Gość: qwerty
2010-06-04 11:00
dobór agregatów wody lodowej
Proszę o informację nt doboru agregatów wody lodowej?

Jak się za to zabrać?
Gość: foch
2010-06-04 16:01
Re: dobór agregatów wody lodowej
najpierw zrobić studia na mechanicznym lub inż. środowiska, potem 3 lata na budowie i śmiało możesz dobierać agregaty wody lodowej......
Gość: karol
2010-06-04 21:22
Re: dobór agregatów wody lodowej
to forum schodzi na psy zadajesz proste pytanie a taki debil zamiast posarac sie odpowiedziec madrzy sie jaki to jst fajny kolego pewnie klepiesz kanały przez 10 godzin za marna kase i sie teraz produkujesz daj sobie spokój nie chcesz sie wypowiadac to nie zagladaj tu
Gość: foch
2010-06-06 09:33
Re: dobór agregatów wody lodowej
karol masz racje- to forum schodzi na psy. Obrażasz ludzi których nawet nie znasz. Zarzucasz mi że nie odpowiadam na posty- ty również tego nie robisz. Jezeli kolega nie potrafi dobrać agregatu wody lodowej to niech lepiej nie zajmuje się instalacjami- wszystkim wyjdzie to na dobre.
Gość: yo
2010-06-06 10:31
Re: dobór agregatów wody lodowej
qwerty widać ze od kolegów się nie dowiesz.

Nie jestem specjalistą nie mam jeszcze zbyt dużego doswiadczenia ale postaram ci się pomóc.

Agregaty wody lodowej służa do przygotowania czynnika chłodniczego zasilajacego klimkonwektory lub/i chłodnice w centralach wentylacycjnych. Najczęściej ma parametry 7/12 C. Alew może też byc 10/15 Chodzi o to ze na poworcie Delta T wynosi 5. żey dobrac agreagr musisz miec sprecyzowane do czego on bedzie przygotowywał wodę lodową.

Powiedzmy, że masz juz bilans zysków i strat ciepła w pomieszczeniach i wiesz jakiej mocy są klimakonwektory do tego masz moc chłodnicy, powiedzmy ze bedzie to 400 kW. Teraz trzeba wkatalogu znalezc odpowiedni agregat. Niesety to nie takie proste do konca agreghaty moga byc chłodzone woda powierzem moga miec opcje free coolingu wiec sie to troszke komplikuje. Tu też prosze specjalistów o rozwiniecie tematu

A tak wogóle jakie agregety polecacie?
Climaveneta czy clivet? a może clint lub lennox
Gość: reyo
2010-06-06 20:03
Re: dobór agregatów wody lodowej
yo, to żeś podpowiedział......
Gość: rereyo
2010-06-06 22:43
Re: dobór agregatów wody lodowej
reyo chętnie poczytam twoje wywody ale skoro nic nie pisesz pewnie sam nie wiesz pseudo fachowcu
Gość: były przedstawiciel ...
2010-06-08 00:17
Re: dobór agregatów wody lodowej
potrzebujesz znać zapotrzebowanie chłodu dla instalacji, parametry czynnika - temperatura zasilania i powrotu, typ czynnika - woda lub układ z glikolem, temp. powietrza zewnętrznego (dla chillera chłodzonego powietrzem)
-a może być też chiller chłodzony wodą, lub chiller absorpcyjny zasilany gazem, wodą ciepłą, parą pod różnym ciśnieniem .....
Gość: Kultura...
2010-06-08 21:43
Re: dobór agregatów wody lodowej
Agregaty wody lodowej tzw.chillery mogą być też użyte do celów przemysłowych np.chłodzenie wtryskarki,wytłaczarki,w galwanizerniach itp. Nie tylko do klimakonwektorów czy też central.
Odnośnie typów:
1. do montażu zewnętrznego (na dachu budynku lub na poziomie "0"
2. do montażu wewnętrznego (montowane na hali produkcyjnej lub w pomieszczeniach technicznych)
Typ chłodzenia:
- ze skraplaczem chłodzonym wodą
- ze skraplaczem chłodzonym powietrzem
Do doboru skraplacza potrzebna jest temp. wejścia i wyjścia cieczy z urządzenia. 12/7^C to faktycznie temp. używane głównie przy doborze agregatu w klimatyzacji. Katalogowo najczęściej producenci podają wydajność agregatów przy takich paramtrach temp.; zaś temp. zew. (przy agregatach do zewnętrznego montazu) 32^C lub 35^C. Jeśli chodzi o glikol zwykle ok. 30 , 35% używany w przypadku agregatów do montażu zew.,żeby nam czasami nic nie zamarzło;) . Przez opory spadni nam wtedy trochę wydajność takiego urządzenia. Odnośnie temperatur zazwyczaj max.na wejściu jest ok.21^C., Są jednak na rynku agregaty przemysłowe, 2- u stopniowe., i tu temp. może być dużo wyższa. Takie urządzenia są używane np. przy produkcji PCV, makaronu itp.
Odnośnie chłodzonych wodą do montażu wewnętrznego do tego potrzebny jest dry cooler, skraplacz. Ale to inna historia...
Reasumując: najprościej to zadzwonić do firmy handlowej i powiedzieć do czego jest potrzebny taki agregat, jaka ma być wydajność (i/lub przepływ) , temp. wejścia/wyjścia, czy do montażu zew. czy wew. itd. Wtedy wrzuca się te dane w program doboru i gotowe.
Powodzenia.