Gość: atom
2007-11-27 00:00
montaż centrali
Witam.
Mam pytanie czy można zamontować centralę wentylacyjną w pionie? (skład: przepustnica, filtr, nagrzewnica, wentylator, wydajność ok 12000 m3/h) Jest to montaż na specyficznym obiekcie przemysłowym. Jeśli nie to z jakich przyczyn? Z góry dziękuję za pomoc.
Gość: kk
2007-11-27 00:00
Re:montaż centrali
nie powinno się - chociażby z powodu łożysk w silnikach (inna pozycja pracy)
Gość: Tollo
2007-11-27 00:00
Re:montaż centrali
To jest pytanie do dostawcy centrali, o "wykonanie specjalne".
Bo kto wezmie za to odpowiedzialność, da gwarancję działania i zapłaci za te fanaberie ?
Gość: Laik
2007-11-28 00:00
Re:montaż centrali
W przypadku centrali z wym krzyżowym - tylko i wyłącznie centrale dedykowane do pracy w pionie - w innym wypadku skropliny będą się lać do kanału.
Oprócz tego - wcześniej o tym wspomniano - łożyska mogą tego nie wytrzymać.
Gość: Gnom
2007-12-02 00:00
Re:montaż centrali
To jest pytanie do dostawcy centrali, o wykonanie specjalne.
Bo kto wezmie za to odpowiedzialność, da gwarancję działania i zapłaci za te fanaberie ?

Tollo, masz rację, centralę na 12000 m3/h trzeba już trochę inaczej zrobić jeśli ma pracować w pozycji pionowej, ale przesadą jest nazywanie tego "wykonaniem specjalnym". Nie dajmy się zwariować! Mam wrażenie że pewien producent zdołał wmówić nam, że wszystko co odbiega od standardowej centrali składającej się z filtra nagrzewnicy i wentylatora pracującego w pozycji poziomej to nie wiadomo jaka fanaberia co musi dużo kosztować.
Większym problemem może być zbudowanie pomostu, który umożliwi dostęp do wszystkich elementów centrali, no chyba że przyjmiemy założenie że do sprawdzenia zaworu czy frosta trzeba budować rusztowanie.
Gość: tollo
2007-12-02 00:00
Re:montaż centrali
Zgoda, możliwe jest wykonanie centrali w układzie pionowym, łamanym albo owiniętym dookoła słupa, na 12 albo 300 tys m3/h, w dowolnym układzie technologicznym. Producent centrali to zrobi (i wcale nie potrzebuje, bu mu doradzać, jak to zrobić), ale Inwestor będzie musiał dodatkowo zapłacić, powiedzmy 30proc. Ale to są ustalenia handlowe, a nie techniczne . Nie wyobrażam sobie składania centrali przez klienta z klocków. Kto za to da gwarancje ? Centrala, wykonana jako pozioma, nie może być zamontowana w pionie. A generalnie, to na etapie projektowania dogadujemy szczegóły z potencjalnymi dostawcami urządzeń ?
Gość: atom
2007-12-03 00:00
Re:montaż centrali
Witam
Właśnie jestem na etapie projektowania. Pytam dlatego, że chce poznać opinie fachowców, ponieważ jestem młodym projektantem, a specjaliści od sprzedaży potrafią wepchnąć wszystko. Czyli jak widzę łagodzi Pan zdanie i nie jest to do końca taka fanaberia, tylko raczej kwestia kosztów. W przypadku mojego projektu problemem nie jest tyle koszt co właśnie miejsce oraz odporność urządzeń na trudne warunki (środowisko zapylone pyłem węglowym) Jeżeli chodzi o dostęp do obsługi centrali to nie mam z tym kłopotu:)
Dziękuję za odpowiedź na pytanie, trochę ostra ale doceniam :)
Pozdrawiam Pana i wszystkich którzy zechcieli mi odpowiedzieć
Gość: Gnom
2007-12-03 00:00
Re:montaż centrali
No i widzisz Tollo, sprawa się rypła, wzrost kosztów centrali ze względu na pył węglowy będzie dużo większy niż ze względu na pionową pracę. A przy okazji , to skąd wiesz, że przy wykonaniou pionowym koszt rośnie o 30% ? , a może o 3,0%?
Gość: Tollo
2007-12-03 00:00
Re:montaż centrali
Drogi Gnomie, ja wiem ile może kosztować taka centrala w jednym i drugim wykonaniu, u kilku renomowanych dostawcow. Żeby dyskusja nie była czcza - proponuję zapytać, sprawdzić.
I zaproponować dodatek +10proc ceny, żeby było weselej. Ja cały czas sugeruję złe podejście do tematu: konieczna jest współpraca z dostawcami na etapie projektowania, bo sie okaże że dostawca X w ogóle nie będzie rozmawiał o wykonaniu słupka, a dostawca Y zrobi, ale o szerszą o 30 cm ,niż zakładał projektant. Dostawca bierze odpwiedzialność za pracę urzadzenia, za uzyskane parametry i daje gwarancje. Chociaż, jeśli Inwestor zapłaci bez problemu...z racji tego faktu cena w ofercie wzrasta znacznie.