Dodaj ofertę za darmo

Jaki nawilżacz - rady dla kupujących

2001-11-12

Nadszedł sezon grzewczy. Objawy: skóra wysuszona, włosy wciąż się elektryzują, źle sypiamy i częściej przeziębiamy. Poradzić na to może nawilżacz powietrza. Zbyt suche powietrze to istna plaga, prześladująca zwłaszcza mieszkańców domów wyposażonych w centralne ogrzewanie. Grzejące kaloryfery okradają powietrze z wilgoci, a my chcąc uchronić się od jesiennego chłodu zamykamy okna, czym zatrzymujemy dostęp świeżego, nasyconego wilgocią powietrza.

Zbadano, że dla przeciętnego człowieka najkorzystniejsze jest, gdy termometr wskazuje około 20°C, a wilgotność powietrza wynosi od 45 do 55%. Tymczasem w przegrzanym i niewietrzonym mieszkaniu ilość wilgoci w powietrzu może spaść poniżej 25%. W tych warunkach śluzówka dróg oddechowych nie radzi sobie z neutralizacją szkodliwych mikrobów, czego efektem są częstsze katary, grypy i anginy. Dłuższe przebywanie w pomieszczeniach, gdzie powietrze jest zbyt suche, powoduje też bóle głowy, sprzyja bezsenności i sprawia, ze skóra pierzchnie i pęka, a włosy i paznokcie stają się matowe i łamliwe. Jednym ze sposobów na uporanie się z tymi kłopotami jest nawilżacz.
Jak działa nawilżacz?
Nawilżacze tradycyjne
To wieszane na kaloryferach pojemniki, które wypełnia się wodą. Kiepsko nawilżają powietrze, a poza tym duże płaskie modele skutecznie blokują przepływ ciepłego powietrza.
Nawilżacze elektryczne
Są one bardziej praktyczne. Można podzielić je na dwa typy: pierwsze z nich wytwarzają tzw. chłodną mgiełkę, a drugie z nich ciepłą. Nawilżacze typu „chłodna mgiełka” tylko rozpylają wodę. Do tego typu nawilżaczy należą również ultradźwiękowe – które prócz rozpylania zimnej wody uwalniają też korzystne dla zdrowia jony ujemne. Produkowana przez tego typu urządzenia mgiełka w pewnym stopniu również ochładza powietrze, dlatego sprawdza się również latem. Nawilżacze typu „ciepła mgiełka” sprawdzają się lepiej w zimie. Ich działanie polega na odparowaniu podgrzewającej się wody (podgrzewanie wody następuje za pomocą grzałki elektrycznej).
Nawilżacz może stać się problemem dla alergików czy astmatyków - może nasilić objawy ich choroby, ponieważ w wilgotnym i nieczyszczonym powietrzu nasila się rozwój grzybów i roztoczy, a to pogłębia kłopoty z oddychaniem.
Radą może być wyposażenie domu nie w nawilżacz a w oczyszczacz powietrza ze specjalnym filtrem. Urządzenie tego typu eliminuje wszelkie unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia, a dopiero później je nawilża.
Wybierając nawilżacz nie kierujmy się tylko ceną czy wyglądem. Ważna jest także powierzchnia, jaką urządzenie ma nawilżyć – z reguły jest to 35-70 m2 (największe nawilżacze wystarczają nawet na 150 m2) oraz moc urządzenia (35-250 W). Zwracajmy uwagę na czas pracy urządzenia po napełnieniu pojemnika wodą (na ogół od 9 do 33 godzin) oraz rodzaj wody, którą napełnia się zbiornik (czasem trzeba ją filtrować lub kupować w specjalistycznych sklepach) i sposób napełniania wodą (by np. nie trzeba było rozmontowywać całego urządzenia). Ważna jest regulacja nawilżania powietrza - tylko te droższe modele wyposażone są we wskaźnik poziomu wilgotności lub samoczynnie ją kontrolują. Do prostszych modeli warto dokupić czujnik wskazujący temperaturę powietrza i poziom jego wilgotności. Zwróćmy uwagę jak głośno pracuje, by nie stał się dla nas uciążliwością.
Nawilżacze mogą posiadać filtr odwapniający który chroni przed osadzaniem się kamienia i wówczas możemy pojemnik wypełniać wodą z kranu. Ale wówczas należy pamiętać o regularnej wymianie filtra odwapniającego. W przeciwnym razie na urządzeniu będzie się gromadził osad.


 • Oscarek

  Gość: redan | 2013-09-24 11:58:01

  Ja mam stadler oscar ewaporacyjny :) Wygląda on tak http://www.aero7.pl/nawilzacz-stadler-form-oskar-czarny,266.html
  Jest ładny, przyznacie mi racje? :)

 • Nawilżanie i oczyszczanie w jednym

  Gość: Norbert | 2013-08-28 13:45:49

  Jeśli mam już polecić nawilżacz to dam wam dobrą radę kupujcie nawilżacz ewaporacyjny AIR-O-SWISS, bo nie tylko nawilża powietrze, ale również je oczyszcza. Polecam, bo naprawdę ułatwia życie.

 • Nawilżacz powietrza

  Gość: agula27 | 2012-09-04 14:26:09

  Hej ja polecam dwa nawilżacze powietrza. Jeden to aos u 600 który mam w salonie i jestem bardzo zadowolona oraz lanaform family care który kupiłam do sypialni. Mam już je 3 rok i nic sie nie popsuło. Miałam wcześniej jakiś chiński nawilżacz i wiecznie były z nim problemy. Odradzam nawilżacze za 100 zł.
  Na początku chciałam kupić 2 nawilżacze aos u 600 ale sprzedawca uświadomił mnie że nie mam sensu takiego nawilżacza kupować do sypialni wystarczy lanaform family care. Dzięki temu zaoszczędziłam ponad 300 zł. Pozdrawiam
  pana z http://klima-sklep.pl/16-nawilzacze-powietrza i dziękuje:)

 • Combination Nscessity

  Gość: janek | 2011-09-12 09:02:05

  Ma filtr jonowy i nie mam bialego proszku na wszystkim.

 • boneco 1731

  Gość: rysiek | 2010-12-18 14:52:05

  Bardzo cichy i wydajny nawilżacz..Niestety na meblach pojawia się biały pył(rozpylony wapń).Producent nie dopracował filtra antywapiennego i część wody skutecznie go omija.Ja sobie z tym poradziłem,ale uważam serię boneco 17xx za niedopracowaną.
  Mogę polecić ten nawilżacz tylko osobie posiadającej możliwość uzupełniania wody z filtra o odwróconej osmozie.

Dodaj komentarz


Aktualności

2014-11-18 09:37:32 | Komentarze: 0

Uznana firma BITZER ocenia specjalistyczne targi Chillventa 2014 jako bardzo udane!

BITZER, uznana firma z Sindelfingen, zaprezentowała na specjalistycznych targach Chillventa w Norymberdze swoją szeroką paletę produktów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się takie innowacje, jak sprężarki amoniakalne OS.A95, sprężarki tłokowe na CO2 typoszeregów CME i CKH oraz schładzany powietrzem agregat skraplający ECOSTAR LHV7E.

Oświadczenie firmy Fläkt Bovent Sp. z o.o.

Nowe biuro KLIMA-THERM i KLIMOR w Białymstoku

Pierwsi wystawcy zgłoszeni na Forum Wentylacja - Salon Klimatyzacja 2015

„Wieczory japońskie” z Grupą KLIMA-THERM – rusza cykl wydarzeń dla projektantów HVACR.

Bardzo wartościowe wystąpienia, burzliwa dyskusja a do tego spotkanie ludzi z "branży" czyli podsumowanie IV Warsztatów "Teraźniejszość i Przyszłość Amoniakalnych Instalacji Chłodniczych".

Ventia rekrutuje!

Dostawy dla Warsaw Spire

Panasonic otwiera centrum szkoleniowe dla instalatorów

Jesteśmy Ekoodpowiedzialni w biznesie!