Witam.
To moja pierwsza wizyta na forum.
Mam następujący problem. W projekcie z przedmiotu Technika chłodnicza, muszę zaprojektować instalację do chłodzenia mieszaniny powietrza, którą jest mieszanina powietrza i propanu w stosunku objętościowym 50/50 %. Strumień mieszaniny wpływający do chłodnicy 2,7 m3/s, temp na wejściu do chłodnicy 120 st.C, za chłodnicą 40 st.C. Po użyciu programu REFPROP odczytałem wartości entalpii i gęstości dla mieszaniny. Entalpia na wejściu do chłodnicy wynosi 646,76 kJ/kg, za chłodnicą 521,77kJ/kg, uśredniona wartość gęstości 1,6424 kg/m3. Dla takich parametrów moc chłodnicy wyszła 554 kW. Mieszaninę chłodzę glikolem etylenowym 30% o parametrach 7/12 st.C. Z obliczeń wyszło mi, że natężenie przepływu glikolu jest na poziomie 30,6 kg/s. Teraz problem przed którym stoję to dobór chłodnicy. Ponieważ parametry te nie są standardowymi, mam problem ze znalezieniem odpowiedniej chłodnicy w katalogach. Rozważam rozdział strumienia w celu zastosowania około 2-3 chłodnic o mniejszych mocach. Czy ktoś o dużo większym doświadczeniu i wiedzy niż moja mógłby mi coś doradzić w tym temacie? ;)
Z góry dziękuję za poświęcony czas i pomoc!
Pozdrawiam, Mateusz