Gość: perszing
2004-10-07 00:00
lód binarny
Witam,
Gdzie można zakupić wytwornicę lodu binarnego lub podobną o zmiennej ilości krysztaków lodu w wodzie (Ice slurry)? Wiem że swego czasu zajmował się tym ZTiCh ale już tego nie sprowadzają.
Proszę o pomoc.
Gość: Ryszard
2004-10-08 00:00
Re: lód binarny a może woda +0.5 C?
Wydaje się, że w większości zastosowań wystarcza woda lodowa. Ale nie ta, którą stosujemy w urządzeniach klimatyzacyjnych, lecz ta, którą wytwarzamy w chłodnicach ociekowych ze stali nierdzewnej. Parowniki są odporne na zamarzanie, tzn. chłodnica po odmrożeniu pracuje normalnie, nie jest uszkodzona. Nawet gdy się ktoś uprze i będzie ciągle doprowadzał do zalodzenia - znam taki przykład eksploatacji. Ponadto na tych parownikach można wytwarzać lód i mieszać go z wodą. Po skruszeniu lodu otrzymamy zawiesinę o temperaturze bliskiej +0C. którą można stosować w trudniejszych technologicznie przypadkach chłodzenia.
Gość: Ryszard
2004-10-10 00:00
Re, Re, Re: lód binarny a może ...
Mieszaninę lodu łukowego z wodą można (sprawdziłem) z powodzeniem transportuje się zwykłą pompą wirową która dodatkowo rozprowadza lód tak, że można traktować medium w rurach jak zawiesinę. Czyli pompa "robi" za kruszarkę i mieszalnik. Tylko tam, gdzie dla przygotowania "lodu binarnego" używamy lodu rurkowego lub z bloków wodnych - musimy skorzystać z dodatkowego urządzenia - kruszarki. Tak przygotowane medium nadaje się w przemyśle spożywczym do chłodzenia poprzez bezpośredni kontakt lub domieszanie.
Natomiast inne zastosowania, jak chłodzenie w wymienniku przeponowym, mogą wymagać stosowania roztworów wodnych glikoli i nie urządzenie (bo jest takie samo) lecz skład roztworu będzie decydować o temperaturze medium. Oczywiście tym zagadnieniem z radością zajęły się już firmy produkujące przeróżne mieszanki.
Pozdrowienia