Gość: gość
2006-03-27 00:00
woda lodowa
Witam
Poszukuje informacji o prędkości czynnika chlodniczego w układzie z klimakonwektorami. ??? Czy błedem będzie założenie prędkości jak dla instalacji c.o. ???
Gość: Kris
2006-03-27 00:00
Re:woda lodowa
Tak - błędem bedzie, jeżeli zostawisz te same średnice rur i ta samą temperaturę jak dla c.o.
Temperatura jest niższa - a więc albo srednice zwiekszasz i zostawiasz podobną prędkośc, albo zostawiasz średnice i masz większą prędkość i większy spadek ciśnienia
Gość: Slawek
2006-04-04 00:00
Re:woda lodowa
Drogi Kris, wybacz moje zdanie ale macisz chlopakowi w glowie! Policz jak wzrosnie strata cisnienia jezeli zostawisz te same srednice rur z c.o. (zakladajac dt=20) i dasz "wode lodowa" (zazwyczaj dt=5 lub 6). A i jeszcze z glikolem! Jak przy c.o. normalnie daje sie ok. 100Pa/mb. to przy dt=6 i 25% glikolu wyjdzie Tobie cos kolo 1000Pa/m. A zamontuj armature srednicy takiego przewodu!! Opory gigantyczne!
Szanowny gosciu (na przyszlosc pisz chociaz imie), predkosc powinna byc nie za mala - samoodpowietrzanie sie przewodow, nie za duza - erozja przewodow i armatury, i powinna odpowiadac kryterium ekonomicznemu - koszt rur a koszt pompowania. Ale z wystarczajaca dokladnoscia inzynierska mozesz tak przyjac - dla wody lodowej 100%predkosc rowna predkosci z c.o. Jedno "ale" - jezeli masz glikol - sprawdz opory - nie powinny byc za duze. Swoja droga ja licze zawsze na opor maksymalny - podawane predkosci maksymalne daja za duze opory! A jak masz duze centrum handlowe ktore dziala 14h, 365 dni, to koszt energi jest duzy i wymiarowanie rur czy kanalow jest na prawde wazne! Tylko zdaje sie ze malo kto sie w to wglebia. tak jak kiedys 100w/m2 zapotrzebowania na cieplo i po klopocie. i system 2 razy przewymiarowany:)