Gość: Mariusz
2008-05-08 00:00
wentylacja w mieszkaniu z okapem, kominkiem i piecem gazowym
Zakupiłem niedawno mieszkanie w domku dwurodzinnym.
Jest to stare budownictwo i zastanawiam się jak rozwiązać wentylację w mieszkaniu.
W mieszkaniu jest piec gazowy przepływowy umieszczony w łazience.
Dodatkowo w salonie z aneksem kuchennym będzie zainstalowany kominek z czerpnią z zewnątrz i kominem odprowadzającym spaliny w konstrukcji lekkiej (z boku budynku).
Chciałbym jeszcze zainstalować okap kuchenny nad kuchenką indukcyjną, aby maksymalnie ograniczyć przedostawanie się zapachów i zanieczyszczeń z gotowania na pokój.
W całym mieszkaniu jest tylko jeden przewód wentylacji grawitacyjnej - w łazience. Powierzchnia mieszkania to 67 m2. W związku z tym moje pytania:
1. Czy nie będzie problemu z wentylacją aneksu kuchennego skoro nie ma w nim kratki wentylacji grawitacyjnej?
2. Czy z kominka nie będzie dmuchało zimne powietrze na pokój, gdy kominek będzie "wyłączony"?
3. Czy konieczne jest instalowanie nawiewników w oknach?
4. Czy okap kuchenny powinien odprowadzać "smrody" z gotowania na zewnątrz czy raczej powinien być to okap z filtrem węglowym i oddawaniem powietrza do pomieszczenia? Jaka powinna być wydajność takiego okapu?
Gość: kominiarczyk
2008-05-09 00:00
Re:wentylacja w mieszkaniu z okapem, kominkiem i piecem gazowym
aby odpowiedzieć precyzyjnie trzeba dany przypadek ocenić na miejscu, ocenić stan techniczny i usytuowanie kanałów kominowych, czy kanały kominowe są zdolne w okresie grzewczym zapewnić odpowiedni zakres różnicy ciśnienia, aby powietrze mogło infiltrować do mieszkania przez nawiewniki, dobrać ilość nawiewników, czy to jest mieszkanie dwukondygnacyjne, czy okna są usytuowane po dwóch przeciwległych stronach, jaki jest dach, czy wchodzić w dobudowanie kanałów wentylacyjnych czy taniej i prościej jest zainstalować system rekuperacyjny. Ocenę robi się na miejscu. Podaj, w jakim rejonie mieszkasz może ktoś podejmie się rozwiązania Twojego problemu za nie wygórowaną kwotę.
Janusz Rękas