Gość: praktykant
2005-01-05 00:00
praktyka do uprawnień
Do uzyskania uprawnień budowlanych projektowych wymagana jest między innymi dwuletnia praktyka przy wykonywaniu projektów. Podpisywałem więc swoje projekty jako osoba wykonująca a jako sprawdzający podpisywał się projektant z odpowiednimi uprawnieniami. Jest to zgodne z przepisami. Ostatnio od osoby wykonującej projekt wymaga się oświadczenia o ?wykonaniu projektu zgodnie z przepisami itd... ? Nie mogę takiego oświadczenia napisać ponieważ nie mam uprawnień, nie może go napisać sprawdzający bo nie on ten projekt wykonywał. Jak mam teraz odbywać praktykę przy wykonywaniu projektów? Czy wolno osobie bez uprawnień napisać takie oświadczenie?
Gość: noname
2005-01-05 00:00
Re:praktyka do uprawnień
projekt podpisuje projektant oraz sprawdzający - obie te osoby posiadają uprawnienia a Ty mozesz złożyć swój podpis dopiero pod głównym projektantem (u którego zresztą odbywasz praktyke projektową) - jako osoba pracująca nad projektem, asystent lub pomocnik projektanta czy opracowywujący .... ale to projektant (gościu z uprawnieniami) zawsze odpowiada za projekt i to on składa ową deklarację że projekt zrobił zgodnie z prawem i sztuką budowlaną, kapisz ?
Gość: praktykant
2005-01-05 00:00
Re:praktyka do uprawnień
Rozumiem, będę teraz figurował w projektach jako opracowujący. Ale byłem przekonany, że jeśli projekt został sprawdzony przez osobę uprawnioną lub zaopiniowany przez rzeczoznawcę to spełnia wymogi stawiane projektom przez prawo budowlane.