Gość: mieszkaniec bloku
2001-08-07 00:00
kratki w bloku - brak ciągu
W moim mieszkaniu mam problem z wentylacją.
W zeszłym roku kupiłem nowe mieszkanie w spółdzielni.
Przy odbiorze mieszkania kiedy zgłaszało się ewentualne usterki
w mieszkaniu nie można było jeszcze stwierdzić czy wentylacja działa
poprawnie, ponieważ prowadziłem tam prace wykończeniowe, było
lato i po prostu nie zwracałem na to uwagi. Obecnie kiedy mieszkam
stwierdziłem, że praktycznie nie ma ciągu w górę w poszczególnych kratkach.
W mieszkaniu mam w kuchni kratkę nawiewową usytuowaną przy podłodze i
kratkę wywiewową oraz komin do którego podpięty jest piec gazowy
dwufunkcyjny. W ubikacji i łazience po jednej wywiewowej.
Otóż codziennie sprawdzam zwykłą zapalniczką ciąg w poszczególnych kratkach.
I tak nie pamiętam żeby w ubikacji i łazience był kiedykolwiek ciąg w górę.
W kuchni czasami się to zdarza ale rzadko.
Kratka nawiewowa w kuchni funkcjonuje poprawnie,
czasami aż za dobrze i trzeba ją przysłaniać. Dodatkowo w ubikacji
nawiewane powietrze śmierdzi - o uciążliwościach takiego stanu nie
będę się rozpisywał - od jakiegoś czasu po prostu kratki w ubikacji
i łazience są szczelnie zatkane.
Blok ma dach w kształcie trójkąta wysokie kominy - jednak nie znacznie ponad
wierzchołek dachu, na kominie standardowo zainstalowane są wywietrzniki.
bodajże w kształcie litery H lub inne. Podobny problem występuje w innych
mieszkaniach naszego bloku.
Co ciekawe (lub oczywiste) gdy jest wiatr nawiew powietrza przez kratki
wylotowe jest mocniejszy.
Proszę o poradę czy zainstalowanie obrotowych/grawitacyjnych wywietrzników
może coś pomóc, jakie ich typy/rodzaje są najskuteczniejsze.
Czy może to być spowodowane tym że podczas wiatru na wierzchołku dachu
jest wyższe ciśnienie i powoduje to wdmuchiwanie powietrza do wentylacji?
Obawiam się także o piec - JUNKERS NOVATHERM - wprawdzie ma czujnik
ciągu kominowego - ale czy przypadkiem nie może dojść do cofania spalin i
ewentualnego czadu ???
Proszę o poradę co może być przyczyną takiego stanu - czy źle zaprojektowana
instalacja, czy źle wykonana i kto w takim razie ponosi za to
odpowiedzialność
Projektant, wykonawca, spółdzielnia?
Póki co zgłosiliśmy sprawę do spółdzielni, ponoć kupili jeden wywietrznik
i mają go założyć na jednym z kominów - pytanie tylko kto za to zapłaci.
Będę wdzięczny za jakąkolwiek odpowiedź na mój list
Gość: Rodzynka
2001-08-09 00:00
Re: kratki w bloku - brak ciągu
wentylacja grawitacyjna wywiewna powinna działać gdy temp na zewnątrz jest niższa niż 12°C (bo na tę temp teoretycznie się ją "projektuje"), więc poprawności jej działania nie da się sprawdzić w lato.
sprawa nie jest tak do końca oczywista i prosta - zwłaszcza na odległość ciężko się wypowiadać ... ale chciałam jeszcze wyjaśnić kilka spraw :
* "ciąg" zależy od kilku nieprzewidywalnych rzeczy oraz wysokości i różnicy gęstości powietrza, czyli różnicy temperatur na górze i w mieszkaniu - a jeżeli nie ma wentylacji mechanicznej (czyli wymuszenia przepływu powietrza wentylatorem) to cała "wentylacja" sama się reguluje : jakoś trudno mi sobie wyobrazić, że kanałem grawitacyjnym nawiewnym będzie nawiewane powietrze do pomieszczenia a wywiewnym - w tym samym czasie - wywiewane. Powietrze zwykle nie wie co projektant miał na myśli.
* Instalacji grawitacyjnej sie nie projektuje. Architekt dobiera tylko przekrój kanału w zależności od wymaganego przepływu. Nie można więc za dużo oczekiwać od takiej instalacji. Ale to nie znaczy, że wentylacja grawitacyjna ma nigdy nie działać - skoro trzeba ją również "odebrać" przy odbiorze budynku. Polecam normę PN-89/B-10425 "Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły. Wymagania techniczne i badania prze odbiorze."
* montowanie na przewodach grawitacyjnych wentylatorków to już inna sprawa .... zdaje mi sie że nawet nie bardzo legalna .... (może dlatego nawet u pana w łazience są "zapachy", bo sąsiad sobie coś zamontował i nawiewa panu do mieszkania). A ponieważ ma pan kocioł - jak rozumiem gazowy z atmosferycznym palnikiem (co by wyjaśniało nawiew grawitacyjny do kuchni) - więc wszelkie eksperymenty należy przeprowadzać bardzo ostożnie.
ile może panu pomóc spółdzielnia ? tego nie umiem powiedzieć.
jeżeli chodzi o moją prywatną opinię - to instalacja w kuchni działa poprawnie : powietrze potrzebne do spalania w kotle gazowym dostarczane jest kanałem nawiewnym (nie zastawiać tej kratki), a usuwane (jako spaliny) kominem - spaliny mają wysoką temperaturę więc nie podejrzewam żeby nie było "ciągu" (skoro budynek jest nowy to napewno drożność kanałów dymowych sprawdzona jest przez kominiarzy). Problemem jest łazienka - np. wiele ludzi pali papierosy w łazienkach (ponoć żeby nie zatruwać innych (!?) ) i instaluje sobie na kanałach grawitacyjnych malutkie wentylatorki (aby smrodki nie przedostały się od mieszkania). U pana występuje podobny problem. Skoro śmierdzi to albo komuś (sąsiadowi) aż tak śmierdzi z łazienki (?) albo (co bardziej prawdopodobne) ma pan w łazience ciąg wsteczny (nie musi zawsze wykrywalny) i nawiewane jest powietrze z dachu, gdzie oprócz kanałów wentylacji ogólnej znajdują się wywiewki kanalizacyjne .... Wentylatorek łazienkowy powinien pomóc.
ale lepiej nie mówić o nim spółdzielni, bo każą zdemontować ...
może lepiej jak pan się poradzi jeszcze kogoś.
ufffff.... ale się napisałam
dla tego kto dotrwał do końca duża buźka na pożegnanie :)))

Gość: Mat
2001-08-09 00:00
wywietrzniki dachowe
> montowanie na przewodach grawitacyjnych wentylatorków to już inna sprawa
....
Ale pytanie nie dotyczyło wentylatorków tylko obrotowych wywietrzników
dachowych:
"Proszę o poradę czy zainstalowanie obrotowych/grawitacyjnych
wywietrzników może coś pomóc, jakie ich typy/rodzaje są
najskuteczniejsze."
Sam chciał bym wiedzieć ile są warte.
Gość: Rodzynka
2001-08-09 00:00
Re: wywietrzniki dachowe
uffff ....
poddaję się
to może ktoś inny ...
ja na odległość nie umiem ocenić stanu tej instalacji ani wysokości budynku ....
Gość: Rafał (rf@aereco.com.pl)
2001-08-13 00:00
Re: kratki w bloku - brak ciągu
Wentylacja grawitacyjna będzie sprawnie działać tylko wtedy gdy zostanie zachowana prosta równowaga : tyle samo powietrza należy wprowadzić do mieszkania ile chce się z niego wyprowadzić. Nawiew przez kratki umieszczone w łazience lub kuchni jest patologią. Powietrze musi dochodzic do mieszkania przez okna (to znaczy nawiewniki okienne) lub ściany (nawiewniki ścienne). Takie świeże powietrze przemieszcza się przez pomieszczenia wpadając do kuchni i łazienki. Wypychając wszystkie zapachy, zbędną wilgoć itp. Oczywiście nie wolno mu stawiać barier. Dlatego w normie wymagane są otwory w drzwiach łazienkowych ! (tak często zaklejane żeby np. dziecko nie podgladało co się dzieje w łazience...) To samo tyczy się wszystkich drzwi wewnątrz mieszkania.
Olbrzymim problemem jest zakładanie wentylatorka na kanały wentylacji grawitacyjnej (czyli kratki w łazience i kuchni). Jest to problem przede wszystkim dla sąsiadów którym będą tłoczone wszystkie zapachy z łazienki i kuchni. Dla nich rozwiązaniem jest zamontowanie wentylatorka o równej lub większej mocy i wybijanie powietrza wyżej kolejnym sąsiadom. Nie zazdroszcze tych wojen wentylacyjnych. Zresztą jest to zabronione nowymi przepisami. Tzn. łączenie wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną a nie wojny, niestety.
Jednak mimo obaw niektórych projektantów można zorganizować odpowiedni obieg powietrza w całym budynku wielokondygnacyjnym na podstawie wentylacji grawitacyjnej. Potrzebne są nawiewniki / brak przeszkód dla powietrza / kratki wywiewne / szczelne przewody / odpowiednie wyprowadzenie na dach i usytuowanie komina / ew. zakończenie turbowentem.
Proszę o więcej informacji na temat Pana bloku i mieszkania (jakie miasto?) postaramy się Panu pomóc (narazie wysyłając pracownika w celu obejrzenia mieszkania) zawsze możemy spróbować rozmawiać ze spółdzielnią :)
Pozdrowienia,
Rafał Finster
rf@aereco.com.pl
www.aereco.com.pl
Gość: Marek
2001-08-15 00:00
Re: Re: kratki w bloku - brak ciągu
Byc moze przyklad rozwiazania tego problemu da ci pomysl - przyklad z budownictwa w Madrycie :
1 o ile dobrze zrozumialem wydmuch pieca gazowego jest wspolny z kanalem wentylacyjnym ? - tutaj jest to rzecz niedopuszczalna - wentylatorki moga blokowac wylot gazow z pieca -powinien zadizlac clixon ustawiony na 65 C w piecach Junkers
2 - na dachu jest zamontowany wentylator zaciagajacy powietrze z szybu zalaczany termostatami z lazienek - reaguja na roznice temperatur 1 C - zalaczajac wyciag glowny tworzac w ten sposob depresje w szybie wentylacyjnym - reszta jest prosta
3 - mozliwosc zatkania szybu ? - dowcipnis lub zdechly ptak - bardzo czesto.
4 - wywietrzniki samoobrotowe napedzane wiatrem nie zadly egzaminu na wyciagach wielopietrowych - doskonale na kominach indywidualnych.
Jezeli nazewnictwo poszczegolnych elementow instalacji nie jest takie jakiego uzywa sie w Polsce musisz mi to darowac jest to na goraco tlumaczone z Hiszpañskiego na nasze.
Marek
Gość: Aśka
2002-02-25 00:00
Re: kratki w bloku - brak ciągu
Nie będę się powtarzać, ale ważne jest też nawiew do łazienki przez otwory w dolnej części drzwi oraz temperatura w mieszkaniu. Jak wspomniała rodzynka ciąg zależy od różnicy temperatur także tej w pomieszczeniu. Dzisiaj ludzie chcą jak najwięcej zaoszczędzić, a więc zakręcaja zawory termostatyczne i powodują obniżenie temperatury w pomieszczeniach poniżej obliczeniowej, która dla łazienki wynosi 25 C. Zatem im większa różnica temperatur tym wiekszy ciąg kominowy.
Gość: Sabina
2002-03-19 00:00
Re: kratki w bloku - brak ciągu
mam b. podobny problem w moim mieszkaniu. blok w którym mieszkam został także oddany niedawno do użytkowania.moje dotychczasowe interwencjie i zastrzeżenia nie dały zadnego skutku, dlatego zaczełam szperać po przepisach, normach itp.
dowiedziałam się, że
-W mieszkaniu powinien być zapewniony prawidłowo działający układ wentylacji (PN-83/B-03430/Az3 punkt 2.1.1. ). Prawidłowe wietrzenie pomieszczeń za pomocą przewodów wentylacji grawitacyjnej będzie możliwe jeżeli do pomieszczenia zapewni się dopływ dostatecznej ilości powietrza zewnętrznego.
-zainstalowanie kotła z czerpnią powietrza w mieszkaniu (jeżeli taki właśnie masz) jest niezgodne z Dz.U. z 1999r. Nr 15, poz.140 §148 pkt
-trzeba zwrócić uwagę na zastosowane okna w mieszkaniu, przez które nie zawsze wpływa odpowiednia ilość powietrza4.Okna powinny spełniać wymagania normy (PN-83/B-03430/Az3 punkt 2.1.5.). W związku z tym trzeba by się dowiedzieć, czy zastosowane okna spełniają tę normę i w jaki sposób producent tych okien uzyskuje wymagany współczynnik infiltracji.
mam nadzieję, że moje wskazówki się przydadzą. narazie
Gość: jan
2002-03-24 00:00
Re: kratki w bloku - brak ciągu
W moim mieszkaniu mam problem z wentylacją.
W zeszłym roku kupiłem nowe mieszkanie w spółdzielni.
Przy odbiorze mieszkania kiedy zgłaszało się ewentualne usterki
w mieszkaniu nie można było jeszcze stwierdzić czy wentylacja działa
poprawnie, ponieważ prowadziłem tam prace wykończeniowe, było
lato i po prostu nie zwracałem na to uwagi. Obecnie kiedy mieszkam
stwierdziłem, że praktycznie nie ma ciągu w górę w poszczególnych kratkach.
W mieszkaniu mam w kuchni kratkę nawiewową usytuowaną przy podłodze i
kratkę wywiewową oraz komin do którego podpięty jest piec gazowy
dwufunkcyjny. W ubikacji i łazience po jednej wywiewowej.
Otóż codziennie sprawdzam zwykłą zapalniczką ciąg w poszczególnych kratkach.
I tak nie pamiętam żeby w ubikacji i łazience był kiedykolwiek ciąg w górę.
W kuchni czasami się to zdarza ale rzadko.
Kratka nawiewowa w kuchni funkcjonuje poprawnie,
czasami aż za dobrze i trzeba ją przysłaniać. Dodatkowo w ubikacji
nawiewane powietrze śmierdzi - o uciążliwościach takiego stanu nie
będę się rozpisywał - od jakiegoś czasu po prostu kratki w ubikacji
i łazience są szczelnie zatkane.
Blok ma dach w kształcie trójkąta wysokie kominy - jednak nie znacznie ponad
wierzchołek dachu, na kominie standardowo zainstalowane są wywietrzniki.
bodajże w kształcie litery H lub inne. Podobny problem występuje w innych
mieszkaniach naszego bloku.
Co ciekawe (lub oczywiste) gdy jest wiatr nawiew powietrza przez kratki
wylotowe jest mocniejszy.
Proszę o poradę czy zainstalowanie obrotowych/grawitacyjnych wywietrzników
może coś pomóc, jakie ich typy/rodzaje są najskuteczniejsze.
Czy może to być spowodowane tym że podczas wiatru na wierzchołku dachu
jest wyższe ciśnienie i powoduje to wdmuchiwanie powietrza do wentylacji?
Obawiam się także o piec - JUNKERS NOVATHERM - wprawdzie ma czujnik
ciągu kominowego - ale czy przypadkiem nie może dojść do cofania spalin i
ewentualnego czadu ???
Proszę o poradę co może być przyczyną takiego stanu - czy źle zaprojektowana
instalacja, czy źle wykonana i kto w takim razie ponosi za to
odpowiedzialność
Projektant, wykonawca, spółdzielnia?
Póki co zgłosiliśmy sprawę do spółdzielni, ponoć kupili jeden wywietrznik
i mają go założyć na jednym z kominów - pytanie tylko kto za to zapłaci.
Będę wdzięczny za jakąkolwiek odpowiedź na mój list
Gość: jan
2002-03-24 00:00
Re: kratki w bloku - brak ciągu
W moim mieszkaniu mam problem z wentylacją.
W zeszłym roku kupiłem nowe mieszkanie w spółdzielni.
Przy odbiorze mieszkania kiedy zgłaszało się ewentualne usterki
w mieszkaniu nie można było jeszcze stwierdzić czy wentylacja działa
poprawnie, ponieważ prowadziłem tam prace wykończeniowe, było
lato i po prostu nie zwracałem na to uwagi. Obecnie kiedy mieszkam
stwierdziłem, że praktycznie nie ma ciągu w górę w poszczególnych kratkach.
W mieszkaniu mam w kuchni kratkę nawiewową usytuowaną przy podłodze i
kratkę wywiewową oraz komin do którego podpięty jest piec gazowy
dwufunkcyjny. W ubikacji i łazience po jednej wywiewowej.
Otóż codziennie sprawdzam zwykłą zapalniczką ciąg w poszczególnych kratkach.
I tak nie pamiętam żeby w ubikacji i łazience był kiedykolwiek ciąg w górę.
W kuchni czasami się to zdarza ale rzadko.
Kratka nawiewowa w kuchni funkcjonuje poprawnie,
czasami aż za dobrze i trzeba ją przysłaniać. Dodatkowo w ubikacji
nawiewane powietrze śmierdzi - o uciążliwościach takiego stanu nie
będę się rozpisywał - od jakiegoś czasu po prostu kratki w ubikacji
i łazience są szczelnie zatkane.
Blok ma dach w kształcie trójkąta wysokie kominy - jednak nie znacznie ponad
wierzchołek dachu, na kominie standardowo zainstalowane są wywietrzniki.
bodajże w kształcie litery H lub inne. Podobny problem występuje w innych
mieszkaniach naszego bloku.
Co ciekawe (lub oczywiste) gdy jest wiatr nawiew powietrza przez kratki
wylotowe jest mocniejszy.
Proszę o poradę czy zainstalowanie obrotowych/grawitacyjnych wywietrzników
może coś pomóc, jakie ich typy/rodzaje są najskuteczniejsze.
Czy może to być spowodowane tym że podczas wiatru na wierzchołku dachu
jest wyższe ciśnienie i powoduje to wdmuchiwanie powietrza do wentylacji?
Obawiam się także o piec - JUNKERS NOVATHERM - wprawdzie ma czujnik
ciągu kominowego - ale czy przypadkiem nie może dojść do cofania spalin i
ewentualnego czadu ???
Proszę o poradę co może być przyczyną takiego stanu - czy źle zaprojektowana
instalacja, czy źle wykonana i kto w takim razie ponosi za to
odpowiedzialność
Projektant, wykonawca, spółdzielnia?
Póki co zgłosiliśmy sprawę do spółdzielni, ponoć kupili jeden wywietrznik
i mają go założyć na jednym z kominów - pytanie tylko kto za to zapłaci.
Będę wdzięczny za jakąkolwiek odpowiedź na mój list
Gość: gej
2006-11-20 00:00
Re:kratki w bloku - brak ciągu
jesteś gejem
Gość: Marcin Gliwice
2007-03-27 00:00
Re:kratki w bloku - brak ciągu
Zastanawiam się jaka powinna byc prędkość max na kratce "kontaktowej" w drzwiach łazienkowych? Z punktu widzenia KC 0.18-0.25m/s, ale nie znalazłem tego nigdzie w przepisach, ani opracowaniach na ten temat.
Gość: MAciej Architekt
2007-11-28 00:00
Re:kratki w bloku - brak ciągu
wentylacja grawitacyjna działa nie tylko w oparciu o różnicę temperatury, ale też w oparciu o wilgotność powietrza - ponieważ w mieszkaniu wilgoci w powietrzu jest więcej niż na dworze, a powietrze wilgotne jest lżejsze od powietrza suchego. Prawdopodobnie kominy zostały wyprowadzone na różne wysokości - wystarczy metr różnicy, żeby jedna kratka wywiewna powodawała cofkę w innej kratce wywiewnej....
Gość: jacek
2008-09-02 00:00
Re:kratki w bloku - brak ciągu
mieszkam w starej kamienicy i administrator stwierdził że musze w łazięc gdzie mam junkers wykuć otwór na zewnącz o średnicy 150 mm łazięka posiada okno z nawiewem
Gość: Łot kominów
2008-09-04 00:00
Re:kratki w bloku - brak ciągu
To powiedz administratorowi żeby się w głowę puknął.Nie d=150mm tylko 200 cm2. I wcale nie w łazience tylko gdziekolwiek w twoim mieszkaniu. W łazience w drzwiach musisz mieć kratkę 200 cm2. Przepisy dopuszczają doprowadzenie powierza pośrednio przez pomieszczenia.
Jeżeli zostanie zamontowana nasada Turbowent na kominie wówczas kanał "najsłabszy zacznie nawiewać do środka np w kuchni. Jeżeli i tam założymy nasadę cofnie się spalinowym - nie ma bata. I jeszcze jedno. NAPRAWDĘ - doprowadźcie powietrze a 90% problemów zniknie. I pamiętajcie że nawiew działa po stronie nawietrznej. Przy zawietrznej problem może wrócić. Mam także mieszkanie z kotłem w łazience. I uwierzcie lub nie w klatce jest 8 mieszkań z kotłami. I wszyscy narzekają. Oprócz mnie. W każdym oknie mam nawietrzak. Wystarczy regulować odpowiednio i bez problemów. No i trzeba grzać pamiętając CIEPŁO JEST ULOTNE!!!. Moje rachunki w porównaniu z sąsiadami są o ok. 10-20 zł większe. Ale ja mam komfort a nie zamykam kocioł wychodząc do pracy.