Gość: jam
2010-07-21 09:44
wentylacja pomieszczeń apteki
Witam, proszę o poradę. Czy są jakieś inne przepisy na wentylacje pomieszczeń apteki niż rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 30 września 2002 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki ???
rozporządzenie mówi o:
wyposaża się w odpowiednie urządzenia wentylacyjne zapewniające minimum 1,5-krotną wymianę powietrza w ciągu godziny
izba recepturowa 2 wymiany
pomieszczenia nie są duże spokojnie mogę je zwentylować grawitacyjnie. ale problem zaczyna się w pomieszczeniach recepturowych zmywalni. Te pomieszczenia należą do trzeciej klasy czystości. Moim zdaniem powinnam tam zastosować filtry, oraz wytworzyć podciśnienie.
Moje zasadnicze pytanie jest takie:
czy w pomieszczeniach typu izba ekspedycyjna, pom. biurowe, magazyny, mogę zastosować wentylację grawitacyjną ???
czy w pomieszczeniach izby recepturowej, śluzy, zmywalni muszę zastosować wentylacje mechaniczną nawiewno-wywiewną z wytworzeniem podciśnienia ???
dziękuje za porady
Gość: Rekuperatory24.pl
2010-07-21 22:03
Re: wentylacja pomieszczeń apteki
W zasadzie to odpowiedz na pytanie jest gotowa. W pomieszczeniach izby recepturowej oraz zmywalni powinno zastosować wentylacje mechaniczną nawiewno-wywiewną. Natomiast w pomieszczeniach typu magazyn, można zastosować wentylację grawitacyjną.
Gość: JAM
2010-07-22 13:42
Re: wentylacja pomieszczeń apteki
dziękuję bardzo za odpowiedź,
znalazłam (na jakimś forum) wzmiankę o wytycznych europejskich które mówią o bezwzględnym wprowadzeniu klimatyzacji w pomieszczeniach apteki ( ze względu na utrzymanie temperatury poniżej 25C - wymagają tego niektóre leki ) . Niestety nigdzie nie mogę takich wytycznych dostać. Czy w ogóle istnieją takie wytyczne, czy tez ktoś rzucił słowa na wiatr...
Gość: asystent
2010-07-22 22:28
Re: wentylacja pomieszczeń apteki
aktualnie projektuję aptekę i taka uwaga że jeżeli chodzi o pomieszczenie recepturowe; 2 wymiany to zdecydowanie za mało trzeba zastosować wentylację pozwalającą okresowo zwiększać nawiew dla wytworzenia wymaganego nadciśnienia;

Wspomniane rozporządzenie ma duże braki aby zaspokoić wymagania rzeczoznawców, bynajmniej tego który mi uzgadnia
Gość: Tom
2010-07-23 10:55
Re: wentylacja pomieszczeń apteki
Mam takie pytanie. Skąd rzeczoznawca bierze tą swoją tajemną wiedze na ten temat jeśli podstwa prawna jest bardzo ograniczona. Jestem ciekaw jakie sa jego wytyczne dla twojego projektu i na jakiej podstwie. Kto w koncu bierze odpowiedzialność za projekt?
Gość: sobidks@
2012-08-08 14:23
Re: wentylacja pomieszczeń apteki