265
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Hałas wentylacji

Witam was wszystkich. Pisze do was bo mam problem z hałasującą wentylacją wyciągową na sali konferencyjnej. Pomieszczenie wysokość 3.5m , około 120m2 Poprowadzona jedna rura stalowa fi200 nie izolowana. Jest ona umieszczona bezpośrednio nad anemostatami o średnicy 170mm. Liczba anemostatów wywiewnych 5 rozmieszczone co około 2 metry. Niestety miejsca między stropem a sufitem podwieszanym jest mało bo tylko 18-19cm , rura trochę jest spłaszczona dlatego się mieści. Wentylator wyciągowy jest umieszczony na samym szczycie dachu i prowadzi do niego tylko ta jedna rura fi 200. Instalacja już jest dość stara i nie można z niej korzystać podczas przemówień bo tak hałasuje. Moim pierwszym krokiem jaki chcę zrobić to zainstalowanie regulator obrotów tego wentylatora. Ze względu na małą ilość miejsca między stropem a sufitem podwieszanym (kasetonowy) chciałem wymienić rurę na prostokątną izolowaną. Co o tym myślicie i jakie są wasze rady? pozdrawiam

Witam. Zamiana na prostokąt zwiększy hałas ze względu na większe opory przepływu. Radzę zwrócić uwagę na średnica Pana rury i średnice przyłączeniową wentylatora. Jeśli wentylator jest większy jak rura powoduje to przyspieszenie ciągu co skutkuje hałasem. Jeśli ma Pan rurę fi 200 to wentylator powinien mieć wylot 150. Spowoduje to zmniejszenie prędkości powietrza. Ze względu na małą wydajność musi być ich kilka. Łączna wydajność pana wentylatorów powinna mieć min. 2500 m3/h zapewniając sześciokrotną wymianę powietrza.

muszę sprawdzić jaka jest rura na wylocie z wentylatora. Tak myślałem żeby tą rurę spiro fi200 wywalić i wstawić rozdzielnie przy wejściu do pomieszczenia i od centrali poprowadzić rury każdą odzielnie do pięciu anemostatów i jeszcze dodatkowo zaizolować je wełną mineralną. Podłączenie dodatkowych wentylatorów nie wchodzi w grę bo w budynku jest puszczona tylko ta jedna rura z dachu na parter. Budynek jest jednopiętrowy i rura od wentylacji jest wpuszczona w środku ściany żeby na piętrze nikomu nie przeszkadzała dlatego mam ograniczone pole manewru i mogę tylko modyfikować rurę od momentu wyjścia kolanka ze ściany na parterze.

Z doświadczenia wiem że wymiana metalowej rury spiro na wąż elastyczny zaizolowany wełną musi pomoc do tego widzę że jest problem z miejscem nad sufitem taki kanał jest do tego idealny. Jest też możliwość zastosowania tłumiku bezpośrednio przy wentylatorze

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.