Gość: AS
2005-03-09 00:00
wentylacja w bloku
mieszkam w bloku na 4 pietrze(okna plastiki) ma problem z wentylacją.
Byli u mnie panowie z adm. i stwierdzili że:
iż przez kratke went. mam nawiew "to tak może być".
Z tego co ja wiem to powinien być wyciąg powietrza z mieszkania a nie nawiew do.
Stwierdzam to bo czuje wszystkie "zapachy" gotowań sąsiadów z dołu, oraz dostaje dodatkową porcje ich "wilgoci"(pary)
Czy przyczyną nawiewu do mieszkania moze być zatkany wylot komina np.gniazdo ptaka ?
Gość: T. Brzęczkowski
2005-03-09 00:00
Re:wentylacja w bloku
Nawiew w wentylacji jest tak naturalną i konieczną rzeczą, jak wywiew. Skoro nie chcesz czerpać powietrza z tego miesca co teraz, to nalepiej zrobić nadmuch z miejsca czystego. Przy lekkim nadciśnieniu nic się nie będzie cofać. Możesz tez porobić otwory w oknach.
Gość: blake
2005-03-09 00:00
Re:wentylacja w bloku
... Możesz tez porobić otwory w oknach.
Jasne... i pewnie zapewnisz w ten sposób odpowiednie ilości powietrza niezależnie od warunków zewnętrznych. Otwory w oknach...
Do tego służą nawiewniki okienne, które w dobie szczelnych okien są praktycznie niezbędne (w celu prawidłowej pracy wentylacji grawitacyjnej) tylko niestety nie wszyscy jeszcze o tym wiedzą.
A to, że administracja stwierdza, że przez kratki wywiewne może być nawiewane powietrze - ZGROZA!!!
Gość: T. Brzęczkowski
2005-03-10 00:00
Re:wentylacja w bloku
Nawiewnik to nie otwór? Niezbędne?
Tak naprawdę Szanowny Panie wentylacja grawitacyjna jest w Polsce niedopuszczalna nawet z prawnego punktu widzenia.
Gość: blake
2005-03-10 00:00
Re:wentylacja w bloku
Nawiewnik to otwór, a wentylator to rura ze śmigłem - dobre.
Nawiewnik różni się od otworu tym, że ma swoją chrakterystykę i wiemy jakie maksymalne ilości powietrza będą się przez niego dostawać do pomieszczenia. Przy grawitacji faktycznie nie jestesmy w stanie zapewnic stalych przeplywow ale tutaj sprawe moga zalatwic nasady hybrydowe na komin i malym kosztem mamy sprawna grawitacje o jasno okreslonych przeplywach.
Ciekawe jakie otwory pan proponuje wykonac w oknach aby dostarczyc obliczeniowe ilosci powietrza do mieszkania? Probkuje Pan metoda kolejnych przyblizen, czy na chybił trafił?
Gość: kubi
2005-03-10 00:00
Re:wentylacja w bloku
wentylacja grawitacyjna działa na zasadzie różnicy ciśnień w pomieszczeniu i na dworzu. Jeżeli w pomieszczeniu jest cieplej wówczas powietrze unosi się i przepływa kanałem wywiewnym na zewnątrz.
Jednak koniecznym warunkiem działania wentylacji grawitacyjnej jest zapewnienie odpowiedniego nawiewu powietrza z zewnątrz. Przy nowych szczelnych oknach plastikowych (wspólczynnik infiltracji zdecydowanie za mały) wentylacja grawitacyjna nie ma racji bytu. Konieczne jest wówczas zamontowanie nawiewników okiennych.
Można stosować nasady hybrydowe, które powodują odpowiednie podciśnienie nawet przy braku wiatru ale bez odpowiedniego nawiewu efekt i tak będzie marny.
Nie dopuszczalne jest stwierdzenie że "może być nawiew przez kratki wywiewne" ponieważ kierunek przepływu powietrza powinien być od okien, szczelin w drzwiach, przez pomieszczenie i następenie przez kratki wywiewne.
Wentylacja grawitacyjna jest stystemem bardzo zawodnym i niedoskonałym (oblicza się ją dla różnicy temperatur równej 8 stopni)a w skali roku takie różnice występują bardzo żadko.
Reasumując:
nieodpowiednie działanie wentylacji grawitacyjnej wynikać może z
1. braku nawiewu powietrza do pomieszczenia,
2. nieodpowiednie wykonanie kanałów wentylacyjnych (zła lokalizacja komina tzn w strefie nadciśnienia, brak ocieplenia w przestrzeni stropodachu, nieszczelność kanałów).pomocne mogą być tu nasady hybrydowe.
3. im większa różnca temp.tym wentylacja działa lepiej
4. im większa różnica poziomów między wylotem kanału w kominie a pomieszczeniem tym wentylacja działa lepiej.Pan mieszka na 4 piętrze (prawdopodobnie ostatnim), czyli wetnylacja ta będzie działąć gorzej niż na parterze.
Gość: blake
2005-03-11 00:00
Re:wentylacja w bloku
Bardzo ładnie powiedziane :) Niestety nie wszyscy o tym wiedzą (lub poprostu nie chcą wiedzieć...)
Im szybciej ludzie zrozumieją, że nawiew jest NIEZBĘDNY (ale nie przez kratki wywiewne...) tym lepiej dla nich samych!
Gość: T. Brzęczkowski
2005-03-11 00:00
Re:wentylacja w bloku
Kiedyś taka dyskusja moze miałaby sens, ale teraz kiedy prawo zabrania robić wentylację grawitacyjną...? Kiedy już tyle osób ma alergie i inne chorby? Kiedy wprowadza się reglamentację ciepła np RT2000 To chyba jest nie na miejsc dyskutować o historii wentylacji. Pozdrowienia
Gość: laik
2005-03-11 00:00
Re:wentylacja w bloku
Witam szacowe gremium. Ja mieszkam na 3 pietrze w 10 pietrowym bloku w którym znajduje się wentylacja grawitacyjna. Sąsiad na 4 pietrze skarżył się że wpadają mu zapachy z mojej kuchni. Podczas kontroli kominowej okazało się powodem wydostawania się zapachów u mojego sąsiada było wymuszenie przepływu poprzez zainstalowanie u mnie wentylatora wyciągowego zamonotanego na wyciagu. W wysokich blokach podłączenie do głównego szybu wentylacyjnego jest co 2 pietra - tak trwierdził kominiarz. Przy zastosowaniu wentylacji opartej na wentylatorze wyciagowym powoduje to że główny szyb nie nadąża wyciagać powietrza wypychanego przez wentylator do kanału i automatycznie następuje wepchnięcie powietrza do mieszkania powyżej. Po zdemontowaniu wentylatora sąsiad przestał się uskarżać.
Może to jest przyczyną Pańskiego problemu
Gość: AS
2005-03-13 00:00
Re:wentylacja w bloku
Dzięki za opinie i porady.
Wiem co bede musiał zrobić:
1. wyciąć 1 cm w uszczelce okna zeby je rozszczelnić- "Możesz
tez porobić otwory w oknach."
2. sprawdzić przelot lub zatkanie komina "na oko" ale samemu!
3. sprawdzić czy są wentylotory u sąsiadów :))
Nawiewnik- tylko czy mozna doinstalowac do istniejącego okna?- sory za pyt. jestem laikiem( prosze o str. www.)
Co do "laik"-a to moze ma pan racje tylko jak sprawdzić u sąsiadów z dołu kto ma wentylator i wyegzekwoeać likwidacje ?
Jak wygląda połączenie w bloku 4 piętrowym(podał pan przykład w 10 piętr.)
Gość: blake
2005-03-13 00:00
Re:wentylacja w bloku
np: www.aereco.com.pl
Gość: J. A
2005-03-13 00:00
Re:wentylacja w bloku
Przecież aerco sprzedaje nawiewniki, które nie mogą działać, tak tu na forum wyczytałem.
Gość: blake
2005-03-13 00:00
Re:wentylacja w bloku
Po pierwsze bzdura, a po drugie jezeli ktos nie jest przekonany do idei higrosterowania bądź jej nie rozumie, to moze zamontowac sobie nawiewnik cisnieniowy np. http://aereco.com.pl/produkty.php?prod=AMI&zakladka=1&subZak=1 />
Gość: T. Brzęczkowski
2005-03-14 00:00
Re:wentylacja w bloku
Przepraszam, dlaczego bzdura. Szanowny Pan nie rozumie fizyki.To ja pisałem już o tym wczesniej, i będę bronił swojego stanowiska. Napiszę raz jeszcze.
Po pierwsze- istnieją tylko wywiewniki higrosterowalnę, bo tylko one mogą mierzyć wilgotność względną w pomieszczeniu (patrz np. BURSA) Nawiewnik jest w strefie powietrza nawet 10-15 st chłodniejszego niż w pokoju, w związku z tym wilgotnośc względna nie ma nic wspólnego z wilgotnością w pokoju.
Po drugie- Aereco na swojej stronie pisze o energooszczędności w/w nawiewników. Ponieważ wentylacja powinna być "dopasowana" do ilości osób wg jednych, lub do kubatury wg drugich, w związku z tym energooszczędność jest tylko wtedy gdy mamy odzysk ciepła lub gruntową czerpnię. W pozostałych przypadkach mowienie o energooszczędności jest zwyczajnym oszustwem.
Po trzecie- problemy z wentylacją grawitacyjną są związane nie tylko ze szczelnością okien, lecz również z niską zabudową (słaby ciąg), proponowany przez Szanownego Pana nawiewnik jest montowany w górnej części okna co skraca jeszcze tą wysokosc.
To narazie tyle. Pozdrowienia
Gość: Gaston
2005-03-14 00:00
Re:wentylacja w bloku
Montowanie nawiewnika własnie w górze okna przy suficie ma sens. Bowiem powietrze zimne nawiewa pod sufitem i nim "spadnie" zdoła się ogrzać.