265
269
226
Strefa ekspertów HVACR

jak obliczyć wymaganą moc nagrzewnicy dla potrzeb domu jednorodzinnego.

Witam wszystkich.
W moim domu mam zastosowany system wentylacyjny(nawiewno ,wywiewny)
Chcialem zwiększyć wydajność całego systemu i kupiłem większe wentylatory , jednak od tego czasu w czasie mrozów temperatura nawiewanego powietrza jest zbyt niska lub wybija alarm zamrożenia nagrzewnicy.
Jak obliczyć potrzebną moc nagrzewnicy
żeby nagrzać powietrze o przepływie 1000m3.
Dzięki za pomoc Grzegorz

Najperw odpowiem Ci na pytanie. Aby ogrzać 1000 m3/h od -10C do +20 C musisz mieć nagrzewnicę o mocy 10 kW. Teraz moja uwaga. Tak kończy się majsterkowiczowstwo przy wykonywaniu instalacji. Z tego co piszesz masz nagrzewnicę wodną. Dołożysz większą nagrzewnicę to okaże się że masz za duży opór powietrza a jak podkręcisz wentylator to okaże się że masz za mały zawór mieszajacy i za cienkie rurki doprowadzające wodę. Oczywiście wcale tak nie musi być ale czy nie lepiej i tanie było od razu zrobić dobrze ?

Najpierw to zastanów się skąd wziałeś te 1000m3/h bo to jest za mało nawet na malutki domek większy od psiej budy...
Pomajsterkuj sobie najpierw w głowie a potem bierz się za robote (jeśli potafisz... bo z liczeniem było słabo)

Dlaczego 1000m3/h to jest za mało na domek jednorodzinny? to jest ponad 1 wym/h. To nie jest za mało.

Bo jak dałby jeszcze parę tysięcy to nie potrzebowałby nagrzewnicy, tarcie załatwiłoby sprawę.

Kolego!!! projektować za ciebie nie będę bo za darmo nawet w ryja trudno teraz dostać. Ale zastanów sie Ile mocy gzrewczej potrzebuje twoje 370m2 dom kW? (to wynika z podanej kubatury). Potem policz sobie z gradientu temperatury Delta T nawiewanego gorącego powietrza (nie większy jak 8 deg C bo inaczej to uschniesz od tego gorącego pwietrza) i wyjdzie Ci ilośc powietrza potzrebnego do cyrkulacji na grzanie..Prosta kalkulacja powie Ci, że pomyliłęś się AŻ pare razy.,,,weź się więc za coś innego...ale projektrowanie zostaw projektantom...

Podaj skąd wyszło Ci 1000m3/h. Dość istotna informacja. Co z innym systemem ogrzewania, bo jeżeli chodzi o straty ciepła to nic się nie przyjmuje, tylko wylicz.

Zanim zaczniesz obrażać innych przeczytaj przynajmiej uważnie pytanie. Nic nie jest napisane, że to ma służyć do ogrzewania tylko do wentylacji !

Wracamy Gnomie do tych samych tematów.. Głąb pisze trochę informacji ,nie pęłnej , nie opisuje instalacji a my sie tutaj rozwodzimy co i jak zrobić. Dlatego nie lubie tego doradzania, bo piszemy o czymś innym co facet ma lub miał na myśłi. Ciągle te same poziomy dyskusji.

W moim domu mam zastosowany system wentylacyjny(nawiewno ,wywiewny)

Zmiana wydajności całego systemu wzięła się z tąd ,że instalacja była wykonana jako wyporowa w kierunku kuchni i łazienki .
Często goszczę liczną rzeszę palaczy i było to kłopotliwe jeżeli cały dym przemieszczał się w kierunku wymienionych pomieszczeń i sam sobie dorobiłem wywiew z salonu i zwiększyłem ilość powietrza ( 250 m3 nawiewu i 200 wywiewu -3 wymiany na godzinę w salonie )ale teraz zaczęły się problemy z nagrzewnicą która miala 5 KW dla 750 m3/h.
A co do mojego majsterkowania , to powiem że cały system był zaprojektowany i wykonany przez firmę z tradycjami , jednak od początku nie zważającą na moje sugestie i mało mnie to nie kosztowało , więc teraz w wolnych chwilach chcę doprowadzić żeby system wentylacyjny spełniał moje oczekiwania i
mam nadzieję że z waszą pomocą.
Pozdrawiam Grzegorz

Qg=V*cp*ρ(Δt)
V-m3/s
cp-1,005 kJ/kgK
ρ-1,2 kg/m3

Ja mam 3 niezależne systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne w moim domu. Pracuja bez zarzutu już 5-ty rok. Ogrzewanie jednak mam wodne. Nie nabieram sie na powietrzne grzanie, bo jest to ciężkie do zniesienia.

Zapomniałeś o sprawności kolego. Nagrzewnica ma swoja sprawność. Wzór powinien uwzględniac sprawność wymiany ciepła, poniewaz pytanie było o moc nagrzewnicy a nie teotetyczną moc. Myśle ,źe jak podzielisz otrzymany wynik przez 0,8 to dostaniesz przybliżoną wartość mocy ngrzewnicy (kW).

Wally, rozczarowujesz mnie, w swojej ofercie masz przecież nagrzewnice wodne a piszesz TAKIE rzeczy. Oczywiście jest takie pojęcie jak sprawność wymienników ciepła ale dotyczy to sprawności temperaturowej i nie ma nic wspólnego z liczeniem mocy nagrzewnicy. Rozumiem, że jako szef nie zajmujesz się na codzień dobieraniem nagrzewnic wodnych do swoich central i tylko to może usprawiedliwić tą wpadkę. Wzór jest dokładny i z niego liczy się wymaganą moc nagrzewnicy. Inną sprawą jest to że moc nagrzewnicy zależy od parametrów wody zasilającej ale nawet tam nie liczy się sprawności przy dobieraniu nagrzewnic.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.