Gość:
2008-05-30 00:00
poziome przewody grawitacji (nawiązanie do tematu "Toma")
Poniewaz dyskusja poszła w stronę czystej teorii (też ważne), stary temat przedstawiam jako nowy. A próbując odpowiedzieć Tomowi powiem, że moim zdaniem można ten przewód poprowadzić na jakimś odcinku poziomo ale wykorzysując inne materiały, np. przewód typu flex. Na pewno będzie to skutkowało osłabieniem ciągu i może się okazać, że jest on b. marny. Tutaj wstawię swoją wczorajszą wypowiedź.
"Myślę, że w pewnych sytuacjach poziome przewody są dopuszczalne. Norma PN 89/B-10425, o której wspomina Kominiarczyk dotyczy przewodów murowanych z cegły. Dlatego uważam, że stosując inne materiały można fragment kanału poprowadzić w poziomie; W myśl zasady co nie jest zabronione, jest dozwolone a nie znam innej normy czy aktu prawnego, który określałby kierunek prowadzenia przewodów. Oczywiście, prowadząc taki odcinek, trzeba zachować rozsądek jeżeli chodzi o jego długość i przekrój, zachowując szczelność i biorąc pod uwagę efektywną wysokość. Na jednym z obiektów instytucji w której pracuję, większość pomieszczeń z wentylacją grawitacyjną ma kratki wpięte do przewodów elastycznych fi 160 (tzw. flexów), które z kolei są wpięte do przewodów w kominach murowanych. Po prostu inaczej się tego zrobić nie dało, bo obiekt jest zabytkowy i ograniczenia narzucone przez konserwatora zabytków, były b. ostre."
Jeżeli ktoś zna przepis, który zabraniałby takiego rozwiązania, to proszę o wypowiedź.
Pozdrawiam
Gość: spostrzegawczy
2008-05-30 00:00
Re:poziome przewody grawitacji (nawiązanie do tematu
jaka długość tzw.flexów?
Gość: Relis
2008-06-01 00:00
Re:poziome przewody grawitacji (nawiązanie do tematu
w obiektach sakraklnych stosujemy wentylację wyporową...są nawiewniki narożne, kompaktowe...
A wentylacja która ma marny ciąg nie działa. Więc co to za wentylacja?
jak stosujesz odcinki proste (spiro) to musisz wmontowac w nie wentylator przewodowy, inaczej nici z wentylacji.
Gość: spostrzegawczy
2008-06-02 00:00
Re:poziome przewody grawitacji (nawiązanie do tematu
SPIRO TO NIE TZW.FLEX Ludzie nauczcie się tego wreszcie
Gość: tece
2008-06-02 00:00
Re:poziome przewody grawitacji (nawiązanie do tematu
Flexy mają długości dochodzące do 6 m, ale prowadzone są zlekkim wzniesieniem w kierunku komina.
Gość: gość
2008-06-02 00:00
Re:poziome przewody grawitacji (nawiązanie do tematu
a o jakich wymiarach poprzecznych i wysokościach są kominy wentylacyjne do których te flexy przyłączyli.
Gość: Blady
2008-06-03 00:00
Re:poziome przewody grawitacji (nawiązanie do tematu
"Myślę, że w pewnych sytuacjach poziome przewody są dopuszczalne. Norma PN 89/B-10425, o której wspomina Kominiarczyk dotyczy przewodów murowanych z cegły. Dlatego uważam, że stosując inne materiały można fragment kanału poprowadzić w poziomie;" Prowadząc przewody w poziomie zakłócasz przepływ powietrza - lepiej nie interpretuj na nowo przepisów - one już są.
Gość: tece
2008-06-03 00:00
Re:poziome przewody grawitacji (nawiązanie do tematu
Dla mnie sprawa jest prosta; jeżeli coś nie jest zabronione, to jest dozwolone. Jak narazie to żaden z Panów nie powołał się na akt prawny. Ważny jest rozsądek i efekt końcowy. Jeżeli wykonuję pomiar na kratce i wydatek jest większy niż 20 m3/ h/ osobę dla danego pomieszczenia, to wszystko jest o. k.
Pozdrawiam
Gość: S MARC
2008-06-04 00:00
Re:poziome przewody grawitacji (nawiązanie do tematu
Gościu ponieważ Tom się już nie odzywa, to można założyć, że albo psychicznie nie wytrzymał dyskusji, albo rura pozioma mu się nie sprawdziła. Gościu do czasu kiedy niedotlenienie mózgów u uprawnionych sięgnęło zenitu, co wiążę z efektem cieplarnianym, to stosowano PN-83/B-03430 ( zamiast PN-74…). Już wtedy komuś odbiło i w punkcie 5 URZĄDZENIA WENTYLACYJNE zapisał p. 5.1 Wentylacja grawitacyjna, choć Rozporządzenie z 1980 r. używało terminu wentylacja naturalna ( bo naturalnym były tylko przeciągi z powodu nieszczelnej stolarki okiennej - co zresztą było zabronione zgodnie z tą PN). Zgodnie z 5.1.1 przekroje powinny zapewniać usuwanie powietrza w warunkach gdy t zewn. = 12 st C. Pisało ,że nie należy uwzględniać różnicy ciśnień spowodowanych działaniem wiatru. Wtedy jeszcze nie wiedziano, że jak człowiek śpi to też oddycha i w związku z grawitacją bez przeciągu powstał nawyk chrapania i bezdechu ( ten często kończy się śmiercią niemowlaka). W dalszej części tej ksiązki kucharskiej podniesionej do poziomu normy, z uwagi na kuchnie będące szczytem niedotlenienia mózgu u polityków (ślepe) podkreślano konieczność usunięcia 70 m3/h powietrza mechanicznie! Co zalecam dla t zewn.> 12 st. C. A tak naprawdę, to gdyby nie PM10 i opady najlepiej było by budować kuchnie bez dachu. Warto zauważyć jakie zyski wtedy miała by mafia budowlana! Co prawda odbyło by się to kosztem lekarzy. No i wtedy genetycy by mieli zarobek, bo trzeba by sklonować się na bazie genów nie owieczki DOLLI ( szybko wyzdychały), ale jakiegoś polskiego BARANA. Co do odchyłek rury z grawitacją, to w p.5.1.3 tej PN wtedy dopuszczano odchyłkę w grawitacji 30 st od pionu. Wnoszę z tego, że teraz już coś niedobrego dzieje się z grawitacją skoro według uprawnionych z kkp działa już w poziomie! Tak przy okazji, czy ktoś z uprawnionych zna pierwiastki, aby policzyć wydatki w kanale fi 150 mm gdy jest cieplej? Można by uzupełnić prawomyślne wykresy Degena. na inne temperatury Np 20/20 st. C, albo podać średnicę komina który zapewni w takich warunkach ciąg !
Gość: TOM
2008-06-04 00:00
Re:poziome przewody grawitacji (nawiązanie do tematu
spoko, monitoruję temat ale chyba się nie zdecyduję na to rozwiązanie, no chyba że zamontuję wymuszacz ciągu w postaci jakiegoś wentylatora, wtedy to już haj lajf.
jeszcze się zastanawiam.
dzięki za podpowiedzi
Gość: tece
2008-06-05 00:00
Re:poziome przewody grawitacji (nawiązanie do tematu
Rzeczywiście SMARC ma rację (A wydawało mi się, że znam PN-83/B-03430 + Az3). Norma PN-89/B-10425 w p 3.3.3 dopuszcza odchylenie od pionu do 45 st. ale za zgodą terenowego organu administracji państwowej i pod warunkiem umieszczenia na załamaniach otworów rewizyjnych.
Pozdrawiam
Gość: S MARC
2008-06-05 00:00
Re:poziome przewody grawitacji (nawiązanie do tematu
TOM! Jak ja się cieszę, że Ty jeszcze żyjesz! Tom z uwagi na to, że Ty tak jak i ja nie wydzielamy dużo CO, a CO2 jest w przewadze, to choć fakt że oddychasz pogłębi efekt cieplarniany, to sądzę, że dach Ci się przyda. jak sam widzisz jeszcze nie znalazłem fachowca, co dodał by do normy jak usunąć z lokalu to co wydzielisz latem! No może gdybyś nie miał ściany boczne, to był byś nie narażony na ucisk w głowie, który powstaje już przy S CO2>450ppm! Jak to się pomnoży przez > 10x, to masz polskie BHP- NDS, a jak jeszcze raz pomnożysz przez 3x, to masz NDS chwilowe. Martwi mię, że w takich warunkach pracują twórcy PN nie zauważając wymogów UE. Ale jak widzisz Tom mój apel o policzenie średnicy komina, na temperatury 20/20 st C przekracza możliwości uprawnionych, bo pierwiastek z "0" oni nie policzą. Tom powiedz mi ile to jest lim"0" --> ?! Tom ja sądziłem, że Ty popadłeś już w depresję z tego powodu, ale Ty jesteś optymista. Ponieważ do 2100 roku poziom dwutlenku węgla w atmosferze ma wzrosnąć do 0,05-0,1%, należy się spodziewać zmian w zachowaniu gryzoni ( podobnie i ludzi). Jakich? W miarę wzrostu stężenia CO2 zwierzęta te stawałyby się bardziej strachliwe lub agresywne, (co też obserwuje się u ludzi). Popatrz na ten problem jaki widać w dyskusjach polityków w TV! Ty widzisz agresję wśród młodzieży? Tom coraz więcej szkół remontuje swoje budynki, między innymi montując szczelne plastikowe okna. Stwarza to problem, gdyż w przeciętnej sali lekcyjnej przebywa jednocześnie około trzydziestu uczniów, którym trzeba zapewnić odpowiedni dopływ świeżego powietrza. Istniejące problemy zostały zbadane przez dr inż. Jerzego Sowa z Politechniki Warszawskiej, który przeprowadził badania trwające 7 tygodni w 27 pomieszczeniach 24 budynków szkolnych (w tym 16 sal w szkołach podstawowych, 4 sale w gimnazjach oraz 8 sal w liceach). Powierzchnia sal wynosiła od 43 do 74 m2 przy wysokości pomieszczeń od 2,7 do 4 m. Zagęszczenie w przypadku zajęcia wszystkich miejsc wynosiło 0,4 do 0,82 osoby/m2. Wybrano do badań obiekty po wcześniejszej termomodernizacji. Badania wykazały, iż krotność wymiany powietrza zachowana została jedynie w jednej ze szkół. Podobnie było z ilością powietrza przypadająca na jedna osobę. Znacznie przekroczona była również ilość maksymalnego stężenia CO2. Dla tego TOM polecam Ci zastanowienie się nad tym wentylatorem, a w zasadzie, gdy chodzi o odzysk ciepła, to alternatywą jest tylko wymiennik z rekuperatorem ( PN-EN 13 1717). Co polecam również uwadze kkp) z powodu Dz. U. Nr.46 z 1995 r. poz. 238: EUROPEJSKA KONWENCJA (z 26XI 1987 r.) o zapobieganiu torturom oraz nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu, obowiązująca w Polsce od 01.02.1995 r. TOM jak ci od PN nie zrozumieją wymagań tej nowej normy, to zgłoszę ich w UE jako terrorystów.