Gość: hubert
2007-03-19 00:00
wentylacja stanowiskowa- szlifiernia
witam. nie znam sie na wentylacji, jednak dostalem zadanie usprawnienia dzialania wentylacji istniejacej.
oto sytuacja:
w fabryce urzadzen gastronomicznych wystepuje pomieszczenie szlifierni. tam tez istnieje gotowa wentylacja, ktora jednak bardzo slabo dziala i wszedzie znajduje sie pelno metalowych skrawków i opiłek.
a teraz a propos instalacji:
do kazdego stolu podlaczona jest rura wentylacyjna.
rura wentylacyjna podlaczona jest z boku stolu szlifierskiego. w stole znajduje sie tez filtr. przewod w kształcie litery L biegnie od stołu w górę na dach. na dachu znajduje sie wentylator (roznica wysokosci miedzy stolem a wentylatorem dachowym to jakies 5 metrow).
czy macie jakies pomysly na usprawnienie dzialania? czy moze macie strony z gotowymi lub przykladowymi rozwiazaniami wentylacji stanowiskowej? tym bardziej ze skrawki zelaza sa dosc ciezkie i ciezko je wyciągnąć.
moze wentylator jest za slaby? jak to obliczyc? a moze mniejsze wentylatory zastosowac dodatkowo przy samych stołach???
jak mozna ją usprawnic???
dzieki za kazda pomoc, pomysl.
Gość: Rafał
2007-03-19 00:00
Re:wentylacja stanowiskowa- szlifiernia
Najpierw sprawdź filtry
Gość: hubert
2007-03-20 00:00
Re:wentylacja stanowiskowa- szlifiernia
filtry sa regularnie czyszczone i znajduje sie na nich sporo materialu, jednak mimo to ciag jest wciaz za maly i wiekszosc materialu laduje na podlodze poza stolem zamiast byc wssysana...
Gość: azet
2007-03-20 00:00
Re:wentylacja stanowiskowa- szlifiernia
skoro chcesz wyciągać opiłki (a nie opary) które są dość ciężkie powinieneś zastosować wyciąg na zasadzie odkurzacza z komorą rozprężną gdzieś w zasięgu żebyś mógł te opiłki czasami wyrzucić. na pewno standardowe przewody o średnicy -nie pamiętam ile tam mają ale coś koło 100mm nie dadzą rady- za słaby ciąg, więc spróbuj zastosować redukcje z wężem pod odkurzacz żeby przy minimalnych zmianach wciągnąć te opiłki. jak to nie pomoże to jest jeszcze szereg innych rozwiązań ale to jest najprostsze i najtańsze
Gość: tomasz
2007-03-20 00:00
Re:wentylacja stanowiskowa- szlifiernia
Szanowny kolego!
Objętość tego forum jest zbyt mała aby po pierwsze dokładnie opisać przyczyny występującego problemu a po drugie (najważniejsze dla Ciebie) aby wskazać właściwą drogę postępowania.
Jako osoba z kilkuletnim doświadczeniem w filtrowentylacji (bo tak nazywa się dział wentylacji zajmujący się m.in. wentylacją stanowiskową czyli odciągami takich rzeczy jak pyły, dymy etc.) szczerze odradzam eksperymentowanie z "odkurzaczami" itp. wynalazkami :)
Proponuję kontakt na e-mail (spróbuję pomóc): poludnie@czystepowietrze.pl
Pozdrawiam