Gość: loch
2003-01-27 00:00
pare pytan o wentylacje
ile (normowo) trzeba wymian powietrza w pomieszczeniach:
sauna, pokoj, kotlownia, pralni
jakie i ile wynosza dodatkowe (bytowe) zyski ciepla w
wyzej wymienionych pomieszczeniach?
Gość: S
2003-01-28 00:00
Re: pare pytan o wentylacje
Poszukaj uważnie na tej stronie są tabele z takimi danymi. chyba w dziale projektowanie. A jak nie znajdziesz polecam broszurę firny SYSTEMAIR. Zamowienie jej znajdziesz również na tej stronie. Pozdrawiam
Gość: Kefas
2003-01-28 00:00
Re: pare pytan o wentylacje
ilości wymian - wg broszury SystemAir lub Recnagla, ale tylko do sprawdzenia obliczeń -> zyski ciepła ("bytowe" czy jakiekolwiek inne) nalezy obliczać indywidualnie dla każdego pomieszczenia (bo pokój może być typu sypialnia, gdzie występują zyski tylko od śpiącego ludka albo pokój do pracy, gdzie siedzi osoba z komputerem, monitorem i drukarką (albo xerem) lub też pokój/pomieszczenie o innym typie pracy, gdzie ludzie ciągle się ruszają np. segregując paczki czy listy). Dodatkowo dla pralni trzeba policzyć ilość zanieczyszczeń "wilgociowych" i "zapachowych" (pralnie profesjonalne, chemiczne, automatyczne ect strasznie cuchną ..). Pozdo
Gość: Puchatek
2003-02-07 00:00
Re: pare pytan o wentylacje
Jeżeli chodzi o kotłownię to trzeba rozgraniczyć czy kotły są o mocy do 30 kW, czy powyżej i czy są to kotły na paliwo stałe czy płynne (gaz,olej), a te ostatnie czy są z otwartą, czy zamkniętą komorą spalania. Jeśli do 30, to nie jest to kotłownia tylko pomieszczenie kotła. Tutaj mówi się że dla kotłów na paliwo płynne kratka wywiewna powinna mieć przekrój - dla kotła do 15 kW - 150 cm2, dla kotła 15-30 kW 300 cm2, o przekroju kanału wywiewnego nic się nie mówi poza tym że musi być wywiew - a więc standard 14x14 wystarczy.
Jeśli kotły mają powyżej 30 kW (łączna moc) to: strumień pow. nawiewanego 2,1 m3/h x kW, a wywiewany 0,5 m3/h x kW.
Jeśli chodzi o kotłownie na paliwo stałe to jest norma kotłownie wbudowane na paliwo stałe.
A, jeszcze coś, wentylacja mechaniczna w przypadku kotłów z otwartą komorą może być jedynie wykonana jako zblokowana nawiew+wywiew+ sygnał wyłączający kocioł - dość kłopotliwe dlatego stosuje się grawitacyjną.
Jeśli chodzi o kotły z zamkniętą komorą to od 16 grudnia w pomieszczeniach takich można stosować wentylację mechaniczną bez ograniczeń, posługując się analogią strumień powietrza należy wówczas przyjąć na poziomie min. 0,5 m3/h x kW.
Jest jeszcze parę ograniczeń więc zachęcam do sięgnięcia po "Warunki techniczne wykonania i odbioru kotłowni na paliwa gazowe i olejowe" PKTSGGiK W-wa 2000 oraz Dz.U. nr 75 z 2002.
Jeśli chodzi o inne pomieszczenia to literatura jest bardzo bogata.