Gość: kameleon
2008-04-15 00:00
instalacja splita
witam, mam problemik. przy próbie szczelności instalacji nabiłem układ ciśnieniem 30 bar. tu już zaczęły się schody - ciśnienie spadało. myślałem jest nieszczelność, ale ciśnienie spadało tylko do pewnej wartości, po ponownym nabiciu spadało znowu, ale już do wyższej wartości, po paru razach w zasadzie przestało spadać. odczekałem i uznałem układ za szczelny. teraz próżnia. spuszczam azot z układu - zszedł, ciśnienie 0, podłączam pompę, ciśnienie w między czasie podskoczyło, spuściłem, znowu 0, włączyłem pompę i chodzi... 15min, 30min, godzinę... i nic, nie ma próżni. myślę, co się dzieje, sprawdzam ciśnienie, a tam +1 bar. dlaczego tak wolno schodzi gaz z układu? mam swoją teorię, ale wolałbym aby nie była prawdziwa. czekam na propozycje
Gość: NIKt TAKI
2008-04-15 00:00
Re:instalacja splita
To co mi przychodzi tak na szybko do głowy to sprawdz czy zawory w skraplaczu są pozamykane - możliwe że one przepuszczają - i jak był azot(30bar) to "wchodził" do skraplacza a jak ciągłes próżnie to wyciagałeś freon ze skraplaca
Gość: kameleon
2008-04-16 00:00
Re:instalacja splita
to była jedna z opcji, ale zawory pozamykane... chyba, że nie trzymają... ale jednostka zew. stała w magazynie pół roku, a nakrętki na zaślepkach były bardzo lekko dokręcone, to może by przez ten czas freon się już ulotnił. jest to jednak jakaś opcja.
Gość: radekklimat
2008-04-16 00:00
Re:instalacja splita
jezeli w układzie był freon a ty dopusciłes azotu na te 30 bar to szczelnosc mozesz miec ale freon z oleju wolno paruje i byc moze to podnosi ci cisnienie do góry, musisz byc pewien ze układ jest wolny od jakiegokolwiek gazu
pozatym zawory musza byc otwarte a azot podawaj na strone ssaca bo na odwrot to zanim sie cisnienia wyrownaja to myslisz ze jest dziura i nadal dopuszczasz azot
Gość: kameleon
2008-04-19 00:00
Re:instalacja splita
gazu w układzie nie było - nowa instalacja, chyba, że coś przepuściły zawory. azot dopuszczałem po obu stronach, właśnie po to, żeby uniknąć oczekiwania na wyrównywanie ciśnień.
pozatym zawory musza byc otwarte
a tego to nie rozumiem. jakie zawory?
podzielę się teraz moimi przypuszczeniami. czy przyczyną mogą być załamane rury? nie ja prowadziłem instalację i nie wiem co tam siedzi... przy mocnym załamaniu gaz mógłby bardzo powoli przedostawać się do odciętej części układu i też powoli potem wychodzić podczas robienia próżni... co wy na to?
Gość: klimatair
2008-04-19 00:00
Re:instalacja splita
Na 100% nie trzymają zawory,poluzowały się podczas dokręcania śrubunków.Co do załamanych rur, to łatwo sprawdzisz,odkręć zawór cieczowy,zobacz na manometrach czy ciśnienie szybko rośnie.
Gość: kameleon
2008-04-19 00:00
Re:instalacja splita
a jeśli nie rośnie szybko to co? załamane?
Gość: Technik
2008-04-22 00:00
Re:instalacja splita
Nie ma co dywagować, odciągnij freon z układu, (skraplacza), odkręć zawory, pociągnij próżnię z 1godz. tak by freon oddzielił się od oleju, załaduj azot na całą instalacje i patrz co się dzieje, jak nie znajdziesz na śrubunkach to szukaj na instalacji.
myśle że czas takiego testu to ok 6 godzin.
a przy okazji jaki freon, bo jak 410 to prawie nie możliwe że zawory puszczają.
Gość: kameleon
2008-04-22 00:00
Re:instalacja splita
no właśnie R410...
wszystko pięknie i ładnie, tylko problem największy polega na tym , że i czynnik kosztuje (8 kW, to i R410 prawie 3 kg) i czas też, a dojazd w tym wypadku to dla mnie prawie 150km w dwie strony... a usługa jest w zasadzie po znajomości (taka transakcja wiązana...) i tak już byłem tam 2 razy (raz montaż, drugi raz próba uruchomienia)
szukaj na instalacji... a czego? instalacja jest nad sufitem z płyt k-g. budynek świeżo oddany do użytku, nie do ruszenia, a jeżeli już, to muszę mieć pewność. jedyne dojście oczywiście do śrubunków przy jednostce wew. ale tam wszystko OK.
POMOCY!
Gość: kameleon
2008-05-05 00:00
Re:instalacja splita
no i się wyjaśniło - podczas wizyty po ok. tygodniu ciśnienie w układzie doszło do 15 bar przy "zamkniętych" zaworach. oczywiście po otwarciu już nic się nie zmieniło, chociaż zaworki były mocno dokręcone. jednak gdzieś puszczały... split ACSON, czynnik R410A - tak ku przestrodze dla potomnych ;)