Gość: klusek
2009-05-18 00:00
klimatyzacja dużej serwerowni
Witam wszystkich,
z racji tego że obecnie piszę pracę dyplomową na temat klimatyzacji serwerowni o dużej gęstości mocy mam kilka pytań
1.Przyjąłem temperaturę 22-23 stopnie powracającą do i wligotność 45-50% optymalną. Przy obecnych urządzeniach słyszałem że spokojnie mogą w takiej pracować, więc nie przesadzałem z niską temperaturą.Takie były zalecenia w wielu opracowaniach, które znalazłem, ale żadna dokumentacja nie odwołuje się do żadnej normy PN, czy istnieje takowa,która podaje jakieś wytyczne itp?
2.W serwerowni znajdują się serwery typu BLADE, szafy krosownicze ,pamięci masowe, biblioteka nośników, rozdzielnie NN.Z racji tego że w jednej obudowie znajdują 3 sekcje x 6 kW to by wychodziło 18 kW na jedną szafę rackową BLADE...czy można założyć że będą pracowały one np w zydajnością 70% max (bo chyba urządzenia nigdy nie praqcuja na 100% wydajności).Nie mam szczegółowch danych, jak to przyjąć?
3.Ile maksymalnie mocy może wydzialać (standartowa)pamięc masowa? ile szafa krosownicza? czy da się to jakoś przewidzieć ,przeliczyć wagowo w stosunku to ilosci(mocy) pozostałego sprzętu w serwerowni?
4.Chcę oprzeć system na szafach chłodniczych freonowych, które będą podawały chłodne powietrze pod podłogę i wylot poprzez kratki. To do mocy 1500 W/m2, reszte oprę na systemie emersonowskim dla dużej gęstości cmocy.Czy stosować wentylację nawiewno wywiewną, z racji tego że będą często przebywali tam ludzie serwisujacy sprzet IT?
Czy na serwerowni jest ona wymagana.
Jeśli ktoś kiedyś spotkał się z podobnymi problemami to może jakaś podpowiedź :)
Nie proszę o odpowiedź na tacy,ale choć a o jakieś wskazówki, może gdzie czegoś poszukać.
pozdrawiam
Gość: KGB
2009-05-21 00:00
Re:klimatyzacja dużej serwerowni
Przyjmij temperaturę wywiewu na poziomie 20C, zastosuj w projekcie dwie szafy rotujące się co 7 dni.Jeśli masz dostęp do wody lodowej, to zastosuj jedną freonową, a drugą wodną.To tak z praktyki. Dając wentylację nawiewno-wywiewną weż pod uwagę, aby centrala była wyposarzona w chłodnicę wodną - o ile masz dostęp do wody lodowej i chrodnicę freonową z agregatem typu scroll, lub dwie chłodnice freonowe - jeden stopień chłodzenia na freonie to niestety głupota
Gość: Tollo
2009-05-21 00:00
Re:klimatyzacja dużej serwerowni
Ad1. Temperatura: z szafy klimatyzacji precyzujnej wychdzi powietrze majace około 12-15°C. Powraca do niej cieplesze o min. 10-12 deg. Można mówić o tem. pracy serwerów rzedu 22-25°C. Im niższa (np.20°C) tym lepiej dla serwerów, ale trudniej dla systemu chodzenia-zwiększa to strumien powietrza w obiegu. Na całe szczęście nie ma na to żadnej normy. To są zalecenia ośrodków IT (22-24°C, RH 50%)
Ad2.Nie podam konktetnie emisji ciepła; natomiast sugerowana emisja wg producentów to od 50% mocy przyłączeniowej dla serwerów i pamięci w szafach RACK 19" do 30proc dla elementów sieciowych.Ale....uwzgledniając zapasy sugestia 75proc mocy przyłączeniowej. Uwaga: dotyczy to efektywnej jawnej mocy chłodniczej powietrza.
Ad3. Serwerownia to nie miejsce stałego przebywania pracownika, choćby z uwagi na hałas. Centrala wentylacyjna? 60m3/h świeżago powietrza dla 2 pracowników nie zaburzy stabilnego klimatu, nawiew upustowy
Ad.x a może pomyśleć o free-coolingu, bo szkoda tej energii ? Polska to zimny kraj..
Gość: Maciej
2009-05-21 00:00
Re:klimatyzacja dużej serwerowni
czyli jak moc elektryczna serwerów ma 10kW to przyjąć moc szafy na poziomie 7,5kW???
Gość: Tollo
2009-05-21 00:00
Re:klimatyzacja dużej serwerowni
jak moc elektryczna serwerów ma 10kW to przyjąć moc szafy na poziomie 7,5kW??
A co to za "moc elektryczna 10kW" ? Zasilacza? Rezerwa mocy ? Srednia moc pobierana ? Czy emisja ciepła ? Zwykle mamy projektowne na przyszłość miejsce na serwery w szafach, nie wszystko jest zajęte i pracuje, stąd te 75proc. Ale...IT sugeruje zapas mocy x1.5. I mówimy o emisji ciepła, a nie o mocy schłodniczej szafy. Szafa musi obsłużyć też moc utajoną, pseudofirmy pomijają moc cieplną od silnika, Konkretny przykład z małego serwera HP "z obok": moc el. maks.1120W, moc el. min.373W, moc cieplna wydzielana 711 W
Gość: klusek
2009-05-22 00:00
Re:klimatyzacja dużej serwerowni
Dzięki za odzew,
KGB napisał:
..."jeden stopień chłodzenia na freonie to niestety głupota"
z czego to wynika,z konieczności ciągłej pracy jednej chłodnicy?
Do Tollo:
Jeśli sugerowana emisja dla serwerów i pamięci to od 50 % mocy przyłączeniowej,a z zapasem to powiedzmy 75% mocy przyłączeniowej to dobrze to rozumiem, np: mamy serwer HP kasetowy taki który może się składać z 4 części(sekcji) po max 6 kW mocy przyłączeniowej. Jeśli obecnie w szafie rackowej sa 3 sekcje to wychodzi 18 kW, wiec na chwile obecna mozna przyjac, ze to urzadzenie moze wydzielac 75% x 18kW ciepła?
Jesli beda przyszłościowo 4 sekcje (24 kW) to i tak informatycy będą z nich wyciskali 50% mocy? , no z zapasem do 75% mocy teoretycznie dostępnej?