Gość: lokator
2007-07-11 00:00
wentylacja grawitacyjna
Witam!
Administrator mojego budynku nakazał wszystkim lokatorom odłaczyć pochłaniacze od wentylacji grawitacyjnej. Problem polega na tym, że moja kuchnia nie posiada okna i pochłaniacz jest jedynym źródłem wentylacji. Dodam, że przewody wentylacji grawitacyjnej nie sa połączone z przewodami kominowymi, a łazienka (bez podgrzewacza wody) posiada własną wentylację i okno. Czy w takim razie administrator może prawnie żądać odłączenia pochłaniacza?
Bardzo proszę o odpowiedź.
Za wszystkie rady z góry serdecznie dziękuję.
Gość: :)
2007-07-11 00:00
Re:wentylacja grawitacyjna
oczywiście że ma prawo. Odłączenie pochłaniacza poprawi jednak wentylację kuchni.
Gość: krzysio
2007-07-11 00:00
Re:wentylacja grawitacyjna
nie bardzo rozumiem co to znaczy, że "pochłaniacz jest jedynym źródłem wentylacji"...
Gość: lokator
2007-07-11 00:00
Re:wentylacja grawitacyjna
Dziękuję za odpowiedzi. Jednak :) chyba nie ma racji bo właśnie znalazłem na internecie taki oto przepis, według którego wynika (jeżeli dobrze rozumiem) ze jednak moja kuchnia powinna być wyposażona w mechaniczna instalację wywiewna(ostatni akapit).
Polska Norma PN-83/B-03430/Az3:2000 Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej określa szczegółowo strumienie powietrza niezbędne do wentylacji. Powinny one wynosić co najmniej:
·dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnię gazową lub węglową - 70 m3/h,
·dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnię elektryczną
·w mieszkaniu dla 3 osób - 30 m3/h,
·w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób - 50 m3/h,
·dla kuchni bez okna zewnętrznego lub dla wnęki kuchennej wyposażonej w kuchnię elektryczną - 50 m3/h,
·dla łazienki (z ustępem lub bez) - 50 m3/h,
·dla oddzielnego ustępu - 30 m3/h,
·dla pomocniczego pomieszczenia bezokiennego - 15 m3/h,
·dla pokoju mieszkalnego 30 m3/h,
·dla kuchni bez okna zewnętrznego, wyposażonej w kuchnię gazową powinny mieć mechaniczną wentylację wywiewną; usuwany strumień powietrza powinien wynosić 70 m3/h.
Gość: kominiarczyk
2007-07-12 00:00
Re:wentylacja grawitacyjna
Lokatorze, wyżej przez Ciebie przywołany punkt z normy oznacza, że ciemna kuchnia powinna posiadać wentylacje mechaniczną o działaniu ciągłym. Zakładam, że Twój pochłaniacz pracuje okresowo, kilkanaście minut w ciągu doby, czyli nie spełnia warunku wentylacji mechanicznej o działaniu ciągłym, czyli przez prawie całą dobę nie masz odpływu powietrza wewnętrznego do kanału wentylacji grawitacyjnej kuchni, czyli masz ograniczoną wentylacje z całego mieszkania, bo wewnętrzny strumień konwekcyjny powietrza z mieszkania będzie się kierował tylko do łazienki, w której jest kratka wentylacyjna także o małej przepustowości, stąd suma sumarum masz tylko wymianę powietrza np. 30m3/h. Niebezpiecznie dla zdrowia domowników zaczyna być, jak w łazience masz piecyk gazowy do ciepłej wody z otwartą komorą spalania z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin do kanału spalinowego, ponieważ w okresie, kiedy będziesz miał zamknięte okna, to okresowo wyciągane powietrze przez włączony pochłaniacz spowoduje, że po "pewnym czasie", ciągłość dopływu powietrza do mieszkania zapewni kanał wentylacji łazienki lub kanał spalinowy i w jednym i w drugim wypadku może to się zakończyć zatruciem spalinami. "Pewny czas" zależy, na jakiej wydajności pracuje Twój pochłaniacz.
Normy nie są po to, aby je na ślepo stosować tylko służą pomocą dla projektanta. W twoim wypadku zamontuj sobie nad kuchnią gazową okap z rurą o przekroju kanału wentylacyjnego bez wentylatora i przyłącz tą rurę przy samym suficie do kanału wentylacji grawitacyjnej. Na miejscu można by rozważyć, czy poniżej przyłączenia tej rury do kanału wentylacyjnego zamontować jeszcze krateczkę wywiewną wentylacyjną. Dzięki okapowi bez wentylatora masz grawitacyjne odprowadzenie gorących spalin nawet w upalne lato, bo po zapaleniu się gazu w kuchence gazowej, strumień konwekcyjny gorących spalin gazowych jest wypierany bezpośrednio do okapu i dalej do kanału wentylacyjnego, co tym samym intensyfikując wymianę powietrza jak nie zapomnisz w zimę o pozostawieniu mikrouchyłu w skrzydle lub w skrzydłach okiennych w pokoju lub w pokojach, aby zachować ciągłość dopływu powietrza zewnętrznego do mieszkania przez do tego zaprojektowane skrzydła okienne. I pamiętaj, że nie trzeba, co chwilę biegać do okna, bo gdy tylko zapali się gaz w kuchence gazowej to w tym samym momencie ruch konwekcyjny gorących spalin do okapu i dalej do kanału wentylacji kuchni spowoduje większą prędkość infiltracji powietrza przez taką samą powierzchnie mikrouchyłu. Dobrze jest wyregulować wielkość mikrouchyłu w oknach, bo w mieszkaniach na ostatniej kondygnacji ten mikrochył musi być największy, bo mamy krótkie kanały kominowe, czyli mamy małą dyspozycyjną różnice ciśnień, co powoduje, że jest mała prędkość infiltracji powietrza zewnętrznego do mieszkania, co musimy skompensować przez większą powierzchnie mikrouchyłu.
Gość: Piotr Półtorzycki
2012-01-15 13:55
Re: wentylacja grawitacyjna
witam,

ja mam podobną sytuację, z tą różnicą iż mam dwa oddzielne kanały wentylacyjne w kuchni (właściwie aneks kuchenny w pokoju) i ponoć nie mogę podłączyć pochłaniacza?
Gość: Tomasz Brzęczkowski
2012-01-18 07:49
Re: wentylacja grawitacyjna
Będzie cofka zagrzybionego powietrza z drugiego kanału.. Bezpieczniej zrobić wentylację!