Gość: Ania
2004-02-10 00:00
wentylacja w domu - pytanie nieobeznanej cd.
proszę o radę -chciałabym zrobić coś takiego w nowobudowanym domu: doprowadzić powietrze z gruntowego wymiennika ciepła (rura długości 0k 20 m) do domu w jednym miejscu na parterze budynku i w jedno miejsce na piętrze i mieć grawitacyjną wentylację (nie rozszczelniać okien) czy takie coś zadziała ? czy potrzebny jest wentylator ?
-------------
dodatkowe pytania:
1Czy w wymienniku ciepła (rura 20m) jest zagrożenie że będą się rozwijać zarodniki grzybów pleśniowych ??? Czy problem zarodników dotyczy jedynie kanałów wentylacji grawitacyjnej ???? cyt: --"Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce 2001" PW) powodują zarodniki grzybów pleśniowych (pomijając alergie wrodzone). Zarodniki takie znajdują się głównie w kanałach wentylacyjnych. --
2. rekuperator- jest bardzo skomplikowany i parę lat po montażu czy będzie działał ? Sparcieją taśmy łączące kanały ? Czy rozwiną się w nich jakieś zarodniki ?
pozdrawiam Ania
Gość: Remek
2004-02-13 00:00
Re: wentylacja w domu - pytanie nieobeznanej cd.
proszę o radę -chciałabym zrobić coś takiego w nowobudowanym domu: doprowadzić powietrze z gruntowego wymiennika ciepła (rura długości 0k 20 m) do domu w jednym miejscu na parterze budynku i w jedno miejsce na piętrze i mieć grawitacyjną wentylację (nie rozszczelniać okien) czy takie coś zadziała ?
-----------------------------------------
Jeżeli budynek jednopiętrowy i szczelny to raczej nie zadziala (prawo archimedesa + zwykla logika - co ma do mieszkania wejsc musi jakos wyjsc i na odwrót. no i jeszcze zalezy jaka ta rura...) to taka refleksja pierwsza. dokładne obliczenia moglyby to podwazyc.
---------------------------
>czy potrzebny jest wentylator ?
---------------
raczej tak
-------------
dodatkowe pytania:
1Czy w wymienniku ciepła (rura 20m) jest zagrożenie że będą się rozwijać zarodniki grzybów pleśniowych ??? Czy problem zarodników dotyczy jedynie kanałów wentylacji grawitacyjnej ???? cyt: --"Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce 2001" PW) powodują zarodniki grzybów pleśniowych (pomijając alergie wrodzone). Zarodniki takie znajdują się głównie w kanałach wentylacyjnych. --
---------------------------------------
rozwój grzybów bakterii i drobnoustrojów dotyczy każdej instalacji źle eksploatowanej i nie poddawanej czyszczeniu. główny problem to ewentualna wilgoć jaka moze się pojawić w takim kanale. można zalozyc ze temperatura takiej rury w lecie to ok. 10 st. Celcjusza a więc w przypadku naplywu powietrza do takiej rury w lecie (gorąco i wilgotno) wtedy wykropli siętam woda. co potem.. no wiadomo.
--------------------------------------
2. rekuperator- jest bardzo skomplikowany
-------------------
pod jakim względem jest dla użytkownika skomplikowany ?? Nie mówię tu o projektowaniu i budowaniu rekuperatora tylko o tym co otrzymuje użytkownik. sam rekkuperator jest prostszy od pralki. nawet z automatyką.
---------------------------------------
i parę lat po montażu czy będzie działał ?
----------------------------------------
co masz na myśli?? czy nadal będzie odzyskiwał ciepło ?? no pewnie że będzie.
Zakładając oczywiście że będzie używany zgodnie zprzeznaczeniem, że będzie miał filtrowane powietrze etc. - no ale to chyba oczywiste.
-------------------------------------
Sparcieją taśmy łączące kanały ?
-------------------------
to zalezy jakich taśm ktoś użyje.....
----------------------
Czy rozwiną się w nich jakieś zarodniki ?
----------------
w pewnych warunkach -tak.
pozdrawiam Ania
Gość: Ania
2004-02-13 00:00
Re: Re: wentylacja w domu - pytanie nieobeznanej cd.
nie jestem przekonana do rekuperatorów -zastanawiam się czy dla alergików rekuperator nie jest przysłowiowym gwóździem do trumny ???
Gość: Cladosporium
2004-02-13 00:00
Re: Re: Re: wentylacja w domu - pytanie nieobeznanej cd.
Skoro tak boisz się alergenów to proponuje zastosowac filtr - najlepiej HEPA - w kanałach za czerpnią lub lampę fotokatalityczną...zresztą dużo jest takich rozwiązań - proponuje pomysleć o Toshibie, Sharpie lub Daikinie
Gość: Ania
2004-02-13 00:00
Re: Re: Re: Re: wentylacja w domu - pytanie nieobeznanej cd.
gdzie mogłabym znaleźć wiecej informacji na temat ???
Gość: spostrzegawczy
2004-02-13 00:00
adresy
carrier/toshiba-( 022) 33 60 800 ,
daikin (22) 577 10 40 (49) pytaj tam o lokalnych dystrybutorów lub podaj swój adres e-mail ktoś na pewno się zgłosi .Dystrybutor filtrów zgłaszał się na forum-adres.
Gość: Remek
2004-02-17 00:00
Re: Re: Re: wentylacja w domu - pytanie nieobeznanej cd.
Długo zastanawialem się w jaki sposób rekuperator miałby być "gwoździem do trumny" dla alergika. I nie wymyśliłem. Albo pod pojęciem "rekuperator" rozumiemy dwa różne urządzenia, albo ma Pani totalnie złe wyobrażenie o pracy tych urządzeń. No bo co się może stać w rekuperatorze...
1. )Wymiennik krzyżowy: następuje wykraplanie się wilgoci. czy występuje wzrost grzybów bakterii etc..?? być może, czasem, tyle tylko że ma to miejsce w strumieniu powietrza wywiewanego z pomieszczeń a nie nawiewanego.....
2.) wymiennik rotacyjny - w pewnych warunkach również występuje wykraplanie wilgoci. Czy występuje wzrost bakterii grzybów etc?? - no szczerze wątpię. Raz temperatura -20 raz +20 - nawet grzybom i bakteriom się odechciewa....
Nie piszę o innych rekuperatorach no bo nie sądzę, aby był sens ich stosowania w "domku jednorodzinnym".
Jest oczywiście kwestia sposobu pracy tych urządzeń. Jeżeli np. zamierza Pani utrzymywać w zimie w mieszkaniu wilgotność na poziomie 70% wilgotności względnej przy temperaturze 22 stopni C. i zamierza Pani włączać wentylację "od święta" - wszystko się może zdarzyć. Jeżeli dorzuci Pani do tego brak filtracji powietrza - to tym bardziej. No ale nie mówimy tu chyba o takim absurdzie??
Nie wiem dlaczego ma Pani obraz rekuperatora obrośniętego grzybami rozsiewającymi zarodniki... Toż to jakieś apokaliptyczne niemalże wizje...
Co do alergii - to już zupełnie osobna bajka. Jeżeli mówimy o alergii no to jest pytanie na co ta alergia ?? Co u danej osoby wywołuje reakcje alergiczne ??
Filtry HEPA mogą pomóc zdecydowanie, wręcz załatwić sprawę Pani obaw. Tyle, że porządny filtr HEPA (zaznaczam jeszcze raz : porządny filtr HEPA) to spory nakład finansowy i energetyczny również. POwiem szczerze - kiedyś robiłem taki mały audit i jeżeli miałaby Pani stosować filtr HEPA dlatego że zastosowała Pani rekuperator to raczej byłby to układ przekombiowany. Nieopłacalny. Biorąc pod uwagę dodatkowe koszty inwestycyjne związane z obsługą wzrastającego w bardzo dużym stopniu spadku cisnienia na filtrze, etc. - zupełnie nieopłacalny. To już byłby przerost formy nad treścią. Oczywiście piszę o tym cały czas zakładając niewielkie ilości powietrza. No i nie uwzględniam tutaj wogóle korzyści estetycznych wynikających z zastosowania filtra HEPA. Proszę mnie źle nie zrozumieć. Zastosowanie filtrów HEPA to niesamowicie dokładna filtracja powietrza (to nie tylko wyłapywanie kurzu, pyłków czy innych zanieczyszczeń, ale wyłapywanie właśnie róznego rodzaju drobnoustrojów). Czasem warto zacząć od postawienia sobie odpowiedniego pytania. W pewnym momencie po prostu za bardzo komplikujemy coś co jest proste. Chodzi o to, że może Pani osiągnąć w tym mieszkaniu warunki sterylne, nawet z rekuperatorem. Nie wiem jednak czy wie Pani ile to kosztuje, z czego wynika dany nakład finansowy i czy to będzie właśnie to o co Pani chodziło.