273
274
226
269
Strefa ekspertów HVACR

Jaki klimatyzator do malutkiej serwerowni. Może klimatyzator mobilny?

Witam,

mam serwerownie składającą się z serwera rackowego, serwera midi-tower i upsa rackowego.

Specyfikacja:

1. Serwer IBM System x3650 M4 HD complies with ASHRAE class A3 specifications.

Power on:
Temperature: 5 °C to 40 °C (41 °F to 104 °F) up to 950 m (3,117 ft)
Above 950 m, de-rated maximum air temperature 1 °C / 175 m
Humidity, non-condensing: -12 °C dew point (10.4 °F) and 8% - 85% relative humidity
Maximum dew point: 24 °C (75 °F)
Maximum altitude: 3050 m (10,000 ft) and 5 °C to 28 °C (41 °F to 82 °F)
Maximum rate of temperature change: 20 °C/hr (68 °F/hr) for HDDs

W serwerze mam zamontowane 10 x HDD, 2 x mocne cpu i 16gb ram.

2. Serwer MIDI-TOWER mały pobór prądu i mała ilość wydzielanego ciepła (wiekowy pc).

3. APC Smart-UPS 1500VA

W przyszłości dojedzie jeden serwer rackowy o nieco mniejszej mocy o tego którego aktualnie posiadam.

Specyfikacja pomieszczenia:

Wymiary 3,5 x 6 m
Wyprowadzone na zewnątrz dwa kanały

I teraz pytania.

1. Do dyspozycji mam stary klimatyzator mobilny/przenośny DESA AC 90 E.
O specyfikacji:

wydajność chłodnicza: 2,5 kW
pobór mocy elektrycznej (chłodzenie): 970 W
zasilanie: 220-240V/~50Hz
przepływ powietrza: 250 m³/h
zakres temperatur: 16-31 °C
poziom hałasu: 48 dB(A)
czynnik chłodniczy: R407C
wymiary: 40 x 37 x 76 cm

Czy coś takiego mogę zastosować w serwerowni?

2. Czy lepiej kupić coś innego, a jak tak to co.

Na pewno chciałbym uzyskać stała temperaturę 20-21 C.
Dobrze by było mieć minimalny poziom wilgotności. Nie chcę by iskry spierniczyły mi sprzęt.

Co polecacie?

A to twoje pom. ma okno, po jakiej stornie wg kierunków świata się znajduje?.

[quote]A to twoje pom. ma okno, po jakiej stornie wg kierunków świata się znajduje?.[/quote]

Pomieszczenie jest specjalnie wydzielone na serwer. Brak w pomieszczeniu okien.
Jest możliwość zasysania powietrza z zewnątrz przez kanał który został doprowadzony do pomieszczenia.

Aktualnie w serwerowni panuję temperatura 25.6 i wilgotność powietrza 30.5%

Serwer jest w klasie ASHRAE class A3 .

A możesz mi powiedzieć ile ciepła emitują twoje urządzenia bo patrze na karty katalogowe i nic nie pisze na ten temat.

[quote]A możesz mi powiedzieć ile ciepła emitują twoje urządzenia bo patrze na karty katalogowe i nic nie pisze na ten temat.[/quote]

Minimum configuration: 525 Btu/hr (154 watts)
Maximum configuration: 4053 Btu/hr (1188 watts)

Patrząc na zyski 2,5 kW powinno syknąć, chyba że masz zamiar jeszcze coś tam dołożyć to Ci może zabraknąć...

Daj sobie spokój z takimi przenośnymi wynalazkami. Z doświadczenia wiem, że lubią odmówić posłuszeństwa wtedy gdy są najbardziej potrzebne. O niskiej sprawności, dużym zużyciu energii elektrycznej oraz emitowanym hałasie nie wspomnę. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu prawidłowych parametrów w serwerowni oraz długiej żywotności urządzeń zainstaluj klimatyzator naścienny lub podstropowy przeznaczony do pomieszczeń technicznych (serwerowni). Poważni producenci (Daikin, Fujitsu, Mitsubishi, Toshiba) mają takie urządzenia w swojej ofercie. Jeśli nie masz kasy na urządzenie z wyższej półki kup coś tańszego, ale przyzwoitego (LG, Samsung, Chigo, Sinclair). Oczywiście niezależnie co kupisz każde z tych urządzeń musi być prawidłowo zainstalowane.

Damian

A możesz zaproponować jakieś konkretne modele?

Na co zwrócić uwagę przy montażu?
Słyszałem, że warto zainstalować dwa klimatyzatory ścienne ON/OFF + sterownik. No i oczywiście UPS.

Przenośny tylko awaryjnie. Znam firmę, której szef uparł się, że splita założy w przyszłym sezonie (tak już z 5 lat mówi). Kupił jakieś przenośne urządzenie o wydajności teoretycznie wystarczającej nawet w największe upały, ale:
1. urządzenie to wyrzuca ogromne masy gorącego powietrza na zewnątrz, a więc w to miejsce do pomieszczenia dostają się ogromne masy powietrza nieschłodzonego, co wiąże się z wysokimi kosztami energii
2. istniejąca wywiewna wentylacja grawitacyjna działa w odwrotną stronę, dostarczając ogromne masy kurzu, który dostaje się także przez wszelkie nieszczelności pomieszczenia. Otwarte elementy sprzętu komp. typu wentylatorki, napędy CD/DVD itp. trzeba w zasadzie wymieniać raz w roku, a te które przetrwały dokładnie wyczyścić.
3. po powrocie zasilania, po jego nawet sekundowym zaniku klimatyzator nie podnosi się i trzeba go uruchomić ręcznie, co kończy się totalną klapą w lecie w porze nocnej lub w weekend.
Podsumowując, jeżeli masz płacone za godzinę serwisowania systemu, a właściciel uprze się, że jednak klimatyzator przenośny, to super - masz zapewnioną robotę, aż gość nie zmądrzeje. Natomiast jeśli zależy ci na stabilnej, niezakłóconej pracy systemu to zdecydowanie urządzenia przenośne nie wchodzą w rachubę. Jeśli nie ma porządnej centrali klimatyzacyjnej, to tylko split i raczej dobrej firmy (w pierwszym kwartale roku można je już kupić nawet za pół ceny z sezonu). Czy inwerter, czy on/off - ten pierwszy tańszy w eksploatacji i generalnie cichszy, bo na maksa to pracuje on nie więcej niż 10% w roku.
Powodzenia!

Ja zdecydowałem się na zakup takiego klimatyzatora i sprawdza się bardzo dobrze plasmacluster osuszacz jonizator Nie wiem, czy nadaje się akurat do tego celu, ale w moim przypadku do domu sprawdził się doskonale.

Lepiej nie ryzykować i zainwestować klimatyzator :P Wydaje mi się, że taki mobilny może być za mały.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.