Dodaj ofertę za darmo

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – zalety i korzyści.

2012-11-23

Właściwy klimat wewnątrz pomieszczeń odpowiada nie tylko za poziom komfortu i dobre samopoczucie domowników, ale także za ich zdrowie. Jakość powietrza może mieć również wpływ na stan techniczny budynku. Dlatego, aby zapewnić odpowiednie warunki w domu, nie wystarczy tradycyjne wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien. Spowoduje ono jedynie straty energii, nie zapewni zaś odpowiedniej jakości powietrza, która wynika przede wszystkim z jego wymiany. Optymalnym rozwiązaniem będzie wentylacja mechaniczna pomieszczeń z odzyskiem powyżej 90% ciepła z powietrza usuwanego z budynku dzięki zastosowaniu rekuperatorów o najwyższej sprawności.

Ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja i podgrzewanie wody użytkowej w jednym urządzeniu

Jak połączyć cztery ważne dla domu funkcje – ogrzewanie, chłodzenie, wentylację i podgrzewanie wody w jednym urządzeniu? Naprzeciw oczekiwaniom właścicieli domów jednorodzinnych wychodzi firma Zehnder, oferując kompaktową centralę ComfoBox. To pompa ciepła i rekuperator zamknięte w jednej kompaktowej obudowie. Jest wydajna i energooszczędna, a ponadto wykorzystuje odnawialne źródła energii, dzięki czemu jest wyjątkowo ekonomiczną i przyszłościową alternatywą dla tradycyjnej kotłowni i związanych z nią utrudnień. Centrala energetyczna Zehnder ComfoBox łączy w sobie zarówno walory estetyczne, jak i wysokie parametry techniczne. Jest doskonałym rozwiązaniem dla podniesienia komfortu domu i udogodnienia życia mieszkańcom, a dodatkowo wyróżniają ją małe gabaryty – 0,5 m2 powierzchni podstawy, co w porównaniu z możliwością zamontowania urządzeń rozczłonkowanych daje dużo mniejszą zajętość powierzchni. Urządzenie generuje wiele korzyści, oto niektóre z nich.


Komfort życia w pomieszczeniach

W pomieszczeniach spędzamy więcej niż 70%, dlatego tak ważne jest, by były zaopatrywane w czyste i świeże powietrze. Niemniej istotne jest jednoczesne pozbywanie się wilgotnego powietrza, wszelkich zapachów z kuchni oraz woni tytoniu. – Centrala Zehnder ComfoBox, dzięki funkcji wentylacji automatycznie odprowadza wspomniane zapachy, przy okazji zapewniając napływ świeżego powietrza, co z kolei przekłada się pozytywnie na zdrowie mieszkańców wzmacniając ich system immunologiczny oraz powodując wzrost dobrego samopoczucia. W przypadku kontrolowanej wentylacji pomieszczeń nie mamy do czynienia z żadnymi obciążeniami spowodowanymi przez zewnętrzne hałasy, jak: odgłosy przejeżdżających samochodów czy pociągów. Z racji tego, że nie musimy otwierać okien, aby dostarczyć do domu czyste powietrze, zyskujemy ochronę przed hałasem - mówi Jerzy Stosiek, dyrektor generalny firmy Zehnder Polska. Wyjątkowo łatwa obsługa całego systemu pozwala indywidualnie dopasowywać i regulować ilość napływającego powietrza, temperatury, czasy nastaw i tryby pracy poszczególnych funkcji urządzenia.
Oszczędność energii i gotówki

W dobie wciąż rosnących kosztów energii możliwość ograniczenia jej zużycia, to główny cel właścicieli nieruchomości. - Straty energetyczne w budynkach następują głównie przez powierzchnie zewnętrzne: ściany, dach i podłogę oraz przez wietrzenie. Okazuje się, że standardowy sposób wietrzenia pomieszczeń czyli przy uzyciu wentylacji grawitacyjnej – nawet przy odpowiednio izolowanym budynku może podnieść koszy ogrzewania nawet o połowę. Tę utratę ciepła można zminimalizować stosując rekuperatory Zehnder Comfoair lub centralę Zehnder ComfoBox, która pomoże uzyskać oszczędności kosztów ogrzewania od 30 do 50% i odzyskać ciepło na poziomie powyżej 90%. System wentylacji mechanicznej daje dodatkowo ta zaletę, że po zastosowaniu dodatkowych elementów pozwala na obniżenie temperatur w domu latem. Kompaktowa centrala ComfoBox z jednej strony wykorzystuje efektywnie energię geotermalną (energia odnawialna z wnętrza Ziemi), a z drugiej rekuperator (ComfoAir 550) odzyskuje ciepło na poziomie powyżej 90% z odprowadzanego powietrza i przekazuje ją do powietrza doprowadzanego – tłumaczy Jerzy Stosiek.


System sprzyjający ekologii i utrzymaniu wartości budynku

Przyszłościowe rozwiązanie w postaci centrali Zehnder ComfoBox lub rekuperatorów Zehnder Comfoair jest proekologiczne, gdyż pozwala na korzystanie z odnawialnych źródeł energii i uniezależnienie się od zawirowań na rynku gazowym i naftowym. Ponadto rozsądne czerpanie z zasobów energii odnawialnej ogranicza zużycie paliwa węglowego oraz, co się z tym ściśle łączy – emisję CO2. Dlatego stosując tę technologię przyszłości zyskamy nie tylko my i nasz dom, ale też środowisko.

Kolejna korzyść, którą możemy się cieszyć, to utrzymanie i wzrost wartości nieruchomości. Dzięki kontrolowanemu ograniczeniu wilgotności powietrza unikniemy powstawania groźnych dla budynku grzybów pleśniowych, obniżających jego wartość i uszkadzających bryłę. Tym samym nie stracimy na ponownej sprzedaży nieruchomości.
Nowym trendem jest podwyższanie wartości budynku przez takie skonstruowanie samej bryły, elementów wyposażenia i infrastruktury technicznej by uzyskać minimalne zużycie energii na metr kwadratowy powierzchni co staje się szczególnie interesujące w świetle wprowadzanych przez Ministerstwo Infrastruktury dofinansowania do budowy domów niskoenergetycznych.


Szerokie zastosowanie - do nowopowstających i modernizowanych budynków

Z myślą o różnym zastosowaniu Zehnder oferuje dwa rodzaje systemów dystrybucji powietrza, w zależności od wymagań danego obiektu. W przypadku budynków modernizowanych opracowano rozwiązanie Zehnder OnFloor, polegające na dostarczaniu świeżego powietrza przez spłaszczone, owalne kanały umieszczone w podłodze w warstwie izolacyjnej. Natomiast Zehnder InFloor to kanały o przekroju okrągłym, rozłożone bezpośrednio w betonie - rozwiązanie jest stosowane w nowych budynkach. – Obydwa warianty systemu umożliwiają szybki i bezproblemowy montaż, łatwo można je konserwować, gwarantują ciche i bezproblemowe działanie oraz efektywną wymianę powietrza, i co ważne doskonale integrują się z bryłą budynku. Wygląd instalacji przypomina ośmiornicę – centrala wentylacyjna z tłumikami i rozdzielaczem to „głowa” systemu, dzięki takiemu układowi unikamy przenoszenia pogłosów między pomieszczeniami. Kanały wentylacyjne systemu Comfo Pipe wykonane są z najwyższej jakości tworzywa – polietylenu charakteryzującego się lekkością, odpornością na chemikalia, rozciąganie oraz zdającego egzamin w pracy w temperaturze od -25°C do +60°C, mają też certyfikację higieniczną europejskiej agencji SHK i polskie dopuszczenia PZH na cały system a nie jedynie na rury – wyjaśnia Jerzy Stosiek.
Gładka powłoka wewnątrz kanału niweluje straty cieśnienia, także przy przepływie sporych mas powietrza (50 m3/h na kanał). Zmniejsza także osadzanie się kurzu i ułatwia czyszczenie kanałów w razie potrzeby czyszczenia po wykonaniu budowy. W przeciwieństwie do systemu trójnikowego, ten system daje możliwość 100% dostępu przez użytkownika czy serwisanta do każdego elementu, co pozwala na zachowanie pełnej higieny.


System wentylacji z centralą Zehnder Comfoair czy wielofunkcyjna Centrala ComfoBox to inwestycja, która z pewnością się zwróci. Zyskamy nie tylko wyjątkowy komfort w mieszkaniu, ale wyraźnie zaoszczędzimy na kosztach użytkowania.

Źródło: Agencja Public Relations 36i6PR

Aktualności

2014-11-26 12:08:14 | Komentarze: 0

Jakie korzyści dają pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej?

Posiadanie pomp ciepła z funkcją ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) może przynieść realne oszczędności. Wybierając odpowiednie rozwiązanie, warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na koszty, lecz również na komfort użytkowania. Polega on na dostarczeniu wystarczającej ilości ciepłej wody o optymalnej temperaturze. Jak działają pompy ciepła do c.w.u. oraz jakie korzyści może przynieść ich stosowanie?

Wodne ogrzewanie podłogowe – prawidłowa instalacja systemu

Uznana firma BITZER ocenia specjalistyczne targi Chillventa 2014 jako bardzo udane!

Oświadczenie firmy Fläkt Bovent Sp. z o.o.

Nowe biuro KLIMA-THERM i KLIMOR w Białymstoku

Pierwsi wystawcy zgłoszeni na Forum Wentylacja - Salon Klimatyzacja 2015

„Wieczory japońskie” z Grupą KLIMA-THERM – rusza cykl wydarzeń dla projektantów HVACR.

Bardzo wartościowe wystąpienia, burzliwa dyskusja a do tego spotkanie ludzi z "branży" czyli podsumowanie IV Warsztatów "Teraźniejszość i Przyszłość Amoniakalnych Instalacji Chłodniczych".

Ventia rekrutuje!

Dostawy dla Warsaw Spire