Gość: ryszard
2010-01-06 00:00
wsteczny ciąg
Witam,
mam problem ze wstecznym ciągiem w piecyku łazienkowym. Jest to junkers bez świecy umieszczony w pomieszczeniu gospodarczym pod łazienką (domek), kanał spalinowy to izolowany komin stalowy zewnetrzny wys ok 3,5 m wyprowadzony przez ścianę (w ścianie b słaba izolacja a ściany niocieplone),wentylacja w pom obok, ale pomieszczenia są połączone bez drzwi. Przy niskich temp tak ok -8 pojawia się wsteczny ciąg, do tego stopnia że przyłapuje wodę w wężownicy. Pomieszczenie z piecykiem jest nieco niedogrzane czy to może być przyczyną?
Gość: gość
2010-01-07 00:00
Re:wsteczny ciąg
Oczywiście że tak jeśli nei masz innego doprowadzenai powietzra do pomieszczeń. Ciąg grawitacyjny jest zależny od różnicy temperatur na obu końcach kanału wentylacyjnego. Jeśli masz wyższą temperaturę w jednym pomieszczeniu (co za tym idzie większą różnicę temperatur) wywoła to większy ciąg grawitacyjny a powietrze zaciągnie...no właśnie jeśli nie masz kanału nawiewnego - kanałem z drugiego pomieszczenia.
Gość: S MARC
2010-01-07 00:00
Re:wsteczny ciąg
Ryszardzie! Gdyby była świeczka tak jak w starych junkersach, to ogrzewała by powietrze w kominie. To co masz i tak trudno nazwać kominem z uwagi na wysokość. Od lat wiadomo, że nawet dla spalin H ok 5 m idzie tylko na rozruch komina. Musisz ruszyć powietrze zastojowe w tej rurze. A u Ciebie gdzieś w mieszkaniu "lepiej ciągnie". Mogą więc to być: nawietrzaki w oknach, albo szpary w drzwiach na klatkę schodową z kaloryferami ( ogrzewana klatka schodowa ma zwykle najlepszy ciąg), albo inny komin. Ale taki każdy przypadek jest indywidualny. Przypadków jest wiele, a Ty masz tylko 1 życie, które zmarnowałeś ni studiując przepływów! Ciesz się, że piecyk Ci jeszcze nie zamarzł i że żyjesz. Bo specom znane są przypadki zamarznięcia wody w takim piecyku. Ale uważaj jak będziesz się mył w ciepłej wodzie, to spaliny mogą cię uśpić niepostrzeżenie- wystarczy spadek tlenu do ok 16-17%! A o to przy kubaturze łazienki nie jest trudno! Spalając 1 m3 gazu otrzymujesz 2 m3 pary wodnej + 1m3 CO2, o ile tak jak twierdzisz nawiew jest dobry. Gorzej jest gdy nawiew się pogorszy, to zabraknie tlenu i spalanie będzie niezupełne - powstanie czad. Tak czy tak pamiętaj mycie skraca życie! Myjąc się w zimnej wodzie mniej ryzykujesz!
Gość: ryszard
2010-01-07 00:00
Re:wsteczny ciąg
Jak pisałem junkers jest w pomieszczeniu gosp POD łazienką, nie w łazience. A kubatura tegoż to ok 60m3.Po załączeniu piecyka ciąg już jest, a i zamarzł juz nie jeden raz. Co do wysokości, to fabryczna dok podaje min 2m od przerywacza ciągu, a kominiarz powiedział - może być, ale uchylajcie okno . Juz wiem, że to kwestia dapływu powietrza bo ogrzewanie co jest na węglu. Po uchyleniu okna w piwnicy wsteczny cią zanika i pojawia się słaby co prawda, ale właściwy. Dzięki "gościu" za podpowiedz.