Gość: Piotr
2009-03-19 00:00
regulacja instalacji zaworami kulowymi
Witam wszystkich!
Mam tylko jedno pytanie, odnośnie zaworów kulowych. Czy można je stosować do regulacji przepływów na instalacjach grzewczych układów ciepła wentylacyjnego? Mnie uczono, że zawory dzielą się odcinające i regulacyjne. Te pierwsze to właśnie między innymi zawory kulowe, jako pracujące w pozycji zamknięty / otwarty a te drugie to np. Oventropy, które poza możliwością regulacji przepływu czynnika grzewczego mogą służyć również w miarę potrzeby, jako odcinające. Ponieważ w swojej pracy spotkałem / wymieniłem dużo zaworów kulowych, które ulegały uszkodzeniu w trakcie eksploatowania ich w pozycji lekko uchylonej (w roli ustawionego "na czuja" zaworu regulacyjnego - przy dłuższym takim użytkowaniu zawór tracił szczelność i trwale się blokował) stąd też moje pytanie. A powód jest prosty - takie właśnie regulacje wykonuje na instalacji budynków mój współpracownik i w tej kwestii bardzo i wyraźnie się różnimy.
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi -
Dziękuję i pozdrawiam
Gość: nkd
2009-03-19 00:00
Re:regulacja instalacji zaworami kulowymi
Zawór kulowy ma pełnić tylko role on/off nic pośredniego.
Do regulacji są odpowiednie zawory. I tego się trzymajmy. Ciekawe jak ten współpracownik chciałby regulować instalację zmiennoprzepływową na zaworach kulowych ?
Ale podziwiam podziwiam pomysłowości.....
Gość: Maciej
2009-03-19 00:00
Re:regulacja instalacji zaworami kulowymi
Zawór kulowy w pozycji przymknietej ( nie zamknietej ) zarasta osadem. W momencie gdy dokona sie pełnego otwarcia lub zamkniecia uszkadza sie gniazdo i mamy nieszczelnosc
Gość: abc
2009-03-19 00:00
Re:regulacja instalacji zaworami kulowymi
Ogólnie nie można ale są wyjątki, zawory reg. kulowe Belimo
Gość: qwertyk
2009-03-19 00:00
Re:regulacja instalacji zaworami kulowymi
Ogólnie masz oszczędnego kolegę.
Przy zaplacie "za dzieło" to zaleta, ale potem zasadniczo trzeba spieprzać, najlepiej za morze albo choć do Anglii