Gość: Agata
2009-03-04 00:00
instalacja gazowa w kuchni
mam pytanie -co z wentylacją kuchni bez okna z kuchenką gazową w mieszkaniu np. dwupokojowym oraz kotłem gazowym dwufunkcyjnym w łazience częściowo połączoną z kuchnią ( nie pełna ściana)? zgodnie z przepisami w mieszkaniu jednopkojowym dopuszcza sie pomieszcenie kuchenne bez okna z wentylacjąmechaniczna wywiena dla kuchni gazowej oraz w mieszkaniu wielopokojowym kuchnia może stanowić część pokoju przeznaczonego na pobyt dzienny z trzonem kuchennym oraz dodatkową kratką wentylacyjną
Gość: Deerhunter
2009-03-05 00:00
Re:instalacja gazowa w kuchni
Sprecyzuj pytanie, proszę.
Gość: Deerhunter
2009-03-05 00:00
Re:instalacja gazowa w kuchni
Jeśli mieszkanie jest dwupokojowe, "ślepa" łazienka z kotłem gazowym połączona ze "ślepą" kuchnią z kuchenką gazową (jakiś horror - kibel w kuchni)to nie wolno ci zrobić wentylacji mechanicznej ani w kuchni ani w łazience.
Gość: Maciej
2009-03-05 00:00
Re:instalacja gazowa w kuchni
Na podstawie jakich przepisów to stwierdziłeś?
Gość: Deerhunter
2009-03-05 00:00
Re:instalacja gazowa w kuchni
Rozp. MI w sprawie WT jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
§ 141. Zabrania się stosowania:
(...)
3) indywidualnych wentylatorów wyciągowych w pomieszczeniach, w których znajdują się wloty do przewodów spalinowych.
§ 176. 1. Pomieszczenia przeznaczone do instalowania kotłów na paliwa gazowe powinny odpowiadać (...) wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwa gazowe o gęstości względnej mniejszej niż 1.
Skoro łazienka, w której znajduje się podgrzewacz jest połączona z kuchnią - ściana jest niepełna,zarówno łazienka, jak i kuchnia nie mają okien, to moim zdaniem stosowanie wentylacji mechanicznej wywiewnej jest zwyczajnie niebezpieczne
Gość: Maciej
2009-03-07 00:00
Re:instalacja gazowa w kuchni
§ 93. 1. Pomieszczenie mieszkalne i kuchenne powinno mieć bezpośrednie oświetlenie światłem dziennym.
2. W mieszkaniu jednopokojowym dopuszcza się pomieszczenie kuchenne bez okien lub wnękę kuchenną połączoną z przedpokojem, pod warunkiem zastosowania co najmniej wentylacji:
1) grawitacyjnej - w przypadku kuchni elektrycznej,
2) mechanicznej wywiewnej - w przypadku kuchni gazowej.
3. W mieszkaniu wielopokojowym kuchnia może stanowić część pokoju przeznaczonego na pobyt dzienny, pod warunkiem zastosowania w tym pomieszczeniu wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej z podłączeniem do niej okapu wywiewnego nad trzonem kuchennym, a także z zapewnieniem odprowadzenia powietrza z pomieszczenia dodatkowym otworem wywiewnym, usytuowanym nie więcej niż 0,15 m poniżej płaszczyzny sufitu.
na podstawie powyzszego stwierdzam:
1) w kuchni z kuchenką gazową musi byc wentylacja mechaniczna (minimum wywiewna)
2) co do kotła - 1 warunek - musi miec zamkniętą komore spalania
Gość: Deerhunter
2009-03-08 00:00
Re:instalacja gazowa w kuchni
Macieju, Agata pytała o mieszkanie dwupokojowe (według WT - wielopokojowe). Pisze o kuchni połączonej z łazienką (a nie stanowiącej część pokoju przeznaczonego na pobyt dzienny). Zgodnie z moim pierwszym wpisem, nie wydaje mi się możliwe istnienie takiego rozwiązania funkcjonalnego układu mieszkania. Dodatkowo, cytowany przesz Ciebie par.93 zabrania wykonywania kuchni bez okien. Według mnie, w opisanym przypadku nie można zastosować wentylacji mechanicznej. W zupełności zgadzam się, że kocioł nie tylko musi mieć komorę zamkniętą ale pobór powietrza spoza pomieszczenia kuchni - kibla.
Nasze rozwiązania, Macieju są intuicyjne i dobrze, bo na tym polega wiedza techniczna każdego z nas, żeby z niej korzystał. Przepisy techniczno - budowlane to nie książka kucharska, w której opisane są wszystkie procedury i wszystkie możliwe przypadki. Pozdrawiam.
Gość: Maciej
2009-03-08 00:00
Re:instalacja gazowa w kuchni
faktycznie nie zwróciłem uwagi ze chodzi o dwupokojowe.
Zgodnie z warunkami nie jestesmy w stanie stwierdzic prawidłowego rozwiązania bo kuchnia połączona z łazienką to raczej juz nie te czasy.
Ale upieram sie ze jezeli kanały wenylacyjne nie są zbiorcze , kocioł ma zamknieta komore spalania - wentylacja wywiewna moze byc zastosowana.
Gość: Deerhunter
2009-03-08 00:00
Re:instalacja gazowa w kuchni
No i słusznie. Obowiązek stosowania przepisów nie zwalnia od obowiązku myślenia. :)