273
274
269
226
Strefa ekspertów HVACR

bypass i temperatura nawiewu

Dzień dobry.
Pytanie o działanie bypassu - jak to jest w waszych rekuperatorach?
U mnie np mam takie odczyty:
czerpnia: 17,4
wywiew: 25,0
nawiew: 21,2

nawiew jest zawsze gdzieś w połowie drogi pomiędzy czerpnią na wywiewem.
Czy to normalne, że w trybie bypass temperatura powietrza, zasysanego z czerpni ogrzewana jest aż o 3,8st?

Jesteś pewien, że działa Ci by-pass? Może jednak odzyskuje Ci ciepło i by-pass jest wyłączony? Szkoda, że nie podałeś jaką masz centralę. To zależy też od centrali i ustawień, najczęściej, aby zadziała by-pass musi być spełnionych kilka parametrów. Może masz ustawioną, którąś z temperatur powyżej zmierzonej. Przy dobrze działającym by-passie obie temperatury powinny być bardzo zbliżone. Szkoda, że nie podałeś parametrów, jak były dni powyżej 30 stopni.

by pass jest ustawiony prawidłowo - na wyświetlaczu pojawia się informacja o włączeniu bypassu.
Bardziej chodziło mi o informację jak mocno może się różnić temperatura czerpni od nawiewu przy włączonym bypasie - czy w normie jest 0.5st czy 3st.

Powinno być bliżej 0.5. Wg mnie ta różnica u Ciebie jest za duża. Jeszcze zostaje kwestia rozmieszczenia czujników temperatury i ich dokładności.

Takie sytuacje się zdarzają - weźcie pod uwagę ze sam pracujący wentylator też podbija temperaturę. poza tym faktycznie dochodzi kwestia umieszczenia czujnika, jego dokładności itd.
Dla pracy układu nie ma to jednak wielkiego znaczenia.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.