Gość: Tomek
2008-12-12 00:00
wentylatory osiowe
czy moc pobierana przez wentylator osiowy wraz ze wzrostem oporów w kanale powinna maleć? bo z pomiarów tak wychodzi, dlaczego? z pomiarów jeszcz wychodzi ze sprawność przy najwiekszych oporach w kanale byl okolo 18% co chyba jest bardzo zlym wynikiem jak na wentylator?, z góry dzkieki
Gość: tom
2008-12-17 00:00
Re:wentylatory osiowe
Wykres sprawności nie jest linią prostą.
Na początku charakterystyki przepływowej (maksymalny spręż przy minimalnym wydatku) może być niska aby potem rosnąć osiągając gdzieś "w połowie" wartość maksymalną i potem spadać w kierunku maksymalnego wydatku przy "zerowym" sprężu.
Przynajmniej tak mi się wydaje :)
Gość: deryk
2008-12-21 00:00
Re:wentylatory osiowe
Moc odbierana z wału jest zużywana na przetłaczanie powietrza.
Praca przetłaczania jest równa iloczynowi wydatku przez przyrost ciśnienia. Dławienie przepływu powoduje wzrost ciśnienia (charakterystyka turbiny) ale i zmniejszenie przepływu. W sumie powoduje to zmniejszenie mocy odbieranej z turbiny i spadek mocy pobieranej z silnika.
Kiedyś, w epoce przedfalownikowej zawsze w centrali trzeba było dopasować wydatek centrali do oporów instalacji. przepustnica pozwalała zdławić wentylatory tak, aby moc odbierana z walu nie przeciążała silników.
Gość: gnom
2008-12-26 00:00
Re:wentylatory osiowe
deryk, przeczytaj jeszcze raz teorię wentylatorów.