Gość: jot68
2011-04-11 17:27
wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w istniejącym mieszkaniu
Chciałbym zainstalować system wentylacji z odzyskiem ciepła w mieszkaniu, które posiada wentylację grawitacyjną.
Mieszkanie jednopoziomowe 78m2 (3 sypialnie, salon z aneksem kuchennym, łazienka i ubikacja), na ostatnim piętrze 3-kondygnacyjnego budynku z 2003r w strefie znanej z silnych wiatrów opadających.
Dach kopertowy, dachówka ceramiczna na konstrukcji drewnianej. Nad mieszkaniem znajduje się nieużytkowe (i nieogrzewane) poddasze z dostępem z klatki schodowej w formie włazu 70x70cm, niestety z racji umiejscowienia w szybie wyłazu dachowego np. wymiennik Bartosz nie przeszedłby nawet w formie rozłożonej :/ Strop jest żelbetowy. Wysokość poddasza w najwyższym punkcie ok. 170cm, ściany kolankowe ok.30cm
Istniejące przewody wentylacyjne w 2 oddzielnych kominach (osobny dla wyciągów kuchennych oraz dla wyciągów z łazienek i ubikacji).
W mieszkaniu mieszka 2 dorosłych + 2 nastolatków + pies, jeden palacz, ale nie pali w domu, więc można pominąć. Spędów gości nie przewiduję :) Okazyjnie odwiedziny znajomych w liczbie max 4 osób. Nie ma przyłącza gazu. Kuchenka/piekarnik są elektryczne. W łazience wanna i brodzik, pralka automat i suszarka, ale kondensacyjna z pompa ciepła, więc nie generuje dodatkowej wilgoci w pomieszczeniu.

Mam zamiar przeprowadzić gruntowny remont w tym mieszkaniu, więc zakres niezbędnych prac nie byłby problemem. Chciałbym umieścić centralę na poddaszu i próbuję to sobie najpierw wyobrazić, stąd pytania do PRAKTYKÓW. Proszę o rady TYLKO osoby doświadczone, tj. takie, które miały do czynienia z podobnym przypadkiem w swojej praktyce.

1. Czy w żelbetowym stropie mogę i czy będę musiał kuć otwory do pociągnięcia przewodów nawiewu/wywiewu, cz mogę zamiast tego wykorzystać w jakiś sposób istniejące przewody "kominowe"?

2. Gdzie będzie w takim układzie czerpnia, a gdzie wyrzutnia? Czy będzie konieczny montaż dodatkowych elementów w dachu? Czy można czerpać powietrze z poddasza (na stropie pod dachem leży gruba warstwa ocieplenia - wełny mineralnej)? Jest ono "porządnie" wentylowane, tj. są co najmniej 2 "kominki" wentylacyjne PCV po 100mm średnicy i mnóstwo innych nieszczelności. Czy można wyrzutnię podłączyć do istniejącego przewodu wentylacyjnego, który biegnie obok przewodów z innych mieszkań we wspólnym kominie? Koniec komina przykryty jest wspólnym daszkiem. Czy nie spowodowałoby to wdmuchiwania powietrza do sąsiadów (nawet jeśli mieszkają na niższych kondygnacjach)?

3. Czy istnieje praktyczne rozwiązanie dodatkowego odzysku ciepła z okapu kuchennego i czy jest to "gra warta świeczki"? Kuchnia jest używana w przeciętny sposób - codzienne gorące obiadki/kolacje, czasami pieczenie, ciasta itp. Nie żywimy się w każdym razie w McDonaldsach ;)

4. Jakich oszczędności można się spodziewać w kosztach ogrzewania?
Pomińmy koszt energii elektrycznej do napędu wentylatorów i koszty konserwacji/utrzymania. Chodzi o praktyczne relacje w samym zużyciu ciepła. Jeśli za obecny sezon grzewczy zużycie energii cieplenej wyniosło 14.6GJ przy kiepsko działającej wentylacji mechanicznej, to na jakie oszczędności mógłbym liczyć przy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Temperatura w pomieszczeniach to zwykle 19-20C, w łazience zwykle 23C, ale i grzybek w okolicy wyciągu, który wynika właśnie z okazjonalnego nawiewu z zewnątrz (zimno wytrąca kondensat z ciepłego wilgotnego powietrza w łazience). W ubikacji, do której najczęściej nawiewa bywało 14C (przy -15C na zewnątrz i niekorzystnych wiatrach lub po włączeniu wyciągu w okapie kuchennym)

Kiepsko działająca wentylacja grawitacyjna w moim przypadku wynika z ciągu wstecznego. Mimo nawiewników w oknach PCV i wystarczającej "dostępności" powietrza z zewnątrz, z kanałów wyciągowych potrafi wiać do wewnątrz pomieszczeń i to nie tylko w czasie silnych wiatrów. Winne jest temu posadowienie budynków, ich wzajemny układ, krótkie przewody wywiewów itp.

Domyślam się, że możliwość montażu wentylacji mechanicznej istnieje. Jaki byłby orientacyjny kosz wykonania takiej przeróbki? Orientacyjny, czyli załóżmy czy byłoby to 5-10 tys. czy raczej 50-100tys ;) Dodam, że ewentualne zabudowy G-K w mieszkaniu zrobiłbym sam. Nie przewiduję zaawansowanej automatyki, a jeśli już, to wykonam ją/zaprogramuję sam. Preferuję sprawdzone rozwiązania/urządzenia. Wolę prościej, solidniej, nawet, gdyby miało być drożej. Bardzo ważnym parametrem jest możliwość i prosta samodzielna konserwacja. Dlatego np. systemy z wentylatorami, wymagającymi wymiany łożysk/silników co 5000 godz. mnie nie interesują ;)

Wszelkie sugestie/pomysły mile widziane.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Gość: gustafek
2011-04-12 08:38
Re: wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w istniejącym mieszkaniu
Jeżeli do tej pory wentylacja nie działała, to montaż wentylacji z odzyskiem ciepła zwiększy o kilkadziesiąt procent koszty ogrzewania.
Gość: jot68
2011-04-12 18:46
Re: wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w istniejącym mieszkaniu
Wentylacja działa lub - powiedzmy inaczej - wymiana powietrza w mieszkaniu jest wystarczająca. W pokojach wilgotność jest w granicach 50-55%, nie czuje się zaduchu itp. Zużycie energii cieplnej w podobnym mieszkaniu piętro niżej wyniosło 20,5 GJ. Sąsiedzi nie mają problemów z ciągiem wstecznym i lubią nieco wyższe temperatury.
Gość: acan
2011-04-12 22:29
Re: wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w istniejącym mieszkaniu
śśśś ty głupi jak but, gratuluję inżynieże domorosły myślenia
Gość: jot68
2011-04-13 11:00
Re: wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w istniejącym mieszkaniu
[quote: acan]śśśś ty głupi jak but, gratuluję inżynieże domorosły myślenia
Dzięki za diagnozę. Zamiast gratulacji może jakaś porada na temat?
Gość: pryk'tyk
2011-04-13 16:10
Re: wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w istniejącym mieszkaniu
zamiast pytać "praktyków" w internecie lepiej udać się do biura projektowego i zapłacić za zaprojektowanie instalacji ... będzie taniej, szybciej, bezpieczniej, pewniej
Gość: jot68
2011-04-13 16:48
Re: wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w istniejącym mieszkaniu
Ależ ja nie liczę na gotowy projekt instalacji. Gdy zdecyduję się na zmianę wentylacji na pewno skorzystam z usług biura. Natenczas liczę na opinię kogoś, kto miał do czynienia z podobnym przypadkiem i zna skutki takiej modyfikacji. Jeśli opinia/rada też ma kosztować, to... czyżbym trafił na forum prawników? ;)
Gość: jot68
2011-08-01 18:23
Re: wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w istniejącym mieszkaniu
Tiaaaa. byłem w "biurze projektowym". Po zmarnowaniu czasu na załatwianie dokumentacji technicznej całego budynku jaśnie projektant nie był nawet łaskawy pofatygować się na "miejsce zbrodni", za to łapę po kasę wyciągał już przy omawianiu założeń. No, ale jak mi zaczął ściemniać o zaletach wentylatora na g.. silniku, który wymaga wymiany łożysk co 10tys. godz., ręce mi opadły. W końcu wentylację zaprojektowałem i wykonałem sam.
Okazało się to dosyć prostym zadaniem, jedynym problemem była konieczność wynajmu otwornicy do betonu, bo wiercić trochę trzeba było, chociaż wykorzystałem również istniejące kanały wentylacyjne. Po zimie być może napiszę jak się to przełożyło na koszty ogrzewania. Jak na razie oczywiście rekuperator jest odcięty, ale nie ma już smrodów z toalety, a najbardziej podoba mi się cisza podczas gotowania i ewidentnie mniejsze skutki pylenia z okolicznej budowy. Za to filtr na razie będzie wymagał prania chyba co miesiąc (użyłem dosyć drogiej maty filtracyjnej Caterpillara do silników diesla, ale umożliwiającej pranie do 1000x) Jako ciekawostka - wykorzystałem energię charakterystycznych tutaj wiatrów opadających i z logu z pracy silników po miesiącu pracy wyszło zużycie energii 2,3 kWh co oznacza, że wentylatorki są niemal zbędne. Elektronika (na atmega8 bo taki miałem pod ręką) jest zasilana energią hamowania wentylatora-wywietrzaka, którą gromadzi "bateryjka" super-kondensatorów po 5F każdy. Wyciągu z kuchni nie słychać wcale. Smrodek z kuchni nie dochodzi już do pokoi. Pomiar poziomu hałasu w miejscach obecności mieszkańców poniżej wykrywalności, tj. na poziomie tła. I to tyle w temacie nie-domorośli inżynierowie.
Gość: Spednet.pl
2011-08-08 15:36
Re: wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w istniejącym mieszkaniu
Jeżeli chodzi o instalację cieplną,to może warto również zastanowić się nad pompą ciepła? Ma ona wiele zalet do których długo nie trzeba przekonywać. A poza tym jest o wiele bardziej opłacalna.


Spednet-pompy ciepła.
Gość: dopam
2011-09-28 10:47
Re: wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w istniejącym mieszkaniu
Witam
Czy mogłabym spytać o koszt wprowadzenia takiej instalacji w mieszkaniu?
Również mieszkamy na ostatnim piętrze, tyle, że na poddaszu użytkowym.
Mamy problemy z wentylacją grawitacyjną.
Pozdrawiam
Gość: Tomasz Brzęczkowski
2011-09-29 08:52
Re: wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w istniejącym mieszkaniu
Jak duże mieszkanie... i jakie jest tam ogrzewanie
Gość: dopam
2011-10-13 06:18
Re: wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w istniejącym mieszkaniu
Witam
65 m2 powierzchni użytkowej ogrzewanej dwufunkcyjnym piecem gazowym.
pozdrawiam
Gość: Tomasz Brzęczkowski
2011-10-13 09:23
Re: wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w istniejącym mieszkaniu
Wentylacja z reku to 9000zł "na gotowo" - natomiast zyski ( poza zdrowiem ) raczej mierne. W ogrzewaniu centralnym płacimy za ciepło wytworzone a nie odebrane, kotłownia i tak jest przewymiarowana, wiec mniej już "palić" raczej nie będzie.