Gość: Jacek
2005-06-13 00:00
kotły węglowe
Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć, jak to jest z tymi kotłami węglowymi.
Z tego co wiem, to muszą być one montowane w układach otwartych. Jednak ostatnio rozmawiałem z przedstawicielem handlowym, który zachwalał kocioł wyposazony w wężownicę. Mówił że może działać w układzie zamkniętym, bo w przypadku wzrostu tempeartury nastąpi wychłodzenie wodą wodociągową.
W sumie to logiczne, ale nie wiem czy naprawdę można ten kocioł tak podłaczyć.
Może ktoś się już spotkał z takim rozwiązaniem?
Gość: nn
2005-06-17 00:00
Re:kotły węglowe
Jest to popularne rozwiązanie za naszą zachodnią granicą. U nas póki co trzeba kotły montować w układach otwartych niezależnie od tego, czy mają dodatkowe zabezpieczenie czy nie.
Gość: ja
2005-06-20 00:00
Re:kotły węglowe
Jest tu mały problem. Polskie Normy tego nie dopuszczają, natomiast Niemieckie-owszem. Są firmy, które wykonują takie instalacje-ja wiem o firmie Cichewicz Kotły (chyba w Pułtusku) Nie wiem dlaczego akutat oni mogą korzystać z norm niemieckich??. Proponuję do nich zadzwonić albo obejrzeć ich stronkę www.
A byłoby bardzo miło, gdyby się Firma wypowiedziała na ten temat na forum, bo nigdzie nie znalazłam takiej informacji.
Pozdrawiam
Gość: Jacek
2005-06-21 00:00
Re:kotły węglowe
Dziękuję za odpowiedzi.
Swoją drogą to ciekawe, czyżby przedstawiciele nie byli dokształcani przez firmy w temacie obowiązujących przepisów?
Gość: MarCz
2005-06-22 00:00
Re:kotły węglowe
W POLSCE kotły węglowe należy projektować w układach otwartych!!! Póki co żaden UDT nie zatwierdzi innych rozwiązań. A jeżeli chodzi o kraje europy "zachodniej" to od lat są rozwiązania kotłów na paliwa stałe pracujące w uk. zamkniętym. Przykład: ostatnio byłem na szkoleniu-prezentacji firmy SCANBIO (oferują szweckie kotły retortowe na biomasę), które dzięki zastosowanym zabezpieczenia palnika pracuja w uk. zamknietych. Pozdrawiam
Gość: Puchatek
2005-06-22 00:00
Re:kotły węglowe
To się raczej nie szybko zmieni.
Ostatnio nawet czytałem "opinię" specjalisty doradzajacego przy tworzeniu nowego prawa, że zapis o tym ze kotły gazowe mozna montować w kuchniach i łazienkach jest nieporozumieniem. Niby dlatego że są źle instalowane.
A co dopiero "zamykanie" instalacji na paliwo stałe!
Jak tak bedziemy podchodzić do teamatu, to nigdy nie będziemy w Polsce montować nowoczesnych instalacji, bo zawsze bedzie istniało niebezpieczeństwo, że ktoś to źle zrobi.
Pozdrawiam z mieszanymi uczuciami.
Gość: Karol
2005-06-30 00:00
Re:kotły węglowe
Podobnie ma się rzecz z kominami z tworzyw sztucznych dla kotłów kodensacyjnych. U nas nie wolno, na zachodzie tak.
Gość: Puchatek
2005-07-01 00:00
Re:kotły węglowe
Z tymi kominami to dla mnie nowość. Z tego co wiem przy dopudszczeniu całego systemu, mozna montować systemowy komin z tworzywa. Dawno nie montowałem wiszacego Viessmanna, ale jakieś 2 lata temu w komplecie z Vitodensem 200 był komin koncentryk, gdzie wewnetrzna rura była z tworzywa. Było to PCV, ale odporne bodajze do 75 st. C, takze własciwosci miało duzo wyzsze niż rura kanalizacyjna montowana przez domorosłych "fachowców".
Skad masz taką informację że nie można montować systemów z tworzyw?
Teraz po wejsciu do UE materiał musi mieć znak CE i wystarczy ze ten znak bedzie nadany za granicą i to powinno wystarczyc.
Gość: ja
2005-07-01 00:00
Re:kotły węglowe
Rzeczywiście nie można instalować przewodów z tw. sztucznych. Mnie także zastanawiało dlaczego nie... Pośledziłam trochę dyskusji i polemik na ten temat m in. w Polskim Instalatorze i okazuje się, że to nie takie proste, łatwe i przyjemne. Nie ma jednoznacznego stanowiska co do tego, czy rzeczywiście jest to całkowicie bezpieczne. W sumie nie wiem co mam o tym sądzić. Poczekamy, zobaczymy...
Gość: fabick
2005-10-11 00:00
Re:kotły węglowe
Wyjściem jest tutaj użycie wymiennika i stworzenie jakby dwóch instalacji CO, czyli jednej z wymiennikiem i naczyniem wzbiorczym, ktore może wtedy zostać przy kotle (oczywiście wyżej od wymiennika i kotła :) a drugiej zamkniętej, w której źródłem energii cieplnej będzie wymiennik. Jest to jakiś sposób, ale wg. mnie jest to zbyt skomplikowane by w ten sposób omijać przepisy. :)
Gość: Adam
2007-02-05 00:00
Re:kotły węglowe
czy można taką instalację podłączyć do budynku parter z piętrem.
Gość: john
2008-09-30 00:00
Re:kotły węglowe
ja mam zamontowany kociol w ukladzie zamknietym owszem musza byc zamontowane zabezpieczenia ale i musi byc zamontowane naczynie przeponowe oczywiscie o otpowiedniej objetosci i narazie jest wszystko ok
Gość: Paweł
2008-11-12 00:00
Re:kotły węglowe
W Oświęcimiu otwarli GALERIE KOTŁÓW I SYSTEMÓW GRZEWCZYCH
MOŻNA TAM KUPIC KOCIOŁ KILKUNASTU PRODUCENTÓW ZA NAJLEPSZE CENY.jA DOSTAŁEM 15% TANIEJ NA KOCIOŁ BO ZAMAWIAŁEM TEŻ ZASOBNIK 200LITRÓW I GRZEJNIKI ALUMINIOWE SOLAR PO 26 ZŁ ZA ŻEBERKO A WSZĘDZIE MAJĄ NAJTANIEJ PO 27 ZŁ .
jAK KTOŚ SZUKA TO NA KOLBEGO KOŁO EUROMARU
Gość: Mateusz
2008-12-23 00:00
Re:kotły węglowe
Sprawa nie jest taka prosta. Instalacje z kotłem na paliwo stałe w układach zamkniętych są niezgodne z prawem a co za tym idzie na odpowiedzialność właściciela. Niej jest powiedziane, że musi się cokolwiek złego stać niemniej takie wykonanie instalacji najczęściej pozbawia użytkownika gwarancji - patrz instrukcja warunki gwarancji.
Gość: Aneta
2009-01-11 00:00
Re:kotły węglowe
ostatni coraz głośniej jest o tym że kopalnie przestaną produkowac ekogroszek
Nawet w telewizji o tym mówili .
Ciekawe co zrobią ci którzy zakupili kocioł z podajnikiem ślimakowym.