Gość: Marcin Lasocki
2010-06-24 07:54
kanał wentylacyjny - kuchnia, łazienka
Witam,
mam prośbę o pomoc.
Muszę wykonać wentylację w łazience na poddaszu i w kuchni na parterze domku jednorodzinnego.
Kanały wentylacyjne są już zajęte i nie mogę dobudować kolejnych.

Rozwiązanie widzę takie:
z kuchni na parterze kanał od okapu w postaci rury spiro lub po prostu z PCV.
z łazienki na poddaszu to samo,
ale mam wątpliwości czy np kanał z poddasza nie będzie za krótki aby wytworzył się ciąg?

Czy w ogóle w ten sposób można wykonać kanały wentylacyjne?

Kolejne pytanie, czy tego typu nasady (jak w linku poniżej) na kanał wentylacyjny można zastosować w moim przypadku?
http://www.maxair.pl/index.php?symbol=p.htm&k=19&s=49&id=192 />
Proszę o radę, za 2 tygodnie będą robić u mnie pokrycie dachu i do tego czasu muszę zadecydować i kupić materiały.

Z góry dziękuję,
Marcin
Gość: Marcim Lasocki
2010-06-29 10:10
Re: kanał wentylacyjny - kuchnia, łazienka
Czy na prawdę nikt nie potrafi mi doradzić :-( ?
Gość: JohnyP
2010-06-29 12:31
Re: kanał wentylacyjny - kuchnia, łazienka
Jak człowiek jest chory, idzie do lekarza, jak ma problem w sądzie, idzie do prawnika, jak mu stuka pod maską, idzie do mechanika, a jak buduje dom to pyta o rady na forum....... Inwestycja za 200 czy 300tys a żal wydać 1000zł na projektanta........

Jeśli dobrze rozumiem chcesz wpiąć grawitację w kanał okapu kuchennego? Co będzie jak włączysz wentylator okapu? Czy przypadkiem zapaszek kotleta nie będzie ci dmuchał po łazienkach? Zastanów się co robisz. Gdzie się podział komin od wentylacji grawitacyjnej? Na pewno na projekcie domu był, dlaczego nie wepniesz się w niego?
Gość: Marcin Lasocki
2010-06-29 14:48
Re: kanał wentylacyjny - kuchnia, łazienka
Po pierwsze, nie oceniaj pochopnie - przypadki są różne - dla mnie w tym momencie 1000 zł to duży wydatek - inaczej nie prosiłbym o poradę na specjalistycznym forum.

Po drugie, czytaj uważnie - chcę zrobić dodatkowy kanał (np. z rury PCV lub spiro), który służyłby jedynie do wyciągania zapachów z kuchni i drugi podobny w łazience.

Więc ponawiam pytania:

Czy można zrobić coś takiego w ten sposób i zakończyć tzw kominkiem wentylacyjnym (nakładka na kominek wentylacyjny) wspomagającym ciąg?

Czy wykonując taki kanał w łazience na poddaszu nie będzie zbyt krótki do wytworzenia odpowiedniego ciągu?

Pozdrawiam
Gość: Tom
2010-06-29 16:16
Re: kanał wentylacyjny - kuchnia, łazienka
Nie zmienia to faktu, że chcesz otrzymać wiedze za darmo. Mnie jakoś lekarz nie chce dać takich rad za free. Bierze od mnie 70zł za 15 minutową wizyte. Chciałbym tyle zarabiać na godzine. Inżynier w PL to taka szmatka do podłogi. Niech chciesz wydać kasy na konsultacje bierz to na siebie i tyle w temacie. W polandi każdy jest specem od budowy domów i instalacji.
Gość: Marcin Lasocki
2010-06-30 07:51
Re: kanał wentylacyjny - kuchnia, łazienka
Człowieku, po to właśnie są fora, aby wymieniać się doświadczeniami i poradami. Nie pytam o to experta (za darmo) tylko takich jak ja, może bardziej doświadczonych bo już po budowie.

Proszę nie wypowiadaj się już pod moim tematem, bo widzę, że nie masz zamiaru pomóc i prawdopodobnie nigdy nie pomogłeś nikomu bezinteresownie.
(co za naród ... sami materialiści)
Gość: Maciej
2010-07-02 10:27
Re: kanał wentylacyjny - kuchnia, łazienka
Wejść sobie książkę telefoniczną i poszukaj pod " Zakład kominiarski " zrób sobie inwentaryzacje koszt ok 20 zł od przewodu,i ominiesz projektanta - kominiarz najpierw potem projektant.... w ogóle kto dał ci odbiór tego budynku?- Bo kominiarski zawód ja mam i na czyszczeniu kominów się znam -
Gość: Marcin Lasocki
2010-07-02 12:47
Re: kanał wentylacyjny - kuchnia, łazienka
Budynek jest dopiero w budowie.

Proszę tylko o krótka odpowiedź, czy wentylację grawitacyjną z kuchni (z okapu) oraz z łazienki (na poddaszu) można po prostu zrobić w postaci jakiejś rury wyprowadzonej ponad dach i zakończyć tzw. nasadą wentylacyjną ?

Marcin
Gość: Inka
2010-07-04 22:09
Re: kanał wentylacyjny - kuchnia, łazienka
Pytał pan grzecznie - odpowiedzi nie otrzymał. Ręce mi opadły jak przeczytałam odpowiedzi na pański post...
Ja również mam problem. Chcę zamontowac okap z wyciągiem, ale nie jestem pewna czy mogę. Mam cztery przewody kominowe: w jednym jest odprowadzenie spalin z kotła gazowego, w drugim kratka wentylacyjna z łazienki, w trzecim kratka wentylacyjna z kuchni i czwarty jest wolny. Kocioł gazowy jest w innym pomieszczeniu niż byłby okap. Zastanawiam sie czy mogę podłączyć okap do tego wolnego przewodu.
Gość: JohnyP
2010-07-05 21:33
Re: kanał wentylacyjny - kuchnia, łazienka
Proponuję się przenieść na forum murator.pl, tam jest pełno darmowych porad od innych ludzie nie z branży. To jest śmieszne co pan pisze, 1000zł przy 300 000 to 0,33% kosztu budowy domu i nadal żal wydać. Ja nie składam panu oferty czy coś, po prostu śmieszy mnie ta polska mentalność. Jestem projektantem z wykształcenia, z uprawnieniami itd, nie widzę sensu a wręcz konflikt interesu w podawaniu darmowych porad na forum. Tu nie chodzi o jakąś zawiść czy coś, ale ja prowadzę firmę i swój czas, wiedzę oraz czas poświęcony na zdobycie tej wiedzy cenię. W jaki sposób pan zarabia na życie?

I żeby nie było...... Pana problem to nie problem, proszę sobie dostawić osobny kanał, ale jeśli wepnie pan w niego wentylator z okapu a wyżej kratkę z łazienki to zapachy kotleta będą w łazience. No i oczywiście latem to działać nie będzie (w łazience), ale o tym chyba pan wie przy wentylacji grawitacyjnej.

Problem Pani to też nie problem. Jeżeli komin stoi wolny i nic w niego nie jest i nie będzie wpięte to można go przecież wykorzystać.
Gość: Marcin Lasocki
2010-07-12 10:09
Re: kanał wentylacyjny - kuchnia, łazienka
Przede wszystkim proszę czytać dokładnie.
Nie chcę wpinać okapu i kanału z łazienki razem, nie mogę też dostawić kolejnego komina.. ah, nie chce mi się pisać po raz trzeci o co mi chodzi - proszę jedynie o dokładne czytanie i dopiero o wypowiedź.
Gość: Rekuperatory24.pl
2010-07-21 23:34
Re: kanał wentylacyjny - kuchnia, łazienka
Jeżeli posiada Pani 4 przewody kominowe z których 1 jest wolny,to nic nie stoi na przeszkodzie aby podłaczyć go pod okap i sprawdzić jak funkcjonuje wentylacja.
Gość: gość
2011-04-07 18:19
Re: kanał wentylacyjny - kuchnia, łazienka
Szczerze mówiąc poziom "dyskusji"na tym forum jest żenujący... specjaliści są tu tylko chyba po to, żeby poczuć się lepiej od tych, którzy pytają o radę, dzięki wytykaniu im, że specjalistami nie są... Porażka.
Gość: zenek
2011-06-06 02:36
Re: kanał wentylacyjny - kuchnia, łazienka
tu są sami światowi fachowcy i za free nie pomogą nikomu, po co się wogóle udzielacie na forum? takie twory jak fora i grupy dyskusyjne powstały po to żeby się wymieniać wiedzą, zdobyć poradę itp, wypowiedzi typu "weź se fachowca" świadczą o waszym niskim poziomie merytorycznym, tacy z was pewno fachowcy ja i z nas w tej dziedzinie, boicie się cokolwiek powiedzieć żeby asza wiedza nie ubawiła reszty,
atmosfera forum - porażka, wy również
Gość: profil
2011-06-06 14:25
Re: kanał wentylacyjny - kuchnia, łazienka
TO jest forum jak się wydaje ludzi z branży którzy wymieniają się pomiędzy sobą wiedzą. Wg mnie nie jest to forum służace doradzaniu domorosłym budowniczym- takie forum faktycznie znajduje się na stronie muratora- tam można sobie pogdybać, wymienić doświadczenia z "prywatnego małego eksperymentowania". Nie rozumiem czemu się oburza ktoś jak za poradę prosimy o rzetelną zapłatę.

A Państwa problemy to nie są problemy- proszę właśnie skontaktować się z kominiarzem lub co chyba najlepsze poprosić swojego kierownika budowy (takowy w końcu w Państwa dzienniku budowy jest wpisany) o rozwiązanie tego problemu, chyba że kierownik też jest "tanio, tanio, ... " :)