Gość: Pietrek
2008-11-23 00:00
wspólna czerpnia i wyrzutnia
Witam
Zwracam się do kolegów i koleżanek z prośbą dotyczącą problemu zastosowania w instalacji wspólnej czerpni i wyrzutni dla kilku jednostek wentylacyjnych. W swoich zasobach literatury nie posiadam żadnych informacji na temat takiego rozwiązania. W szczególności interesują mnie rozwiązania techniczne zapobiegające występowaniu ciągu wstecznego podczas jednoczesnej pracy kilku central wentylacyjnych (mam na myśli wyciąganie powietrza z urządzenia o większym sprężu z mniejszego). Z góry dziękuję za informacje o ewentualnych tytułach bądź za praktyczne porady.
Gość: tom
2008-11-25 00:00
Re:wspólna czerpnia i wyrzutnia
robi się tak. ważne żeby dobrze policzyć część wspólną. jesteś projektantem?
Gość: Pietrek
2008-11-25 00:00
Re:wspólna czerpnia i wyrzutnia
Tak, stawiam właśnie pierwsze kroki w projektowaniu wentylacji. Pisząc część wspólna masz na myśli kanał do czerpni z przepływem z zsumowanych przepływów wszystkich urządzeń? Myślałem o zastosowaniu klap zwrotnych, ale mając urządzenia o sporych różnicach w sprężu i przepływie niewiele by pomogły. Znasz jakieś książki w których mógłbym znaleźć informacje na ten temat?
Gość: TOM
2008-11-25 00:00
Re:wspólna czerpnia i wyrzutnia
nie. niech się wypowie jakiś projektant. jak liczyłem czerpnię i kanał wspólny dla podobnego rozwiązania ( tylko centrale miały podobne spręże) to po prostu policzyłem każdą z osobna a potem zsumowałem powierzchnie i zastosowałem ekwiwalentny przekrój. u mnie w zakładzie to działa. nie wiem jak w przypadku central o dużej różnicy.
Gość: tom
2008-11-25 00:00
Re:wspólna czerpnia i wyrzutnia
i oczywiście dodatkowe przepustnice na wlotach do kanałów czerpnych poszczególnych central. nimi wyregulujesz ilości i po temacie.
Gość: Pietrek
2008-11-25 00:00
Re:wspólna czerpnia i wyrzutnia
dzięki za pomoc. pozdr
Gość: H
2015-06-22 14:22
Re: wspólna czerpnia i wyrzutnia
Witam. Chciałbym odkopać temat wspólnej wyrzutni powietrza. Na obiekcie, który wykonujemy zaprojektowano wspólną wyrzutnie powietrza dla dwóch jednostek obsługujących pomieszczenia "czyste".

Ze względu na brak innych możliwości od wspólny kanał wyrzutowy chcielibyśmy podłączyć instalację wyciągową np. z węzłów sanitarnych. Czy są jakieś ograniczenia prawne takiego rozwiązania?