Gość: ostek
2015-01-12 18:01
Hałasy z wentylacji - tłumiki akustyczne a prawo budowlane
Witam serdecznie,

Bardzo proszę o pomoc w nastepującej sprawie:

Kupilismy z żoną mieszkanie w bloku, w stanie deweloperskim. Mieszkanie jest na drugim, ostatnim pietrze. Mamy problem z hałasami dobiegającymi z mieszkań poniżej. Hałasy przedostają się kratkami wentylacyjnymi. Słychać głośniejsze rozmowy, muzykę, że o przeciągających się imprezach nie wspomnę.

Mieszkania mają wspólny pion wentylacyjny dla każdego pomieszczenia (kuchnia, wc, łazienka). Wentylacja jest grawitacyjna i nie ma zamontowanych tłumików akustycznych.

I tu sedno: czy polskie prawo/normy budowlane regulują kwestię stosowania tłumików akustycznych? Czy fakt, iż w moim mieszkaniu (blok oddany w 2014) takich tłumików brak jest zgodny z normami/prawem??
Gość: Klaw
2015-01-13 14:39
Re: Hałasy z wentylacji - tłumiki akustyczne a prawo budowlane
Witam,
należy wykorzystać następujące dokumenty:
1. PN-83/B-03430 - Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej - Wymagania; wraz ze zmianą PN-83/B-03430/Az3, luty 2000.
2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690) ze zmianami po 01.01.2014.

Następnie powinien Pan ustalić jaki typ wentylacji znajduje się w mieszkaniu:

a.) wentylacja grawitacyjna (wg definicji z Wikipedii):
Wymiana powietrza wykorzystująca różnicę ciśnień między przestrzenią wentylowaną a ujściem kanału wentylacyjnego do atmosfery. Zanieczyszczone powietrze zostaje wyssane z pomieszczenia przez kratkę wentylacyjną, a do pomieszczenia napływa powietrze zewnętrzne przez celowo wykonane nawiewy (np. okna, kratki nawiewne sterowane higroskopijnie) albo nieszczelności w obudowie budynku.

b.) wentylacja mechaniczna (wg definicji z Wikipedii):
Sterowana wymiana powietrza.

c.) wentylacja hybrydowa: połączenie dwóch powyższych typów.

Prościej mówiąc: wentylacja grawitacyjna - bez wentylatorów, wentylacja mechaniczna - z wentylatorami, wentylacja hybrydowa - z wentylatorami włączanymi w przypadku wystąpienia zbyt niskiego przepływu powietrza.

Wentylację hybrydową należy rozpatrywać pod takim samym kątem, co wentylację grawitacyjną.

Zgodnie z z pierwszym dokumentem:
5. URZĄDZENIA WENTYLACYJNE
5.1. Wentylacja grawitacyjna
5.1.2. Przewody wywiewne.
Powietrze z pomieszczeń należy odprowadzać za pomocą przewodów indywidualnych, wyprowadzonych ponad dach budynku.

Przed wprowadzeniem zmian (luty 2000 r.) punkt ten wyglądał następująco:
5.1.2. Przewody indywidualne i zbiorcze.
Przewody zbiorcze mogą być stosowane tylko do odprowadzania powietrza z pomieszczeń o tym samym charakterze posiadających okno zewnętrzne i znajdujących się w budynkach mieszkalnych oraz zamieszkania zbiorowego o wysokości ponad 5 kondygnacji. Przewód indywidualny odprowadzający powietrze z otworu wywiewnego może być przyłączony do przewodu zbiorczego po przejściu dwóch kondygnacji. We wszystkich innych przypadkach należy stosować przewody indywidualne, wyprowadzone ponad dach budynku.

Zgodnie z drugim dokumentem:
Rozdział 5. Przewody kominowe
§ 141.
Zabrania się stosowania:
2) zbiorczych przewodów wentylacji grawitacyjnej.

Jeśli Pańska wentylacja działa jak grawitacyjna to cały system jest wykonany nieprawidłowo.

Podejrzewam, że w zamyśle wykonawcy była wentylacja mechaniczna wyciągowa (np. wspólny wentylator dachowy) plus ewentualnie zawory powietrzne w miejscu kratek z możliwością regulacji przepływu powietrza. W takim przypadku nie jest zabronione wykonywanie kanałów zbiorczych odprowadzających powietrze z pomieszczeń o podobnym charakterze.

Odnośnie tłumików akustycznych: wykorzystuje się je w przypadku instalacji wentylacji mechanicznej, głównie, aby stłumić hałas wentylatora, przepływu powietrza przez regulator przepływu, przepustnicę czy klapę pożarową.

Możliwe, że wentylatory są na dachu, ale najzwyczajniej w świecie, ze względu na oszczędności, administracja ich nie włącza. Ciężko mi stwierdzić, czy prawidłowa praca instalacji przyniesie zamierzony efekt zagłuszenia sąsiadów (możliwe, że zacznie Pan słyszeć pracę wentylatora zamiast nich:)).

Proponuję skontaktować się z administracją w celu wyjaśnienia prawidłowej pracy wentylacji. Kupił Pan nowe mieszkanie i warto byłoby się tym zainteresować, ponieważ wentylacja jest bardzo istotnym elementem prawidłowego cyklu życia lokalu. Szkoda później tracić pieniądze na remonty spowodowane jej brakiem - a najprawdopodobniej taka sytuacja jest aktualnie.

Aby pozbyć się hałasu, proponuję porozmawiać z sąsiadami lub zainwestować w swój prywatny system wentylacyjny.

Pozdrawiam
Gość: ostek
2015-01-14 19:21
Re: Hałasy z wentylacji - tłumiki akustyczne a prawo budowlane
Bardzo dziekuje za tak szczegolowa i wyczerpującą odpowiedz!

Czy jest jakis sposob zeby z poziomu mieszkania sprawdzic jaka jest wentylacja? Czy wprowadzenie kamery inspekcyjnej na sztywnym przewodzie da mi odpowiedz?? Mieszkam na ostatnim pietrze wiec teoretycznie powinienm widziec wentulator, tak?? Czy pion jest zakonczony kolanem i nie zobacze wiatraka?
Gość: Klaw
2015-01-18 21:38
Re: Hałasy z wentylacji - tłumiki akustyczne a prawo budowlane
Najlepiej wejść na dach i sprawdzić, co znajduje się na zakończeniu komina wentylacyjnego. Z poziomu mieszkania, to raczej będzie ciężko wykonać.
Gość: 12345
2015-01-27 00:11
Re: Hałasy z wentylacji - tłumiki akustyczne a prawo budowlane
dupa balada , sytuacja bezwyjścia, beznadziejna, nic się nie da zrobić
2015-03-30 10:18
Re: Hałasy z wentylacji - tłumiki akustyczne a prawo budowlane
zgadzam się z moimi przedmówcami...