Gość: adam
2010-12-08 16:13
skraplanie wody w kanale wyrzutni (rekuperator)
Witam,
Mam taką sytuację (w domu parterowym): rekuperator, instalacja kanałowa spiro sztywne izolowana 25mm wełną sleeve, całość przykryta zwykłą wełną do poddaszy jeszcze ok. 20 cm (na poddaszu nieużytkowym, nieocieplonym). Skrapla się woda w izolacji (widać zawilgocenie) - na kanale wyrzutni - fakt najniższy punkt w całej instalacji. Rekuperator jest z odzyskiem ciepła i wilgoci.
Czy może to być związane z bardzo niską temperaturą powietrza zewnętrznego (było nawet -18 st.C) ? Klient zgłosił problem, a mam trochę daleko do niego i chcę się przygotować na różne ewentualności. Czy może wełny która przykrywa całość za mało i ciepłe powietrze się jednak skrapla w kanale i dalej idzie do najniższego punktu. Czy może być coś innego ? Nic mi chwilowo nie przychodzi na myśl.
Gość: melasa
2010-12-08 17:34
Re: skraplanie wody w kanale wyrzutni (rekuperator)
Wykrapla się w kanale.
Gość: gnom
2010-12-09 01:01
Wykres I-X
W centrali wentylacyjnej jest pewnie wymiennik krzyżowy. Schładza powietrze wywiewne,. Jak schładza to wilgotność względna rośnie aż do wykraplania wilgoci. Za wymiennikiem powinien być odkraplacz i taca ociekowa z odprowadzeniem kondensatu. Powietrze wylatujące za odkraplaczem ma 100 % wilgotności. Jak się ochłodzi w kanale wywiewnym to jeszcze może coś się wykroplić choć nie za dużo.