Gość: Paweł
2004-01-13 00:00
zyski jawne i utajnione
mam wyliczone zyski jawne i utajnione dla pewnego pomieszczenia. 6kW jawnych 0,5kW utajnionych. Czy mogę dobierać klimatyzator który ma 6,5 kW mocy całkowitej, jeżeli mocy jawnej ma 5,5kW.
Gość: Norbert
2004-01-13 00:00
Re: zyski jawne i utajnione

Oczywiście, że możesz człowieku dobrać klimatyzator o wydajności 6,5 kW.
Musisz mieć przynajmniej 5 % rezerwę w kW na nieprzewidziane warunki otoczenia,
Jeśli "sztywno" dobierzesz co do kW, to gratuluję później wynikających z tego konsekwencji
Gość: Paweł
2004-01-14 00:00
Re: zyski jawne i utajnione
nie chdziło mi o rezerwę mocy, to oczywiste. chodziło mi czy 0,5 kW z mocy jawnej przejdzie na utajnioną.
Gość: szoł-men
2004-01-14 00:00
Re: Re: zyski jawne i utajnione
HA! wreszcie rozumiem o co chodzi ... Chodzi o to, że w katalogach podają dwie moce chłodnicze urządzenia: total i w rozbiciu na jawną i utajoną. Bierze się to stąd, że na zachodzie jest troszkę inny system obliczeń inżynierskich - wszystko opiera się na współczynnikach i inzynier wyuczony w taki sposób łatwo posługuje się takimi katalogami. To jak kształtuje sie moc jawna i utajona danego urządzenia zależy od tego dla jakich warunków zostały stworzone nomogramy (przeważnie to jest napisane małą czcionką pod tabelami doboru). Jeśli zaś "nasze" warunki projektowe będą różnić sie od tych katalogowych - zmienią sie także moce "katalogowe".
Dobierając urządzenie zawsze patrz na MOC CAŁKOWITĄ i na tej podstawie wyznaczaj miejsce na wykresie Molliera powietrza za wymiennikiem i powietrza w pomieszczeniu (nie cała "moc" przeznaczona jest na zbicie temp. - część jej zostanie pochłonięta na wykroplenie pary wodnej, czyli na osuszenie powietrza = to jest właśnie ta moc utajona).
Obliczając zapotrzebowanie na moc chłodniczą również napotykamy na pojęcia moc jawna i moc utajona - zwłaszcza jeżeli robimy to za pomocą bajeranckich programów obliczeniowych. Zgodnie z polską nomenklaturą "moc jawna" w tym wypadku (tj. w wypadku używania bajeranckich softwerów które często nie wiadomo z jakich norm liczą - DIN? CIBSE? ASHRAE? CARRIER?) są to zyski ciepła, natomiast "moc utajona" to zyski wilgoci.
Sam teraz widzisz, że moc utajona urządzenia i moc utajona która wyszła z obliczeń zapotrzebowania na moc chłodniczą to nie zawsze to samo.
Pozrawiam.