Gość: rOr
2010-02-22 19:15
dobór nawiewników a zbyt duze ilosci powietrza nawiewanego w stosunku do powierzchni pomieszczenia.
Pomieszczenie o wymiarach 16 m x 12 m. Strumień powietrza nawiewanego wynosi ok 14 000 . Dopuszczalna emisja halasu w pomieszczeniu wynosi 35 dB.
No i jest problem ponieważ muszę zachowac minimalne odleglosci miedzy nawiewnikami a im wiekszy strumien powietrza nawiewanego z nawiewnika tym wiekszy rozstaw nawiewnikow w skutek czego brakuje mi miejsca na umieszczenie odpowiedniej ilosci nawiewników . Mialby ktos pomysl na rozwiazanie tego problemu? Mogę przesłac rzut jesli ktos bylby tak mily i zainteresowal sie tematem. Kombinuje na wszystkie strony i nic... zero efektu ;/

Kombinuje z nawiewem po bokach a wywiewem w osi pomieszczenia. Dodam ze jest to aula.
Gość: voycieszek
2010-02-24 09:27
Re: dobór nawiewników
Może za dużo powietrza? Skąd ta ilość wynikła? Ostatnio miałem ok 30 tys m3/h i załatwiałem to nawiewnikami podłogowymi, które podziurawiły całą podłogę, ale spokojnie się wyrobiłem, bo aula była duża. Przy takich dużych ilościach dobrze nawiewać właśnie do strefy przebywania wyporowo, bo wentylacja mieszająca nie daje rady.
Gość: rOr
2010-02-24 21:09
Re: dobór nawiewników a ....
calkowite zyski ciepla wynosza 30 kW. W obiekcie ma byc klimatyzacja wiec wykorzystalem wzor zyski ciepla (jawne i utajone) / gestosc powietrza * (roznica entalpii powietrza nawiewanego i wywiewanego)
Gość: 123
2010-02-27 13:30
Re: dobór nawiewników a zbyt duze ilosciom
zdecyduje sie na te nawiewniki w stopniach. powiedz mi tylko na jakiej zasadzie rozprowadza sie przewody pod stopniami?
Czy to poprostu wpuszcza się powietrze w przestrzen podpodłogową ?
Gość: Patusx
2010-03-02 12:11
Re: dobór nawiewników
mozesz rozprowadzic tto plaskimi kanałami
Gość: voycieszek
2010-03-03 11:31
Re: dobór nawiewników a zbyt duze ilosci powietrza nawiewanego w stosunku do powierzchni
To zyski umiarkowane dość. Pewnie sporo od oświetlenia. Niestety tymi podłogowymi można nawiać powietrze ok 2-3 K zimniejsze od tego w pomieszczeniu. Ale można podzielić - część nawiewać bezpośrednio do strefy, część z innego miejsca - ściany, albo sufitu dyszami dalekiego zasięgu. One mają niezłą indukcję, można dać sporą różnicę temperatur i powinno wystarczyć. Tylko wtedy trzeba albo dwa oddzielne systemy, albo chłodnice strefowe. Myślę, że dałoby radę.
Gość: voycieszek
2010-03-03 11:33
Re: dobór nawiewników a zbyt duze ilosci powietrza nawiewanego w stosunku do powierzchni
Można z przestrzeni pod siedzeniami zrobić puszkę, ale musi być szczelna i nie może tam być niczego, co by emitowało zanieczyszczeń ;)
Gość: gnom
2010-03-07 11:33
dobór nawiewników
Producenci produkują nawiewniki o różnych charakterystykach. Zatrudniają doradców technicznych. Zadzwoń do kilku , przedstaw problem , poproś o propozycje rozwiązania problemu, poproś o wykresy, tabele itp., sprawdź czy przedstawiciele poprawnie odczytują wykresy i na pewno znajdziesz rozwiązanie. (Trox, Gryfit, Smay, Halton, IMP , w internecie znajdziesz całą masę.

Jeśli nawiewasz od dołu to na pewno nie możesz nawiewać +17C ale z drugiej strony nie interesują cię zyski ciepła inne niż od ludzi.