Gość: Betinka
2010-09-09 08:16
dobór kratki transferowej na 1 m/s??
cześć koledzy,

Proszę was o pomoc w następującej sprawie. Na jakie prędkości dobiera się kratki transferowe - np kratka między przedsionkiem WC i WC (nawiew do przedsionka WC z umywalkami i wywiew z kabin WC).
Z tego co wiem ogólnie kratki wywiewne dobieramy na ok 2m/s w przekroju netto.
Obiło mi sie o uszy że kratki transferowe dobiera się na 1 m/s netto!!??
Nie chciało mi sie w to wierzyć ale sprawdziłam w programie doborowym Haltona i wychodzi że kratka transferowa ma duuuuuużo większe starty ciśnienia niż kratka nawiewna/wywiewna przy tym samym przepływie.

Czy ktoś z wykonawstwa może to potwierdzić.
Czy ktoś może powiedzieć jak mierzy się labolatoryjnie spadek ciśnienia na takiej kratce?

Moje pytanie zrodziło się bo leży przede mną projekt w którym wiele jest takich sytuacji:
mamy pomieszczenie z którego wywiewamy 120m3/h powietrza przez zawór przeciwpożarowy a nawiew/napływ powietrza realizowany jest przez zawór o takiej samej średnicy poprzez transfer z pomieszczenia sąsiedniego (korytarza). I tutaj jestem już pewna że jest błąd projektowy bo zawór ppoż transferowy powinien być na pewno większej średnicy niż zawór podłączony do kanału. Ale o ile większy?
Gość: Balandir
2010-09-09 08:29
Re: dobór kratki transferowej na 1 m/s??
Kratka transferowa z jednej strony stanowi nawiewnik z drugiej wywiewnik.
A zatem na wywiewie możemy przyjąć 2m/s ale na nawiewie warto aby było to ok. 1m/s - czyli dobieramy całość na ~1m/s
Gość: Betinka
2010-09-09 08:47
Re: dobór kratki transferowej na 1 m/s??
a dlaczego na nawiewie 1 m/s?
Gość: Balandir
2010-09-09 12:38
Re: dobór kratki transferowej na 1 m/s??
Może być i 4m/s - generalnie widmo strumienia wywiewanego jest mniejsze niż nawiewanego. Dlatego strumień powietrza nawiewanego ma znaczny zasięg - i wg niego powinniśmy dobierać nawiewniki tak aby w strefie gdzie przebywają ludzie nie przekraczać np. 0,2-0,5m/s. Zazwyczaj ok 1m/s jest OK. Inna kwestia to opory kratki transferowej. Jeżeli wytworzymy zbyt duże podciśnienie w pomieszczeniu ktoś może mieć problemy z otwarciem/zamknięciem drzwi, powietrze będzie dostawać się innymi drogami.
Gość: Betinka
2010-09-09 12:48
Re: dobór kratki transferowej na 1 m/s??
[quote:Balandir ] Inna kwestia to opory kratki transferowej. Jeżeli wytworzymy zbyt duże podciśnienie w pomieszczeniu ktoś może mieć problemy z otwarciem/zamknięciem drzwi, powietrze będzie dostawać się innymi drogami.

Mi sie właśnie rozchodzi głównie o te opory. Otwarcie drzwi to nie problem przecież bo pomieszczenia są zbilansowane - schemat pokazuje dokładnie o co mi chodzi.

http://i52.tinypic.com/6rmr9g.jpg />


Gość: Balandir
2010-09-09 15:51
Re: dobór kratki transferowej na 1 m/s??
Mimo że pomieszczenia są zbilansowane to opory tak czy inaczej są ponieważ mamy różnicę ciśnień pomiędzy pomieszczeniami - a ciśnienie działające na powierzchnię (drzwi) to już siła.
Myślę że nie ma co wchodzić w temat - projektant powinien ując opory wywiewnika i kratki transferowej i odpowiada za efekt.
A co do zaworów o takiej samej średnicy to przecież możemy transferowy otworzyć na 100% i mamy inne opory niż na zaworze używanym jako wywiewnik :).


Gość: Betinka
2010-09-09 16:18
Re: dobór kratki transferowej na 1 m/s??
Jeśli damy kratę transferową na prędkość netto ok 1m/s to straty na kratce są ok 10-15 Pa więc ja rozumuje w ten sposób że po obu stronach kratki/drzwi mamy różnice ciśnienia max 15 Pa - przy takiej różnicy ciśnień nie ma problemu z otwarciem drzwi.

Jeśli damy kratę transferową na prędkość netto ok 3m/s to wg programu Haltona na kratce transferowej będziemy mieli ok 45 Pa - tutaj sie już mogą pojawić problemy z otworzeniem drzwi przez kobiety i dzieci (nie uwzględniam innych przecieków).

To jest tutaj ktoś z wykonawstwa, kto się spotkał z takimi perełkami na budowie?
Mi ciągle jest trudno sobie wyobrazić że kratka podłączona do kanału ma mniejsze straty ciśnienia niż taka sama kratka działająca jako transferowa( z takim samym przepływem)
Może mi to ktoś wytłumaczyć? czy może powinnam przenieść temat do działu "dla studentów" ? ;-)
Gość: Tom
2010-09-09 16:58
Re: dobór kratki transferowej na 1 m/s??
Czy aby napewno jest to ten sam typ "nawiewnika" stosowany jako kratka transferowa, hasło: ciśnienie statyczne i ciśnienie całkowite. Eeee......szkoda gadać....
Gość: Balandir
2010-09-10 07:11
Re: dobór kratki transferowej na 1 m/s??
"Mi ciągle jest trudno sobie wyobrazić że kratka podłączona do kanału ma mniejsze straty ciśnienia niż taka sama kratka działająca jako transferowa( z takim samym przepływem)"

Kratka wyciągowa pokonuje opory wyciągu a transferowa działa jak wyciągowa i nawiewna do kupy wzięte. Z tego wynikają większe opory.
OK?
Gość: Betinka
2010-09-10 07:48
Re: dobór kratki transferowej na 1 m/s??
Pan mondraliński TOM może wytłumaczy co tu ma do rzeczy ciśnienie całkowite i statyczne. A jeśli nie umie/nie chce tłumaczyć to niech się nie wypowiada na forum. Jak widzisz bardzo łopatologicznie tłumaczę swoje pytanie, umieszczam rysunki - zależy mi na konstruktywnej odpowiedzi, a nie na protekcjonalnym burknięciu.

Balandir to co piszesz wydaje się OK, ale jeśli się nad tym zastanowić to wychodzi na to że jeśli mamy sytuację jak na górnym rysunku (niepodłączony wywiewnik) to zakładając idealnie szczelne pomieszczenie wentylator wyciągowy będzie musiał mieć ok. dwa razy większy spręż niż jak byśmy wywiewnik podłączyli do wentylatora (tak jak na rysunku dolnym).

http://i54.tinypic.com/6ymyvk.jpg /> [IMG] http://i54.tinypic.com/6ymyvk.jpg[/IMG] />
Gość: Balandir
2010-09-10 11:14
Re: dobór kratki transferowej na 1 m/s??
Generalnie w przybliżeniu tak (opory na wywiewniku, opory nawiewnika, opory wlotu do kanału) - ale to tylko teoria

Z praktyki dobieram transfer na około 1m/s co z reguły odpowiada ~10Pa i nie uwzględniam tego w doborze wentylatora.
Trzeba też pamiętać o tym że drzwi powinny być wyposażone w otwór 220cm2 etc. tak więc opór jest pomijalny.
Gość: Tom
2010-09-10 17:43
Re: dobór kratki transferowej na 1 m/s??
Wiec zastanówcie sie dlaczego Halton podaje w karcie doboru kratki transferowej opory ciśnienia statycznego i całkowite.
Opór takiej kratki jak najbardzie należy dodać do wymaganego sprężu wentylatora. Co jest siła motoryczną przepływu? Zajrzycie do ksiązki z mechaniki płynów i pare spraw sie Wam wyjaśni a nie obrażać sie.
Gość: Betinka
2010-09-11 13:52
Re: dobór kratki transferowej na 1 m/s??
Tom jeśli nie chcesz łopatologicznie wytłumaczyć to OK - rozumiem. Ale napisz chociaż do jakiej książki muszę zajrzeć i na którą stronę. Mogę Cię o to prosić?