Gość: Monika
2004-01-02 00:00
termoregulatory Danfoss
Czy ktoś może się zna i mógłby służyć fachową poradą. Założono nam w bloku na starych grzejnikach (lata 80te) nowe zawory i termoregulatory firmy Danfoss. Jeden z grzejników, ustawiony w pozycji wyłączonej, i tak grzeje, przy czym gorący jest tylko na górze, dół pozostaje chłodny. Diagnoza hydraulika z administracji: zła gałka. W efekcie gałka była wymieniana już 3 razy. Za ostatnim razem początkowo zadziałała, kaloryfer całkowicie się wychłodził. Po godzinie jednak znów zrobił się ciepły na górze, słychać również szum, tak jakby zawór przepuszczał. Co z tym zrobić. CZY TO JEST NIEBEZPIECZNE?
Gość: Marian
2004-01-03 00:00
Re: termoregulatory Danfoss
Regulacja gałką to tylko część regulacji.
Po zdjęciu gałki należy wstępnie wyregulować zawór wkręcając wykręcając iglicę zamykającą przepływ. Gałka służy tylko do precyzyjnej regulacji.
Gość: Puchatek
2004-01-04 00:00
Re: termoregulatory Danfoss
Postaram się w sposób prosty coś doradzić (chyba mnie Wally nie zabije :)).
Zakładam że potrafisz obsługiwać głowicę (gałkę :) ) termostatu i twój problem nie wynika z braku wiedzy odnośnie obsługi. W 90 % przypadków winą takiego zachowania się termostatu jest zapchanie zaworu. Odkręć głowicę (ręką lub płaskim kluczem 32 - aby sobie ułatwić skręć głowicę na gwiazdkę ). To co jest na rurze to zawór termostatyczny. Na zaworze (w miejscu, w którym była przykręcona głowica) znajduje się srebrna koronka z charakterystycznymi wgłębieniami i wybitymi cyframi od 1 do 7 i literą N. Na korpusie zaworu (na płaskiej powierzchni obok srebrnej koronki) jest wybity punkt wskazujący wewnętrzną nastawę zaworu. Odczytaj nastawę (cyfrę) z koronki leżącą przy punkcie (zapisz ją - uwaga punkt może znajdować się pomiędzy cyframi np. pomiędzy cyfrą 4 i 5, wtedy nastawa wynosi 4,5 ).
Teraz odciągnij do siebie koronkę (może być gorąca) i obróć nią kilka razy (powinno się to dać łatwo wykonać), nastaw koronkę na N (litera N leżąca przy punkcie na korpusie zaworu). Następnie energicznie kilka razy wciśnij wrzeciono zaworu (to ten wystający drut w środku koronki). Wrzeciono powinno się dać łatwo wciskać (możesz pomóc sobie płaską powierzchnią klucza) na głębokość ok. 2 mm (nie pamiętam ile dokładnie). Jeśli nie możesz obrócić koronki (po jej odciągnięciu) lub nie możesz wdusić wrzeciona zaworu, oznacza to, że zawór jest zapchany i wymaga oczyszczenia lub w ostateczności wymiany (dobra spółdzielnia powinna mieć zestaw do czyszczenia zaworów bez konieczności spuszczania wody). Jeśli koronkę da się obrócić, a wrzeciono bezproblemowo wciskać, to oznacza to, że zawór prawdopodobnie nie jest zanieczyszczony. Uwaga obracanie i wciskanie wrzeciona na ogół jest wystarczające, aby przeczyścić zawór. Ustaw na koronce z powrotem nastawę (dlatego miałaś ją zapisać) i nałóż głowicę. Sprawdź czy głowica działa. Na marginesie : w ostatnim czasie firma Danfoss wprowadziła do swojej oferty głowice z trwałym ograniczeniem nastawy minimalnej temperatury do + 16 stopni. No i jeszcze jedno: jeśli grzejnik jest ciepły od góry i zimny od dołu, a w pokoju jest odpowiednia temperatura to jest to zachowanie jak najbardziej poprawne. TO CO OPISAŁAŚ NIE JEST NIEBEZPIECZNE (czyli przez negację negacji jest to bezpieczne :) ). Oczywiście zapchanie zaworu jest najłatwiejszym wytłumaczeniem, przyczyną może być też zbyt duży spadek ciśnienia na zaworze (opisany przez ciebie szum, a może buczenie) - ale to już inna bajka, z którą niestety sama sobie nie poradzisz. Pozdrowienia i przepraszam za zbyt długi tekst.
Gość: Be@
2005-10-21 00:00
Re:termoregulatory Danfoss
(...) Jeśli nie możesz (...) wdusić wrzeciona zaworu, oznacza to, że zawór jest zapchany i wymaga oczyszczenia lub w ostateczności wymiany (dobra spółdzielnia powinna mieć zestaw do czyszczenia zaworów bez konieczności spuszczania wody).(...)
a jak wyczyscic zapchany zawor (właśnie bez spuszczania wody i bez wzywania fachowca, który ma dla mnie czas tylko między 9-13°°) ???
Gość: Olaf
2008-01-01 00:00
Re:termoregulatory Danfoss
Tak to niestety jest z tymi danfossami nie ma sie co dziwić. Albo sie zapiekają albo zapychają. Wartośc nastawy na zaworze określa położenie "takiej krzywki krzywka nie pozwalal na precyzyjne ustawienie przepływu i na dodatek wpada w wibrację i hałasuje. Inne firmy maja to rozwiązane za pomoca otworków precyzyjnych. czyli każda nastawa ma swój otworek. A w danfossach to kazda nastawa ma inne polożenie krzywki co jest kiepskim rozwiązaniem. najlepiej rozebrac zawór i wtedy widać jak to wygląda bo ciężko to opisać.
Gość: xyz
2008-01-04 00:00
Re:termoregulatory Danfoss
Łukaszu powodów może być wiele, na początku zdemontuj samą głowicę i sprawdź czy zawór (grzejnik) bez głowicy tak samo się zachowuje jeżeli tak to jedna z przyczyn może być zanieczyszczenie. Zanieczyszczony może być również zawór na powrocie z grzejnika jeżeli masz taki założony.
Sprawdź również czy w trakcie tych "anomaliów" inne grzejniki sie tak samo zachowują. Jedną z przyczyn może być również regulacja w węźle lub kotłowni lub regulacja pompy.
Pisząc że grzejnik grzeje do połowy masz na myśli na długości czy szerokości grzejnika?
Pisałeś że grzejnik był odpowietrzany, czy bezpośrednio po tej czynności sytuacja sie poprawiła? czy grzejnik był rzeczywiście zapowietrzony?
Gość: marcin
2007-12-03 00:00
Re:termoregulatory Danfoss
miałem to samo. win astoi po stronie kaloryfera, jest poprostu zakamieniony i nie ma przpływu. recepta jest prosta wymienic kaloryfer, ja poradzilem sobie z problemem następująco pouderzałem w kaloryfer młotkiem troche kamienia odpadło i przepływ sie poprawił. tylko trzeba uważac zeby nie pękł, najlepiej potłuc w rurę.
Gość: Łukasz
2007-12-20 00:00
Re:termoregulatory Danfoss
witam, ja też mam problem z tymi termoregulatorami. Mam stare grzejniki żeberkowe i założone nowe Danfossy. Gdy termoregulator ustawiony jest na full to grzejnik raz grzeje prawidłowo a raz tylko do połowy. Kilkakrotnie przychodzili panowie specjaliści regulowali urządzenie, odpowietrzali grzejniki i w końcu powiedzieli, że winą jest to, że termoregulator przysłonięty jest... firanką i zasłoną, przegrzewa się i wyłącza. Zastanawiam się, czy wezwać normalnego prywatnego hydraulika czy może problem można jakoś samemu rozwiązać?
Gość: Łukasz
2007-12-20 00:00
Re:termoregulatory Danfoss
zapomniałem dopisać, że na starych Danfossach nie było takowych problemów, sytuacja zmieniła się, gdy założono nowe.
Gość: ?
2007-12-21 00:00
Re:termoregulatory Danfoss
Może miejsca pomiaru jest do niczego. Dokładne termostaty chyba powinny być na dole grzejnika!
Gość: wiesiek
2009-01-04 00:00
Re:termoregulatory Danfoss
witam , ale jak zdjąć głowicę żeby sprawdzić czy jest zanieczyszczony.
Gość: wiesiek
2009-01-04 00:00
Re:termoregulatory Danfoss
Witam czy ktoś mógłby podać budowę danfossa.
Gość: ?
2009-01-05 00:00
Re:termoregulatory Danfoss
A po co zdejmować głowicę? Jak termostat jest na górze grzejnika i na "zasilaniu" to wiadomo, że jest nieczynny. Działa jak zazór a nie termozawór.
Gość: Seba
2009-01-07 00:00
Re:termoregulatory Danfoss
Mam podobny problem i proszę o poradę.
Mam stare grzejniki żeberkowe i termoregulatory też dość stare (nie posiadają koronki do regulacji) firmy Herz.
Grzejnik grzał na max i nie można było obnizyć temperatuty kręcąc pokrętłem. Zdjąłem gałkę sprawdziłem igliczkę i działa, testowo zablokowałem ją na jakiś czas i grzejnik schłodził się. Po odblokowaniu iglicy założyłem grzałkę i dość mocno przykręciłem kluczem. Teraz grzejnik przestał grzać mimo zdjętej gałki, jest ciepły a był zawsze bardzo gorący. Co mogło się stać i jak to naprawić ?
Gość: Sebas
2009-01-07 00:00
Re:termoregulatory Danfoss
Błąd w tekście powyżej.
zamiast "założyłem grzałkę" powinno być "założyłem gałkę"