Gość: MAT
2004-01-12 00:00
jak wyciszyć wentylator wyciągowy okapu?
Okap jest nad grilem i znajduje się w części konsumenckiej niedużej, 50 osobowej knajpy. Nie jest pożądane by hałasował ten okap zbytnio. Czy ktoś kiedyś słyszał o jakim sposobie wyciszenia wentylatora wyciągowego po stronie ssawnej? Bo oczywiście zwykły tłumik kanałowy nie wchodzi w grę. Był bym wdzięczny za jakieś pomysły...
Gość: Jacek
2004-01-13 00:00
Re: jak wyciszyć wentylator wyciągowy okapu?
Może się mylę, ale wydaje mi się że są dwie możliwości wyciszenia pracy tego układu. Pierwsza to zamontować regulator obrotów (o ile konstrukcja wentylatora na to pozwala). Jednak wiąże się to ze zmniejszeniem wydatku powietrza a co za tym idzie zmniejszeniem skuteczności usuwania powietrza. Druga to wymiana wentylatora na podobny, o takich samych parametrach pracy lecz mniejszej prędkości obrotowej. Wentylatory kręcące się na 900 obrotów są znacznie cichsze od tych pracujących na 1400 lub 2800 obr/min. Chyba że powodem głośnej pracy jest zbyt mała średnica kanału odprowadzjącego powietrze. Zbyt szybko płynące- generuje szumy. Wtedy trzeba oczywiście zwiększyć srednicę kanału.
Pozdrawiam.
Gość: norbert
2004-01-14 00:00
Re: Re: jak wyciszyć wentylator wyciągowy okapu?
kolega Jacek udzielił prawidłowej odpowiedzi w tym temacie
Gość: MAT
2004-01-14 00:00
Re: Re: Re: jak wyciszyć wentylator wyciągowy okapu?
Prawda że prawidłowa, ale mnie nie zadowala. Prawda - doradziłem dokupienie regulatora transformatorowego i chyba na tym się skończy. Myślałem, że ktoś może słyszał o jakiś tłumikach do okapów, ale widać takich nie ma...
Gość: szoł-men
2004-01-14 00:00
Re: Re: Re: Re: jak wyciszyć wentylator wyciągowy okapu?
hmm.... trochę za mało piszesz nt tego układu wentylacyjnego....
1. rozumiem, że jest grill, nad nim okap - a potem ? co w jakiej kolejności ? czy są filtry tłuszczu (powinny być) ? i czy są one zamontowane tuż za wlotem z okapu i przed wentylatorem ? czy wentylator jest zintegrowany z okapem ? czy jest to wentylator osiowy na kanale wentylacyjnym ? czy jest to wentylator dachowy ?
2. Stanowczo odradzam pomysł zakupu falownika ! Rozwiązanie drogie i nieużyteczne - to już lepiej wyłączyć wentylator będzie cicho. Powiecie, że sie czepiam i że to przemądrzalska rada .. NIE. Jeżeli wentylacja zostanie ograniczona w znaczny sposób to i tak nie będzie prawidłowo działać. I tu dochodzimy do pkt 3.
3. Kto robił projekt tej wentylacji ? i kiedy ? - jeśli projektant sie pomylił to niech się teraz gimnastykuje - bo jest ewidentnie źle. Kiedy - od kiedy instalacja źle (głośno) działa ? od zawsze (tylko że już nie można z nią wytrzymać ?) Zakładamy tu że wentylacja w sensie ilości powietrza jest dobrze dobrana bo nie skarżysz sie na smród i na zbyt duże prędkości powietrza (przeciąg) - działa dobrze tak ?
4. Najlepszą moją radą jest - zwrócić się do firmy wykonującej instalacje wentylacyjne z prośbą o wycenę modernizacji tej instalacji. Bo uczciwie mówiąc bez inwentaryzacji to i tak się nie obejdzie.
5. Ja nie widzę przeciwskazań montowania tłumików na instalacji z okapu. Ale żeby wiedzieć czy sie da i ile to będzie kosztowało (tzn - jak dużo trzeba zmieniać) to trzeba to zobaczyć.
Powodzenia. (A o jakim mieście/miejscowości mówimy ?).