Gość: Pytający
2018-01-05 14:17
Filtry i wentylatory w przewodach wentylacyjnych w mieszkaniu
Chciałbym zwrócić się z uprzejmą prośbą o udzielenie 4 informacji dotyczących wentylacji w mieszkaniu bez instalacji gazowej (z ogrzewaniem miejskim).

Posiadam 4 otwory wentylacyjne w mieszkaniu, w tym 2 okrągłe w kuchni o średnicy 15 cm, przez które często intensywnie wieje w wyniku odwróconego ciągu (pomimo częstego wietrzenia i uchylania okien). W dni ze smogiem powietrze wewnątrz jest bardzo zanieczyszczone. Popularne regulowane kratki wentylacyjne (jak np. te kupione w Castoramie) nie sprawdzają się - są nieszczelne i wieje z nich nawet po zamykaniu, a siateczki odrywają się i zostają zassane do wnętrza przewodów.

1. Czy istnieje możliwość zainstalowania filtru, który dobrze pochłaniałby zanieczyszczenia powietrza i zapachy, jednocześnie umożliwiając prawidłowe odprowadzanie powietrza na zewnątrz?

2. Czy są dostępne solidne kratki wentylacyjne z takimi filtrami, i czy mogłyby być połączone z wentylatorami/mechanizmami, które uruchamiałyby się w razie odwrócenia prawidłowego ciągu powietrza i kompensowały to zjawisko?

3. Co jaki czas powinno wymieniać się fragmenty przewodu wentylacyjnego przy wylocie? Miękkie, aluminiowe przewody, które posiadam, są bardzo zabrudzone i trudne do wyczyszczenia.

4. Czy instalację kratek wymienionych w punkcie 2. i wymianę fragmentów przewodów wentylacyjnych powinna wykonać jakaś specjalistyczna firma? Jestem z Bielska-Białej i nie posiadam szczegółowej wiedzy na ten temat.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc!