Gość: janusz
2007-06-05 00:00
nagrzewnica elektryczna
Wszystko jest prawie jasne, gdy mamy do czynienia z nagrzewnicą wodna. W sytuacji gdy nagrzewnica jest elektryczna często o mocy ponad 30kW pojawiają się problemy.Jaki zastosować czas przedmuchu, gdy automatyka wysterowała wcześniej na pełną moc. Ustawiony czas 120s. na ogół wystarcza, ale co z tym czasem gdy wystarczyłoby 30s.? Mamy taki efekt że wentylator w czasie przedmuchu przez 90s. nawiewa powietrze zewnętrzne. Wystudza pomieszczenie. Inny producent central wentylacyjnych zastosował zamiast grzałek rurkowych spirale elektryczne. Czas bezwładności jest bardzo mały i przedmuch o czasie 30s. jest całkowicie wystarczający. Może mam zbyt małą wiedzę na temat wentylacji i ktoś mnie uświadomi w jaki sposób pozbyć się problemu przedmuchu nagrzewnicy elektrycznej po zakończeniu pracy.
Gość: Nikt taki
2007-06-05 00:00
Re:nagrzewnica elektryczna
Można zastosować dodatkowy czyjnik temp uaktywniany tylko po zakończeniu pracy - ale jeśli to jest wentylacja to przecież powinna pracować non stop. Innym rozwiazaniem jest wydłużenie czasu zwalniania silnika na falowniku o ile taki jest zainstalowany. Spowoduje to wysterowane negrzenicy na mniejzą moc aż do wyłączenia
Gość: gg
2007-06-06 00:00
Re:nagrzewnica elektryczna
Jeżeli w układzie automatyki jest sterownik, to wybieg na wychłodzenie grzałek można liczyć od ostatniego ich załączenia, co oznacza natychmiastowe wyłączenie w lecie.
Można też uzależnić czas wybiegu od mocy chwilowej na wyjściu ze sterownika w momencie otrzymania sygnału "wyłącz".
O ile pierwszy wariant stosuję standardowo i z powodzeniem, o tyle z drugim (łatwym do zrobienia) nigdy nie eksperymentowałem.
Nie warto za bardzo skracać wybiegu, bo w przypadku grzałek ala VTS ryzykujemy radykalne skrócenie ich żywotności. Przy rozruchu wszystko będzie OK, ale wystarczy, że użytkownik nie dopilnuje wymiany filtrów ...
Gość: ??-??
2007-06-07 00:00
Re:nagrzewnica elektryczna
Jest jeden taki sterrownik produkowany Polsce (IQ Controls), gdzie przy wyłączaniu wentylacji wentylatro pracuje do momentu, gdy temperatura opadnie poniżej ustawialnej wartości min. a limitem minimalnego czasu pracy. Dzięki temu sterownik wyłacza i pracuje ustawionyb okres czasu, chyba,ze temp, poadnie ponizej wartości min.
Gość: Rafał
2007-06-08 00:00
Re:nagrzewnica elektryczna
Śmieszny sterownik, a właściwie to tylko drobny regulator, nie wiem czy jest jakiś głupszy- chyba tylko RLU Siemensa
Gość: ??-??
2007-06-08 00:00
Re:nagrzewnica elektryczna
Śmieszny - nie powiedziałbym. Raczej "swoisty". Czyli niepodobny do wszystkich innych. Do wentylacji, klimatyzacji oraz węzłów cieplnych i kotłowni mają wszystko, z BMS włącznie (swoim). Ich najsilnieszy sterownik do central basenowych ma 35 we/wy, wyświetlacz graficzny i obsługuje wszystko w cetrali razem z pompą ciepła.
Jak robię prosty układ "zrób i zapomnij" to często ich używam bo jest to relatywnie tanie i niezawodne.
Gość: nwiewnik
2007-06-09 00:00
Re:nagrzewnica elektryczna
odnosnie IQ Controls i ich sławnych UNI to owszem mają taką opcję ale praktycznie można to zrealizować każdym sterownikiem na bazie temperatury nawiewu/czujnik za nagrzewnicą/ wyłącza wentylator gdy temperatura powietrza nawiewanego spadnie poniżej zadanej albo po nastawionym czasie timera. w swobodnie programalnym sterowniku realizacja tej funkcji to pikuś.Jeśli zaś mowa o najsilniejszym sterowniku do basenówek ,BMS -ie i innych gadzetach IQ to niestety to co oni sprzedają i proponują to inna jakość i inna półka i to raczej ta dolna.
Nawet w topornych RWX ,RLU i innych wynalazkach Siemensa
oprogramowanie napisane przed paroma latami można wczytać do aktualnie produkowanego klocka połączyć z innym w sies i będzie działać.
Proszę to zrobić z produktami IQ Controls wcześniej wyprodukowanymi .Jest to niemożliwe są po prostu niekompatybilne nie tylko z nowszymi produkami ale także z niczym innym.
Dlatego nie kożystam już z wynalazków i probię na Carelu.
jest miodzio.
Gość: ??-??
2007-06-12 00:00
Re:nagrzewnica elektryczna
Co do jakości - to byłbym ostrożny w ocenie i nie mylił funkcjonalności z niezawodnością oraz trwałością.Mialem już taką sytuację, że RLU wariował bo obok były falowniki, a UNI pracowal stabilnie. Co do wewnętrznej kompatybilności...fakt, zmieniali protkół. Ale jak oni piszą swój BMS to potrafią to wszystko zgrać i oprogramować wszystko, wlącznie z fontanną. W tym z kolei Siemens Ci nie pomoże, bo nie będą robić specjalnego projektu tylko pod jedno zelcenie. Ich BMS chodzi, widzialem widziałem to w praktyce na kiku obiektach, całkiem dużych, również w warszawce. Mój wniosek jest generalnie taki: ich zasadniczą wadą jest to, ze generalnie tylko oni umieją zestawić swój BMS. Jak będę mial zlecenie z ABW albo CBA / CBŚ na pewno wezmę ich...