Gość: Unnamed
2010-12-31 16:54
proszę o pomoc w doborze wentylatora(wyciągu)
Witam. Jestem nowy na tym forum i zwracam się o pomoc.Chciałbym w swoim garażu (24 m3) zrobić polernię. Będą pracowały na raz max. 2 urządzenia i chodzi mi o pomoc w doborze silnika- wentylatora. wymyśliłem sobie że wentylator zamontuje na zewnątrz i rurą spiroflex (charmonijkowa) podejdę do każdego z urządzeń ( będzie ich trzy) i mam problem jaki wentylator zastosować .Oczywiście chodzi mi o zminimalizowanie kosztów. Na alegro gdy pytałem sprzedawców wszyscy pisali że przedmiot który sprzedają idealnie pasuje do moich potrzeb, więc mam do wyboru:wentylator promieniowy, wentylator bocznokanałowy,wentylator turbinowy etc. o mocach od 0.19 do 3 kw.Moje pytania:
1. który z wentylatorów najlepiej będzie pasował do mojego zawodu (podczas polerowania jak i szlifowania powstaje bardzo duże zapylenie)
2.Jaką moc silnika dobrać do max 2 urządzeń ( nie chcę wentylować całego pomieszczenia tylko odciągać pył z urządzeń.
3.jeden ze sprzedawców odpisał mi że każdy wentylator może pracować jako wyciąg i jako dmuchawa, czy to prawda.
4. jeśli to możliwe to poproszę o linki do polecanych wentylatorów.

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc i życzę Szczęśliwego Nowego Roku.
Pozdrawiam
Gość: mariusz
2011-01-01 21:40
Re: proszę o pomoc w doborze wentylatora(wyciągu)
Witam

Podał Pan zbyt mało danych żeby coś mądrego zaproponować...
Mogę jedynie odnieść się do Pańskich pytań.
- Nieprawdą jest, że kady wentylator może pracować na ssaniu i na tłoczeniu, większość może, ale nie wszystkie ( należy sprawdzić w katalogu producenta)
- Nie podał Pan najważniejszej informacji - czyli co Pan szlifuje - może sie okazać, że pył będzie wymagał wentylatora Ex

- jeśli chodzi o sam typ wentylatora to silnik nie może znajdować sie w powietrzu wyciąganym ( pył go zalepi). bębnowych również nie polecam, bo są czułe na zapylenie, coś promieniowego, ale z metalowym wirnikiem i silnikiem na 3 fazy.
Najważniejsze, zeby wentylator byl przystosowany do przetłaczania powietrza zapylonego.
Można oczywiście coś na szybko brac, ale po roku lub szybciej kupi Pan następny, a reklamacji producent nie uzna, bo zapewne będzie w instrukcji napisane, że powietrze powinno być czyste.

Sam wentylator - jeśli chodzi o jego wydajność i spręż musi zostać dobrany do szlifierki - w zależności od średnicy tarczy, prędkości obrotowej, sposobu zabudowy itp...
Zamiast przewodów z aluminium polecam zastosować przewody typu flex - niestety będą droższe, ale będą dłuuuużej w jednym kawałku :)

W razie gdyby chciał Pan zgłębić temat-
zapraszam do kontaktu - zajmujemy sie wentylacją różnych obiektów przemysłowych i tego typu rozwiązania są dla nas chlebem powszednim ;)

biuro@tecma.pl
www.tecma.pl