Gość: sss
2010-01-19 19:34
minimalna temperatura wody powrotnej z nagrzewnicy
Witam! Czy posiada ktoś informacje (może jakieś wykresy zależności temperatury i przepływu wody i powietrza) minimalnej temperatury wody powrotnej z nagrzewnicy zapobiegające zamarznieciu wody w nagrzewnicy? Np. jeżeli przy temp. zewn. -5 C temp powrotu będzie powiedzmy 35 C to przy -20 st. temp. zewnętrznej nagrzewnica na pewno nie zamarznie.
Gość: Tollo
2010-01-22 09:26
Re: minimalna temperatura wody powrotnej z nagrzewnicy
Zrób bilans wymiany ciepła dla wody: Q = Gw(Tz-Tp)cp, oraz Q=KFdeltaT(dla przenikania do powietrza). Jesli znasz Tz, temp pow to z obu równań uzyskasz Tw.powr. Uproszenie: K niezależne od temp, ale to malutki błąd. Realnie Tpowr>8°C bo zamarznie.

Gość: aa
2010-01-22 13:12
Re: minimalna temperatura wody powrotnej z nagrzewnicy
jeśli ustawisz 35 na powrocie to jeszcze masz zadane inne pareametry jak np temp. nawiewu. ustawiasz tyle i przy np -20 C powinna byc utrzymywana. jesli nie da rady przy 100% otwarcia zaworu tzn ze za slaba nagrzewnica. z wlasnych obserwacji wynika ze przy 35 na powrocie, nie wywala frosta. poza tym frost zabezpiecza ci nagrzewnice wiec gdyby doszlo do znacznego obnizenia temp nawiewu to wylaczy ci centrale i otworzy zawór na max więc tak czy siak nagrzewnicy nie rozwali