Gość: Snak
2005-06-01 00:00
obliczenia koletorów gruntowych
Czy ktoś wie gdzie można znaleźć metodykę oblicznia kolektorów gruntowych poziomych i pionowych.
Nie interesuje mnie metoda przedstawiona przez firmę Viessmann.
Gość: szoł-men
2005-06-02 00:00
Re:obliczenia koletorów gruntowych
a viessmann zle mowi ?
Gość: Snak
2005-06-06 00:00
Re:obliczenia koletorów gruntowych
metodyka ta nie uwzględnia głębokości ułożenia rur, ich średnicy, odległości między rurami zarówno w pionie jak i poziomie.
Gość: Wentylek
2005-06-06 00:00
Re:obliczenia koletorów gruntowych
Kidyś na szkoleniu Vissnana było, jak masz coś zrobić tanio nie rób tego wcale. Montuj czujniki choćby do niczego nie były podłączone (chodziło o czujniki pogodowe). No i najważniejsze Vissman łączy pompę ciepła z rekuperatorem a to już dyskwalifikuje resztę.
Tylko niznający się na ogrzewaniu może łączyć wentylację z ogrzewaniem. To jest aksjomat tematu
Gość: Gnom
2005-06-07 00:00
A dlaczego nie ?
Naprawdę potrafisz to sensownie uzasadnić? Połączenie pomnpy ciepła z wentylacją z odzyskiem nie jest połączeniem ogrzewaniem z wentylacją tylko zastosowaniem 2 różnych systemów do 2 różnych zadań. A czemuż to nie można w domku jednorodzinnym ( bo rozumiem że o takich obiektach mówimy) zastosować wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła do wentylacji i pompy ciepła do ogrzewania? A czy Twoja zasada obowiązuje również w obiektach przemysłowych ? To jak byś chciał ogrzewać taki np. supermarket ?
Gość: wentylek
2005-06-07 00:00
Re:obliczenia koletorów gruntowych
Ogrzewnie sterowane jest wyłącznie temp. Natomiast wentylacja np. CO2 zapachy itp. Po drugie wentylacja daje nawiew od góry , ciepłe powietrze powinno wchodzić dołem.
Gość: Gnom
2005-06-07 00:00
Co ma piernik do wiatraka
A gdzie to wyczytałeś że "ciepłe powietrze powinno wchodzić dołem a wentylacja daje nawiew górą" ? Wentylek, przeczytaj choć jedną książkę na temat wentylacji i ogrzewań powietrznych i sposobów sterowania wentylacją i ogrzewaniem.
Gość: Puchatek
2005-06-07 00:00
Re:obliczenia koletorów gruntowych
Wentylek z Ciebie to jest populista zatwardziały.
Nie bronię pomarańczowo-srebrnego, ale ze mną to inaczej rozmawiają. Nawet zachwalają pewne rozwiązania oparte na tańszych substytutach swoich topowych produktów (oczywiście nieoficjalnie i dopiero wtedy gdy się im samemu takie rozwiązania wskaże).
Więc albo konfabulujesz, albo po prostu po krótkiej rozmowie z Tobą uznali że nie warto z Tobą wdawać się w dyskusję.
I pierwszy raz słyszę że czujniki pogodowe do niczego nie służą.