Gość: WK
2004-01-19 00:00
okno dachowe
Szanowni Państwo.
Na poddaszu z oknem dachowym w domu jednorodzinnym urządziłem pralnię i suszarnię. Zwracam sie z prośbą o praktyczną radę jak można w sposób prosty wyeliminować wykroplenia na szybie ? Pomieszczenie jest wentylowane w czasie użytkowania wentylatorem o wydajności 30m3/h.
oraz jest włączany dodatkowy wentylator z nadmuchem na szybę.
Temperatura w pomieszczeniu w zimie utrzymuje się na poziomie ok.+ 10 st C. Czy jest może jeszcze prostsza metoda na "oszukanie" fizyki ?
Pozdrawiam WK
Gość: ZP
2004-01-19 00:00
Re: okno dachowe
Jeśli to tylko możliwe to zamontuj grzejnik pod oknem.
Gość: Kanał
2004-01-21 00:00
wentylacj apralni i suszarni
Widzisz człowieku - pytanie należałoby zadac ile kg tej bielizny pierzesz i ile wilgoci sie wydziela i czy to jest codziennie- bo pierzesz pieluchy dla czworaczków, oraz jakiej wielkości jest to pomieszczenie (m2 + m3).
jeśłi pierzesz codziennie i to duże ilości - zainstaluj mała centrale rekuperacyjną i będzie po ptakach- centrale sa od 2050 zł (np. VX- ventexu) i zrobi ci sie od razu lepiej (na szybie i w kieszeni)
Gość: Gnom
2004-01-22 00:00
Re: okno dachowe
Fizyki oszukać się nie da, można tylko ją wykorzystać. Żeby na oknie nie wykraplała się wilgoć trzeba podnieść temperaturę szyby (tak jak na tylniej szybie samochodu) lub podgrzać powietrze w okolicach szyby (grzejnik). Ale w tym przypadku lepiej usunąć przyczynę (wilgoć w pomieszczeniu) a nie skutek. Wentylator 30 m3 to zdecydowanie za mało. 30 m3/h to może być wartość nominalna , przy braku otworu nawiewnego może być jeszcze mniej. Można zintensyfikować nawiew powietrza zewnetrznego ale wtedy albo grzejemy mocniej albo w pralni będzie chłodniej, można czerpać powietrze z korytarza wtedy wentylujemy dodatkowo dom ale oczywiście zużywamy energię na podgrzewanie powietrza. Można też zamontować centralę wentylacyjną z odzyskiem ale taka inwestycja raczej się nie zwróci. W każdym razie wymiana powietrza na pewno musi być większa.
Gość: kanał
2004-01-23 00:00
okno dachowe
Myśle , kolego ,że jak przestaniesz tam prać i suczyć - to problem wody na oknie SAM zniknie - i nie musisz tutaj słuchac mędrców jak Gnom. A serio - jełśi jest to twoje miejsce i będzie nim dalej - centralka rekuperacyjna jest jedynym dobrym rozwiązaniem - daje świeże powietrze i wydala wilgość - co więcej?
Gość: jasio
2004-01-24 00:00
Re: okno dachowe
Moim skromnym zdaniem jest prostsze rozwiązanie.
Można w ten sposób jak mówili moi przedmówcy, ale ja polecam np. stronę osuszacze.pl
Czystego prania
Jasio