Dodaj ofertę za darmo

Jaki nawilżacz - rady dla kupujących

2001-11-12

Nadszedł sezon grzewczy. Objawy: skóra wysuszona, włosy wciąż się elektryzują, źle sypiamy i częściej przeziębiamy. Poradzić na to może nawilżacz powietrza. Zbyt suche powietrze to istna plaga, prześladująca zwłaszcza mieszkańców domów wyposażonych w centralne ogrzewanie. Grzejące kaloryfery okradają powietrze z wilgoci, a my chcąc uchronić się od jesiennego chłodu zamykamy okna, czym zatrzymujemy dostęp świeżego, nasyconego wilgocią powietrza.

Zbadano, że dla przeciętnego człowieka najkorzystniejsze jest, gdy termometr wskazuje około 20°C, a wilgotność powietrza wynosi od 45 do 55%. Tymczasem w przegrzanym i niewietrzonym mieszkaniu ilość wilgoci w powietrzu może spaść poniżej 25%. W tych warunkach śluzówka dróg oddechowych nie radzi sobie z neutralizacją szkodliwych mikrobów, czego efektem są częstsze katary, grypy i anginy. Dłuższe przebywanie w pomieszczeniach, gdzie powietrze jest zbyt suche, powoduje też bóle głowy, sprzyja bezsenności i sprawia, ze skóra pierzchnie i pęka, a włosy i paznokcie stają się matowe i łamliwe. Jednym ze sposobów na uporanie się z tymi kłopotami jest nawilżacz.
Jak działa nawilżacz?
Nawilżacze tradycyjne
To wieszane na kaloryferach pojemniki, które wypełnia się wodą. Kiepsko nawilżają powietrze, a poza tym duże płaskie modele skutecznie blokują przepływ ciepłego powietrza.
Nawilżacze elektryczne
Są one bardziej praktyczne. Można podzielić je na dwa typy: pierwsze z nich wytwarzają tzw. chłodną mgiełkę, a drugie z nich ciepłą. Nawilżacze typu „chłodna mgiełka” tylko rozpylają wodę. Do tego typu nawilżaczy należą również ultradźwiękowe – które prócz rozpylania zimnej wody uwalniają też korzystne dla zdrowia jony ujemne. Produkowana przez tego typu urządzenia mgiełka w pewnym stopniu również ochładza powietrze, dlatego sprawdza się również latem. Nawilżacze typu „ciepła mgiełka” sprawdzają się lepiej w zimie. Ich działanie polega na odparowaniu podgrzewającej się wody (podgrzewanie wody następuje za pomocą grzałki elektrycznej).
Nawilżacz może stać się problemem dla alergików czy astmatyków - może nasilić objawy ich choroby, ponieważ w wilgotnym i nieczyszczonym powietrzu nasila się rozwój grzybów i roztoczy, a to pogłębia kłopoty z oddychaniem.
Radą może być wyposażenie domu nie w nawilżacz a w oczyszczacz powietrza ze specjalnym filtrem. Urządzenie tego typu eliminuje wszelkie unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia, a dopiero później je nawilża.
Wybierając nawilżacz nie kierujmy się tylko ceną czy wyglądem. Ważna jest także powierzchnia, jaką urządzenie ma nawilżyć – z reguły jest to 35-70 m2 (największe nawilżacze wystarczają nawet na 150 m2) oraz moc urządzenia (35-250 W). Zwracajmy uwagę na czas pracy urządzenia po napełnieniu pojemnika wodą (na ogół od 9 do 33 godzin) oraz rodzaj wody, którą napełnia się zbiornik (czasem trzeba ją filtrować lub kupować w specjalistycznych sklepach) i sposób napełniania wodą (by np. nie trzeba było rozmontowywać całego urządzenia). Ważna jest regulacja nawilżania powietrza - tylko te droższe modele wyposażone są we wskaźnik poziomu wilgotności lub samoczynnie ją kontrolują. Do prostszych modeli warto dokupić czujnik wskazujący temperaturę powietrza i poziom jego wilgotności. Zwróćmy uwagę jak głośno pracuje, by nie stał się dla nas uciążliwością.
Nawilżacze mogą posiadać filtr odwapniający który chroni przed osadzaniem się kamienia i wówczas możemy pojemnik wypełniać wodą z kranu. Ale wówczas należy pamiętać o regularnej wymianie filtra odwapniającego. W przeciwnym razie na urządzeniu będzie się gromadził osad.


 • Oscarek

  Gość: redan | 2013-09-24 11:58:01

  Ja mam stadler oscar ewaporacyjny :) Wygląda on tak http://www.aero7.pl/nawilzacz-stadler-form-oskar-czarny,266.html
  Jest ładny, przyznacie mi racje? :)

 • Nawilżanie i oczyszczanie w jednym

  Gość: Norbert | 2013-08-28 13:45:49

  Jeśli mam już polecić nawilżacz to dam wam dobrą radę kupujcie nawilżacz ewaporacyjny AIR-O-SWISS, bo nie tylko nawilża powietrze, ale również je oczyszcza. Polecam, bo naprawdę ułatwia życie.

 • Nawilżacz powietrza

  Gość: agula27 | 2012-09-04 14:26:09

  Hej ja polecam dwa nawilżacze powietrza. Jeden to aos u 600 który mam w salonie i jestem bardzo zadowolona oraz lanaform family care który kupiłam do sypialni. Mam już je 3 rok i nic sie nie popsuło. Miałam wcześniej jakiś chiński nawilżacz i wiecznie były z nim problemy. Odradzam nawilżacze za 100 zł.
  Na początku chciałam kupić 2 nawilżacze aos u 600 ale sprzedawca uświadomił mnie że nie mam sensu takiego nawilżacza kupować do sypialni wystarczy lanaform family care. Dzięki temu zaoszczędziłam ponad 300 zł. Pozdrawiam
  pana z http://klima-sklep.pl/16-nawilzacze-powietrza i dziękuje:)

 • Combination Nscessity

  Gość: janek | 2011-09-12 09:02:05

  Ma filtr jonowy i nie mam bialego proszku na wszystkim.

 • boneco 1731

  Gość: rysiek | 2010-12-18 14:52:05

  Bardzo cichy i wydajny nawilżacz..Niestety na meblach pojawia się biały pył(rozpylony wapń).Producent nie dopracował filtra antywapiennego i część wody skutecznie go omija.Ja sobie z tym poradziłem,ale uważam serię boneco 17xx za niedopracowaną.
  Mogę polecić ten nawilżacz tylko osobie posiadającej możliwość uzupełniania wody z filtra o odwróconej osmozie.

Dodaj komentarz


Aktualności

2014-04-24 09:33:13 | Komentarze: 0

VLT® Refrigeration Drive FC 103 nagrodzony tytułem produktu roku 2013 przez redakcję magazynu Control Engineering Polska

Redakcja magazynu Control Engineering Polska zakończyła XI edycję konkursu „Produkt Roku”. Oficjalne ogłoszenie wyników odbyło się 26 marca w czasie drugiego dnia targów Automaticon 2014 w Warszawie

Już jest! Nowy cennik klimatyzatorów i urządzeń TOSHIBA od WIENKRA na rok 2014!

Czyste niebo dla Małopolski – wyzwania dla zrównoważonego rozwoju czyli spotkanie z inicjatywy Viessmann z uczelnią AGH.

Właśnie co się zakończyła tegoroczna edycja INSTALACJE i TCS 2014.

Haier na rynku polskim.

ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA OD BRANŻY HVACR.

Danfoss pomaga klientom przygotować się do zmiany unijnych legislacji o F-gazach.

www.klima.com.pl - nowa odsłona - SPRAWDŹ!

Ruszył właśnie przetarg na wiatraki, basen, okablowanie i obsługę Ha­lo­wego Pu­charu Świa­ta w wind­sur­fin­gu na Stadionie Narodowym.

Statuetki Lider Instalacji 2014 przyznane.