Gość: aleks
2010-05-12 11:49
dobór wentylatora
Witam, czy przy doborze wentylatora dla układu wywiewnego np to sumujemy opory po stronie instalacji czyli to co went "zasysa" z oporami na kanale wyrzutowym czyli to co wypycha czy bierzemy tylko straty na ssaniu? analogicznie przy nawiewie - nawiew plus układ czerpny czy tylko nawiew?
Gość: gość
2010-05-13 10:06
Re: dobór wentylatora
Ani jedno, ani drugie (nie dokładnie). Do doboru wentylatora bierze się opory zarówno po jednej jak i po drugiej stronie wentylatora. Nie są to jednak sumy na wszystkich kształtkach tylko na odgałęzieniu o największym oporze. Odgałęzienie o mniejszym oporze musisz przydławić przepustnicami. Strasznie to uprościłem ale w skrócie tak to wygląda. Zakładam, że wiesz na której części sumujemy opory dynamiczne a kiedy statyczne.

pozdrawiam
www.instalacjesanitarne.com

Gość: Aleks
2010-05-14 09:09
Re: dobór wentylatora
To wiem ze najbardziej niekorzystną trasę rozpatrujemy ale nie wiem o co chodzi z tymi statycznymi i dynamicznymi jeżeli mógłbyś przybliżyć
Gość: Woj
2010-05-14 12:53
Re: dobór wentylatora
Aleks, leniuszek z Ciebie wielki, idz do bilioteki i poszukaj ksiazki na ten temat a wówczas troche wiedzy zdobędziesz i to podstawowej jeśli chesz pracować w tym zawodzie. Skaldnikami ciśnienia całowitego jest ciśnienie dynamiczne i statyczne. Do wyrównywania ciśnienia na trojnikach po stronie ssawnej wentylatora wykorzystuje sie ćiśnienie statyczne a po stronie nawiewnej ciśnienie całkowite. Zapoznaj się z rozkładem ciśnienia na wykresie w instalacji a wówczas zrozumiesz podstawy podstaw. Na jakie ciśnienie powino sie dobierać wentylator - to zadanie domowe dla Ciebie, rusz tyłek i mózgownice. pozdr
Gość: gosc
2010-05-14 18:37
Re: dobór wentylatora
Widze, ze problem macie wiadomo ze to się przystrzela często spręz na oko zresztą programy liczą spadek ciśnienia i tyle na cholere ciśnienie statyczne, dynamiczne czy całkowite liczysz opory miejscowe i liniowe nawiew plus czerpnia lub wywiew plus wyrzutnia i masz, a przepustnicę to i tak na odgałęzieniach wstawiasz automatycznie tam gdzie czujesz ze można będzie coś przydławić. Czasem to sie spręż podaje jak instalacji jeszcze nie ma. Ludzie czy wy projektujecie czy prace naukowe piszczecie na studiach sie nie naliczyliście głupot że ciśnień sie Wam teraz zachcioła. Na papierosy nie zarobicie jak głupotami się będziecie zajmować. pozdr filozofów:)
Gość: gość
2010-05-17 15:43
Re: dobór wentylatora
Oczywiście że nie liczy się tego ręcznie tylko program to robi za ciebie, ale jak człowiek pyta to mu się wyjaśnia co nieco.

pozdrawiam
www.instalacjesanitarne.com