Gość: marchewka
2010-05-21 19:46
nawiewnik a wywiewnik
jeśli mam instacje nawiewno wywoewną i wywiewniki sa takie same ja nawiewniki to przy obliczaniu na nich oporów przepływu czym sie to będzie różniło? że na nawiewach jest (1+ksi) a na wywiewie samo ksi? moze mi to ktos wyjaśnic?
Gość: asystent
2010-05-22 14:16
Re: nawiewnik a wywiewnik
Popatrz sobie na charakterystyki danego nawiewnika/wywiewnika przy określonym przepływie powietrza i tam sobie odczytasz opory (około 20 Pa)

Ksi to współczynnik oporów miejscowych ma decydujące znaczenie przede wszystkim przy kształtkach wentylacyjnych nie przy nawiewnikach

W praktyce przyjmuje się 20 Pa i gotowe
Gość: marchewka
2010-05-23 00:36
Re: nawiewnik a wywiewnik
ale czy nawiewnik czzy wywiewnik to taki sam opor jesli jest tski sam przepływ?
Gość: były przedstawiciel od nawiewników
2010-05-25 21:21
Re: nawiewnik a wywiewnik
Nie , spadek ciśnienia tego samego nawiewnika zastosowanego jako wywiewnika jest INNY (zazwyczaj większy). Łopatki nawiewnika ukierunowują stugę powietrza dla nawiewu i osiągnięcia właściwej prędkości w strefie przebywania ludzi - dla chłodzenia do 0,2 m/s, musi być osiągnięty zasięg nawiewu do podłogi przy ogrzewaniu od sufitu.
Spadki ciśnienia są uzależnione od typu nawiewnika: liniowy-szczelinowy, indukcyjny, wirowy - mogą być dla małych wydatków od 5 Pa do 120 Pa dla dużych wydatków i dużych zasięgów a dla niektórych dysz dalekiego zasięgu ponad 120 Pa.
Cena wywiewnika jest mniejsz od nawiewnika. Często wywiewnik wygląda optycznie identycznie a nie ma lotek kierunujących nawiew.
Gość: marchewka
2010-05-28 12:54
Re: nawiewnik a wywiewnik
dzięki za wyjaśnienie, ale monogamy dla sa robione tylko dla nawiewnikow, to skąd wziaść opór dla wywiewnika?
Gość: były przedstawiciel ...
2010-05-31 22:11
Re: nawiewnik a wywiewnik
Dobre firmy maja i monogramy dla wywiewników. Szukaj u zagranicznych firm.
Nie będę reklamował nikogo.
Jak nie znajdziesz - to weź monogram z nawiewnika.
Firmy mają też softwer do określania zasięgów nawiewu i współdziałania kilku nawiewników w jednym pomieszczeniu oraz oddziaływaniu nawiewu i wywiewu wraz z hałasem od central i wentylatorów - i tu zaczyna się fajna zabawa - polecam