Gość: Franz
2009-11-12 00:00
wenyylacja ogrodu zimowego
Witam mam taki problem , od zeszłego roku dobudowałem sobie do domu zimowy ogród ,ogród dobudowany jest od strony południowej . Do wiosny tego roku nic w nim nie robiłem ani z niego nie korzystałem. Na wiosnę wszystko wykończyłem i zacząłem niego korzystać. Niestety wieczorami pojawił się problem z efektem mokrej szyby , kondesacji pary wodnej. Ale że ja się nie znam na wentylacji to poradziłem się fachowca z firmy Aereco. Za jego namową zainstalowałem wentylator wyciągowy higrosterowany który działa na poziom wilgotności i do tego dwa nawiewniki okienne ciśnieniowe. . Problem się skończył do jesieni gdzie eksplodował z większą intensywnością , po przewertowaniu Internetu , okazało się że przyczyną tego zjawiska może być niedogrzane pomieszczenie jakim jest ten zimowy ogród. Więc doprowadziłem od pokoju sąsiadującego instalację grzewczą w postaci kaloryferu , niestety tylko jednego o wymiarach 90 na 60 cm, założenie było takie że w nocy w okresie zimowym temp. Wynosiła około 10 c , a w ciągu dnia około 20 c . Dodam że pokój sąsiadujący z ogrodem jest ogrzewany głównie kominkiem i przez większą część dnia drzwi pomiędzy pokojem a ogrodem zimowym są otwarte więc wymiana powietrza jest . I to nie rozwiązało mojego problemu więc znowu porosiłem fachowca z Aereco o pomoc. Przyjechał sprawdził wilgotnośc okazało się że jest w granicach 70- 80%. Niestety wentylator nie włącza się ze względu na to iż pod nim z braku innego miejsca mam zamontowany kaloryfer, który ogrzewa powietrze wokół tego wentylatora. Pan zaproponował żebym zwiększył ilość grzejników w pomieszczeniu co zwiększy temp. I może pozbędziemy się problemu , jednak pomysł ten nie mogę zrealizować ze względu na ponowny remont kucie w ścianach i podłodze ( ogólnie bałagan) co doprowadziło by moją żonę do niezłej złości. Zostały jeszcze dwa rozwiązania a mianowicie zamontowanie osuszacza powietrza lub klimatyzator z pompą ciepła w celu dogrzewania pomieszczenia teraz i chłodzenia w gorące dni. Jeżeli chodzi o klimatyzator to myślałem o tym żeby kupić dopiero na wiosnę przyszłego roku ze względu na poprawienie komfortu w upalne dni ale może będę musiał kupić teraz. Zimowy ogród ma powierzchnię 16m2 a wysokość pomieszczenia w najwyższym punkcie wynosi 3.30 m. Ze względu na zawiły dla mnie problem proszę o pomoc. Może istnieją jakieś inne metody na rozwiązanie mojego problemu . Może koś z fachowców jest z okolic Gdańska i może podjechać do mnie i konkretnie doradzić co mam zrobić żeby było dobrze . Z góry za wszystkie sugestie bardzo dziękuję .
Gość: ?
2009-11-12 00:00
Re:wenyylacja ogrodu zimowego
058 6221444 założyć rekuperator.
Gość: gnom
2009-11-13 00:00
Re:wenyylacja ogrodu zimowego
rekuperatorku z czego będziesz odzyskiwał to ciepło ? z 10 stopni ?
Jest prosty sposób , zamykaj drzwi między pokojem a ogrodem a wentylator uruchamiaj ręcznie.
Możesz oczywiście kupić klimatyzator, osuszacz, rekuperator lub inne dowolne urządzenie w firmie Aereco.
Gość: Gosc
2009-11-15 00:00
Re:wenyylacja ogrodu zimowego
Tak to jest jak nie korzysta się z usług projektanta.
Jak Pan jest chory też Pan oszczędza i zamiast do lekarza idzie do weterynarza?
Gość: marcin
2009-11-17 00:00
Re:wenyylacja ogrodu zimowego
Gosc ma racje. trzeba było wziąśc projektanta.
A co do rozwiązania problemu, to myslę że problem wynika stąd że grzejnik jest na ścianie murowanej z dala od szyb więc nie jest w stanie ogrzać szyb i doprowadzić do odparowania wilgoci (jest przecież jakiś powód dla którego grzejniki montujemy pod oknami i na pewno nie chodzi o estetykę).
Proszę nie traktować tego posta jako 100% rozwiązanie problemu, nie podejmę się tego przez internet bez oględzin oranżerii. Proszę poszukać jakiegoś projektanta sanitarnego ze swojej okolicy. I proszę nie kupować w ciemno żadnych urządzeń.
Gość: Franz
2009-11-17 00:00
Re:wenyylacja ogrodu zimowego
Panowie , na pewno wynajęcie projektanta było by najlepszym rozwiązaniem ale myślałem że sam sprostam zadaniu.Co do grzejnika na murowanej ścianie mam pan rację jest w złym miejscu a powinien być pod oknami i przewymiarowany jeżeli chodzi o moc. W pierwotnym założeniu grzejnik miał zadanie tylko dogrzewać oranżerię w zimę żeby temp. nie spadała poniżej 10C w nocy a wciągu dnia miały być otwarte drzwi od pokoju obok który ogrzewany jest kominkiem.W ciągu półtora tygodnia było u mnie trzech fachowców z branży wentylacyjno - klimatyzacyjnej nie związanych ze sobą i zaproponowali klimatyzator z pompą ciepła + dodatkowa wentylacja tylko jak i gdzie to nie sprecyzowali.
Gość: sweeper
2009-11-19 00:00
Re:wenyylacja ogrodu zimowego
problem nie jest tak prosty na jaki wygląda, ani tak trudny, żeby się nie dało go rozwiązać. Klimatyzator z pompą?? ok - ale co będzie gdy temp spadnie poniżej -5*C?? Proszę podesłać jakiś schemat tego bajzelku na maila (wymiary, orientację w kierunkach świata, rodzaj szyb), spróbuję coś spojrzeć i zaproponować- sweeper2@wp.pl
Gość: jaca
2009-12-04 00:00
Re:wenyylacja ogrodu zimowego
Klimatyzator do osuszania w zimie kiedy wilgotność bezwzględna ponietrza zewnętrznego jest mniejsza niż 4g H2O w 1kg powietrza to niezbyt rozsądne moim zdaniem. Poza tym do jakiej temperatury miałby on chłodzić. Przecież w pomieszczeniu grzejnik utrzymuje +10stC. Nie spotkałem się osobiście z klimatyzatorem który chłodził by tak nisko.
Moim zdaniem należy usuwać wilgotne powietrze na zewnątrz, a świeże (zewnętrzne) po podgrzaniu nawiewać nawiewnikami szczelinowymi na okna.
Pozdrawiam
Gość: Bogdan
2017-03-15 09:10
Re: wenyylacja ogrodu zimowego
Ja osobiście polecam firmę Ellegance. Sprawdzony i rzetelny producent ogrodów zimowych, zadaszeń tarasów, pergoli tarasowych oraz zadaszenia basenów. Wykonują nietypowe rozwiązania konstrukcyjne. Bardzo profesjonalne podejście do klienta.