszyscy mają wymienniki przeciwprądowe i silniki EC. Szukaj produktu z dobrą dostępnością do serwisu a najlepiej takim aby do Ciebie przyjechał. Mój znajomy ma rekuperator (nazwy nie wymienię bo RODO ;)) ale jak mu się zepsuł musiał go zdemontować, wysłać do naprawy - potem go odesłali a on musiał go ponownie wtaskać go na poddasze - słabe.
Co istotne to dowiedzieć się jak centrala walczy z mrożeniem wymiennika, bo nic tak nie wkurza jak wyłączanie się centrali w nocy w zimę - wierz mi.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.