Gość: korol
2007-08-24 00:00
gaz czy olej?
Mam dlemat. W domku mam zainstalowany kocioł grzewczy SBS Combi Turboblock na olej opałowy. Obecnie dociągnięto w moje okolice gaz. Nie wiem, czy decydować się na przyłącze, a jeżeli tak to czy zmienić tylko palnik (obecnie na olej Gersch) czy lepiej cały kocioł. Obecny ma 11 lat ale jest w doskonałym stanie corocznie czyszczony i serwisowany. W czasie eksploatacji tylko raz wymieniana była dysza.
Gość: D
2007-08-25 00:00
Re:gaz czy olej?
skoro przez 11 lat była tylko raz wymieniana dysza to ma pan słabego serwisanta. Wymiana dyszy co najmniej raz w roku oraz oczywiście analiza spalin. Odnośnie gazu to opalanie nim jest tańsze. Proponował bym jednak zakup nowego kotła gazowego niż zmianę samego palnika. Przy standardowym domu (ok. 120-180 m.kw.)koszt zakupu nowego dobrego kotła to ok. 5000 zł . Za dobry palnik trzeba zapłacić ok.2000-3000 zł. Pozostaje tylko kwestia czy ma pan miejsce w kotłowni na kocioł no i oczywiście czy jest jakiś wolny kanał kominowy.
Gość: Bożena
2007-09-11 00:00
Re:gaz czy olej?
Witam, mam identyczny kocioł zamontowany w domku(od 11 lat), również na olej opałowy;4 lata temu zakupiłam turbokominek z płaszczem wodnym, który ogrzewa w sezonie dom i wodę. Tylko w trakcie zakupu byl to spory wydatek bo obecnie są same plusy tego rozwiązania, w sezonie grzewczym czyli od ok. poł.pazdziernika do kwietnia jest to koszt ok.12oo zl.(drewno plus olej)a powietrze w domu jest zupełnie inne (dodam, że powierzchnia do ogrzania to ok.350mkw.)no i oczywiście przyjemność wizualna-płonący ogień w kominku.Nie ma chyba dziś osoby madrej, która potrafiłaby odpowiedzieć jednoznacznie na Pana pytanie a skądinąd wiadomo, że rosnąca cena ropy to również w perspektywie wzrost ceny gazu.pozdrawiam Bożena