Gość: marek
2009-01-12 00:00
punkt rosy - okna
Czy ktoś może mi powiedzieć jak wyznaczyć temperaturę poniżej której na powierzchni okien będzie wykraplała się para wodna? Czy wystarczy na i-xie dla temperatury 32st.C/50% (lato) wyznaczyć dla 100% wilgotności temperaturę? Niech mnie ktoś utwierdzi w tym. Z góry dzięki.
Jak rozwiązać problem szklarni w której są same powierzchnie przeszklone a trzeba schłodzić powietrze wewnątrz poniżej punktu rosy????????
Gość: tomek
2009-01-13 00:00
Re:punkt rosy - okna
Jeśli w szklarni w której panują parametry cieplno-wilgotnościowe 32stC i 50% wilgotności względnej do wyznaczenia tem skraplania tj temperatury punktu rosy wystaczy wyznaczyć pionową kreskę na i-x aż do przecięcia się z krzywą wilgotności względnej 100% ( sprawdziłem to na i-x woda będzię się skraplać już w temperaturze ok 20,5 st C). Tak więc utwierdzam Pana. Jeśli chodzi o drugą część pytania nie rozumiem i proszę o opisanie problemu.
Pozdrawiam
Gość: kasia
2009-01-14 00:00
Re:punkt rosy - okna
Należałoby dodać że tak jak napisał tomek przy temperaturze powietrza 32 st C i wilgotnosci 50% temperatura punktu rosy wynosi 20,5 st C ale trzeba policzyć temperaturę wewnętrznej powierzchni sciany. Wg polskiej normy temperatura wewnetrznych powierzchni ścian zewnętrznych pomieszczeń powinna być wyższa od temperatury punktu rosy o przynajmniej 1 K żeby wilgoc na tych ścianach sie nie wykropliła. Jeżeli jest niższa wtedy nalezałoby skierować nawiew ciepłego powietrza na ta ścianę bądź zastosować materiały do budowy szklarni o odpowiednim wsp. przenikania ciepła.
Gość: marek
2009-01-15 00:00
Re:punkt rosy - okna
Wyjaśniam drugą część pytania:
Chodzi mi o to że temperatura wewnątrz ma być 18 st. Temp punktu rosy szyby równa jest 21. Wychodzi na to że nie da się spełnić tych warunków bo jeżeli w szklarni będzie panowała temperatura poniżej 21st. to zawsze na szybach pojawi się wilgoć. Tak?
Gość: marek
2009-01-15 00:00
Re:punkt rosy - okna
I jeszcze jedno. Szyba latem może nagrzać się do 40 stopni. To już wogóle porażka z chłodzeniem
Gość: kasia
2009-01-16 00:00
Re:punkt rosy - okna
jeżeli w szklarni ma być 18 a wczesniejsze parametry które podałes to parametry powietrza zewnętrznego to wykroplenie pojawi się na zewnątrz szklarni (po stronie powietrza zewnętrznego pod warunkiem że temperatura szyby po stronie zewnetrznej będzie miała 21 st C, bo może byc wyższa jak sie nagrzeje od słonca i wtedy nie będzie wykroplenia). W szklarni nie będzie się wykraplała wilgoć. Bo to powietrze cieplejsze schłodzone do punktu rosy wykrapla się. Problem byłby w chłodne dni kiedy temperatura powietrza zewnętrznego jest dużo niższa niz 18 stopni. Wtedy należałoby sprawdzić dla parametrów powietrza wewnątrz szklarni (18 stC) jaka jest temperatura punktu rosy. A swoją drogą w takiej szklarni chłodzenie latem do temp 18 stopni, gdzie wystepuja olbrzymie zyski ciepła przez szyby a na zewnatrz temp. 30 stopni będzie bardzo kosztowne.
pozdrawiam